soomepoiste riietus ...

Kõik, mis puudutab Saksa sõdurite riietust - frentsid, püksid, mütsid, kindad, sokid jne.
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8186
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

soomepoiste riietus ...

Postitus Postitas uscha »

on teada, et eestisse saabunud soomepoistelt korjati ära soome vormid, mille üle nad nii uhked olid ja anti neile asemele ss frentsid - väga paljudel soomepoistel õnnestus aga tagasi varastada oma soome vorm ja sellega rindele jõuda ... küsimus oleks näiteks vöörihma kohta - kas soomest tulles olid neil soome armee rihmad ka (tõenäoliselt olid)?
plaanin mingi aeg kokku panna ka ühe soomepoisi nuku ja tahaks teada, et kas oleks õige kui on soome frentsi ümber waffen-ss pandlaga vöörihm? on ehk kellelgi näidata mingeid fotosid soomepoistest? (ma olen lehele ka mõned pannud aga võiks rohkem näha neid)
ja veel küsimus soomepoiste märgi kohta (pisike must ümmargune märk, kus peal kuldne käsi mõõgaga - tagant mutriga) - märk oli ametlikult vist mütsimärgina mõeldud aga kas on kellelgi pilti, kus samune märk on frentsi tasku peal?

ja lõpuks, mida üldse arvata soomepoistest - olid nad rohkem reeturid (pagesid siit saba jalge vahel sõja alguses) või olid nad rohkem kangelased (tulid 1944. tagasi kui eestis oli situatsioon rohkem kui kriitiline)?
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
hugo1
Huviline
Postitusi: 405
Liitunud: P Sept 25, 2005 9:00 pm

Postitus Postitas hugo1 »

ja lõpuks, mida üldse arvata soomepoistest - olid nad rohkem reeturid (pagesid siit saba jalge vahel sõja alguses) või olid nad rohkem kangelased (tulid 1944. tagasi kui eestis oli situatsioon rohkem kui kriitiline)?
Arvan, et kindlasti kangelased. Reeturid miks :shock: :?: :?: :?:
Need, kes siis läksid, kui N-Liit veel sees oli, enne sakslasi, läkisd ju selle pärast, et bolševismiga võidelda. Meie riik ju vastupanu ei osutanud. Järele jäi ainus võimalus Soome. Ikkagi vennasrahvas ja, mis veel tähtsam vaenlane on üks.
Mis neisse puutub, kes peale 1941a. suve läksid, siis ei tohiks unustada, et tol ajal oli sakslane meie jaoks samasugune ajalooline vaenlane nagu ka Venemaa. 700a orjapõlve, Vabadussõda jne... Pealegi 1941a Sakslased küll vabastasid meid bolševismist, kuid okupeerisid kohe peale seda. Saksa okupatsioon ei olnud lihtsalt nii inimvaenulik, kui nõukogude oma. Pealegi ei olnud punane oht kusagile kadunud, kuid see ei tähenda seda, et sakslased ei oleks okupandid olnud.
Paljude jaoks oli Saksa vorm sama vastik, kui punaarmee vorm.
Mis neil muud üle jäi, kui Soome, pealegi põhivaenlane ju sama.
Enamus mehi tuli ju 1944a kui Eestil häda käes siia tagasi, selleks ajaks oli ju tegelikult juba selge, kes võidab, kes kaotab.
Ometi tuldi ja võideldi, nii et nad on kangelased kohe kindlasti.
Muuseas oleks nad Soome jäänud, oleksid nad saanud kodakontsuse, seda lubati neile enne, kui küsiti, kes tahab Eestisse minna.
Kõige rohkem on kahju sellest, et need mehed oleksid tegelikult hea meelega 39-40a Eesti eest seisnud, kuid neile ei antud selleks võimalust-kahju.
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8205
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Postitus Postitas ivalO »

Vaata nende riietega oli jah sott selline ,et ega neil ei lubatud ikka kanda neid Soome omasid -aga eks viiliti neh. Varastati tagasi ja peideti .Soomest saadeti nad kui lambakari - relvastatud paberkottidega. Pildid peaks ju olema -kus nad Paldiskis kooserdavad.Jutud ja vaimustus nende saabumise ümber on ikka suht kahe otsaga asi ! Meil kirjeldatakse ikka ja jälle seda lõbusat rongisõitu. Järgnes argipäev.

Aga riietuse koha pealt soovitan pöörduda Heiki poole -tal oli isa Erna mees . Eks ole ta seda Soome värki uurinud ?
kass
Veteran
Postitusi: 3239
Liitunud: K Aug 24, 2005 2:07 pm

Postitus Postitas kass »

kas see jutt oli kusagil foorumis või rääkis seda mulle üks veteran :roll: (mälu juba raisk streigib), et ka soome sõjaväe säärikud pidi vahetama saksa patinkade vastu. Aga osad said need ennem(kuulnud plaani) kohalikele ära ärida või ka siis kuidagi kõrvale sahkerdaeda. :roll:
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8205
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Postitus Postitas ivalO »

See sääriku sõu oli Kehras toimunud. Tänapäeva jõudnud saksa saapad on küll suht hea kvaliteediga -mida need sommide omad endast siis veel kujutasid ?? Aga mine tea - võibolla kiilus kargutajatel lihtsalt kinni -püksid võeti Männikul maha - Kehras asuti juba juustude kallale ! :lol:
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8186
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Postitus Postitas uscha »

ivalo kirjutas:
Pildid peaks ju olema -kus nad Paldiskis kooserdavad.
ma ehk olen ka näinud neid fotosid aga ei tule meelde hetkel - oskad mind juhatada nende piltideni? :roll:
foorum.rindeleht.ee
soadf
Veteran
Postitusi: 1064
Liitunud: N Aug 11, 2005 9:21 pm

Postitus Postitas soadf »

laari raamatus on paar pilti.
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5351
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Postitus Postitas Kriuks »

Pildil võime näha tüüpilist soomepoissi. Puudu on vaid pea kohustusliku detailina vööl (vasakul pool) rippunud soome puss ja ohvitseridel oli tavalise rihma asemel portupee. Ka on vanematel piltidel näha võllide vasakul rinnataskul mingi ristikujuline teenetemärk aga mütsimärgi kandmist frentsil ei trehvanud.

Pilt
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5351
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Postitus Postitas Kriuks »

ma ehk olen ka näinud neid fotosid aga ei tule meelde hetkel - oskad mind juhatada nende piltideni?
Vaata M. Laari "Emajõgi 1944" :wink:
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8186
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Postitus Postitas uscha »

eile sain paar käiseembleemi - vasakul tavaline 20.ss diviisi embleem ja paremal tunduvalt haruldasem soomepoistele tehtud käiseembleem ... nüüd kui mul olemas see embleem ja soomepoiste ümmargune märgike tuli idee hankida soome vormikuub ka ja sõdur valmis nikerdada :wink:

Pilt

ja siin on link fotole, kus on samasugune embleem soomepoisi varrukal - ja taskul on tal 2 märki - ülemine on mingi alamõõduline raudrist (?) ja tundub nagu oleks selle all see ümmargune must märk!

soomepoisi pilt
foorum.rindeleht.ee
kass
Veteran
Postitusi: 3239
Liitunud: K Aug 24, 2005 2:07 pm

Postitus Postitas kass »

Põikan korraks teemast mööda...sellel "bandžotüübil" on wehrmachti kull käisel....ja tundub kuidagi väga paksu tikandiga olevat.

Ja teemasse tagasi... kas soomepoiste reameestel olid mingisugused tavalised lohvkad püksid või kandsid kalifeesid :?:
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8186
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Postitus Postitas uscha »

kass kirjutas:
sellel "bandžotüübil" on wehrmachti kull käisel
see pole wehrmacht'i kull - ss kull on ju (otsas teravad ja tumedal taustal - mustal vist) ... frents ise on ss m42, millele on lisatud tumeroheline krae, et šikim välja näha (lisada võis selle näiteks kompanii rätsep) - ja ss on see minu arvates sellepärast, et 2. nööp on täpselt selle koha peal, kus on rinnataskute ülemine äär (wehrmacht'i puhul on nööbid tihedamini koos ja 2. nööp on natuke ülevalpool tasku äärt ja 3. natuke allpool) - kui see tumeroheline krae välja arvata siis üleni textbook m42 ss vormikuub :wink:
Viimati muutis uscha, N Juun 15, 2006 2:09 pm, muudetud 1 kord kokku.
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5351
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Postitus Postitas Kriuks »

... kas soomepoiste reameestel olid mingisugused tavalised lohvkad püksid või kandsid kalifeesid
Kalifeed olid kõigil ( täpselt nagu nõukogude armees :lol: ).
kass
Veteran
Postitusi: 3239
Liitunud: K Aug 24, 2005 2:07 pm

Postitus Postitas kass »

:? silmad ka mul hakkavad nüristuma :lol: mulle ikka paistab et kulli tiivaotsad on WH moodi teravad ja muidu tönts lind. Ta ei tundu keha poolest ka nii sihvakas kui Bevo. :roll:
A neid soomepoiste vappe "trükiti" ikka soomes?
Kalifeed olid kõigil ( täpselt nagu nõukogude armees ).
Kalifeed olid ju tsiviilis ka igati nõutud ja tegijad püksad :mrgreen:
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5351
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Postitus Postitas Kriuks »

Kalifeed olid ju tsiviilis ka igati nõutud ja tegijad püksad
Absoluutselt! :mrgreen:
Vasta

Mine “Riietus/Clothing”