Pärnu koduloolane ja tööstusajaloo tundja Feliks Männikov üllitas pikka aega trükkiminekut oodanud raamatu “Pärnumaa teise maailmasõja aastatel”. Raamat on jätk 2013. aastal ilmunud käsitlusele “Pärnu teise maailmasõja aastatel”.
Lugeja avastab kohe, et õigupoolest ei ulatu sündmuste kajastamine 1941. aasta suve-sõjast palju kaugemale. Tekib kiusatus võrrelda kirjutatut emeriitprofessor Herbert Lindmäe uurimusega “Suvesõda Pärnumaal 1941” (2006).
Männikovi kasuks räägib siiski mitu momenti. Kõigepealt on ta sõjasündmuste kõrvale toonud kohalike koduloolaste kogutud materjali ja esitab võrdlusena samade sündmuste käsitlusi eri ajast: Saksa okupatsiooni algusest (ajalehes Uus Elu ilmunu), pagulusest (koguteos “Eesti riik ja rahvas II maailmasõjas”), nõukogude perioodil ja taasiseseisvusajal ilmunud ajalookirjandusest. Põgusalgi võrdlemisel selgub, et kõige suuremad fantaseerijad olid nõukogude ajaloolased.
Männikov kergitab delikaatselt, aga õige napilt unustuselinikut sellelt ajalt, mis järgnes vahetult uute okupantide tulekule ja mida iseloomustab kohati räige omakohus.
Punavõimu kuriteod nuheldi uusmaasaajate ja juuni- kommunistide lubadustest ära lollitatud inimeste kaela, sest tõsiusklikud kaasajooksikud jõudsid sageli kättemaksu eest ära minna. Sellest ajast, mil surmanuhtluseks piisas vaid kahtlusest, ei ole palju kirjutatud. Männikov piilub samuti vaid serva alla.
Raamatule lisavad väärtust ajaloolised ja nüüdisaegsed ülesvõtted ja selgitavad skeemid.
Siia-sinna pikitud kohaloolised muistendid oleksid võinud jääda ootama eraldi raamatut ja vähe puutub teemasse ühe lennuväe abiteenistuslase Saksa sõjaväkke mineku, seal teenimise ja kodumaale tagasijõudmise lugu raamatu lõpus (lk 191–207).
Järjekindlus on kiiduväärt, iseasi, kas just vigade puhul. Okupatsiooniaegset koguteost “Eesti rahva kannatuste aasta” on läbivalt nimetatud “Eesti rahva kannatuste aastad” ning filatelistist ja ajaloohuvilisest Eero Lõhmustest on saanud Eero Lõhmus. Sestap on alati hea, kui teemat jagav värske pilk käsikirjast enne trükkiminekut üle käiks.
Eks raamatu levides tule rohkem tagasisidet sõjasündmustegi kajastamise kohta. Võib-olla on midagi jäänud kahe silma vahele või on mõnele sündmusele antud liiga heldelt ruumi. Kodumaakonna ajaloo vastu huvi tundev inimene võiks Männikovi raamatu siiski oma raamaturiiulisse soetada, sest 2013. aastal ilmunud “Pärnu teise maailmasõja aastatel” on läbi müüdud.
Ilmunud on Eesti Meremuuseumi teaduri Arto Olli sulest raamat Eesti Vabariigi allveelaevade Kalev ja Lembit saatusest ja nende olulisusest ajaloos.
2017 aastal möödus 80 aastat Eesti Vabariigi allveelaevade Kalev ja Lembit kodusadamasse saabumisest. Suurbritannias ehitatud ja enne Teist maailmasõda Läänemere regiooni moodsaimad sõjalaevad Kalev ja Lembit olid Eesti mereväe au ja uhkus, kuigi jõudsid Eesti lipu all sõita kõigest kolm aastat. „Kalev ja Lembit“ annab lugejale ülevaate allveelaevade ajaloost, mererelvastuse arengust ja Eesti sõjalaevastiku olukorrast. Raamat põhineb peamiselt Eesti Riigiarhiivis talletatud arhiivisäilikutel ning sisaldab hulgaliselt väljavõtteid Eesti allveelaevadega seotud dokumentidest, sealhulgas nende ehitamiseks sõlmitud lepingust ja külalisraamatust, ning väärtuslikke ja seni avaldamata fotosid ja põhjalikku infot meeskonnaliikmete kohta. Raamatule kirjutas eessõna Eesti mereväe ülem mereväekapten Jüri Saska.
Eesti Vabadussõjas 1918–1920 osales ligi 4000 soomlast. See raamat meenutab meile mehi ja üht naissõdurit, kes ei jätnud oma vendi üksi. Nad kaotasid oma elu võitluses Eesti vabaduse eest ja Soome auks.
Raamat sisaldab Soome kaitseministri tervituse, eessõnas lühikese kirjelduse Soome väeosadest ja statistikat sõdurite langemiste kohta, autasustamisi ning kokkuvõtte – miks ilmub see raamat alles nüüd,100 aastat hiljem. Lisaks 172 sõduri lühielulood, tabel nende surmadaatumitega, langenute matuste kirjeldus Helsingis, neile pühendatud mälestusmärkidest Eestis, Lätis ja Soomes, neid juhtinud väejuhtide lühielulood, allikmaterjalide viited ning ohtralt fotosid.
Eile ilmunud raamat - Eesti, eestlased ja Punane Rist. 532 lk, eesti ja ingliskeelne rööptekst. Raamatus on käsitletud Punase Risti- ja sõjaajalugu, mis seotud eestlaste tegemistega alates tsaariajast läbi okupatsioonide kuni tänapäevani. Välja on toodud Ühistöö ja Punase Risti teenetemärgid ning allorganisatsioonide sümboolika.
.
attachment=11]P9170063.JPG[/attachment]
Hind 80.- Huvilistel paluks võtta ühendust telefonil 5092935
Manused
Võib alati lahkesti pakkuda vanu märke, diplomeid, tunnistusi, fotosid jmt. 5092935