Linaõli kasutamine ...

Nõuandeid, kuidas esemeid korralikult taastada ja säilitada ...
Vasta
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5351
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Linaõli kasutamine ...

Postitus Postitas Kriuks »

Kas kamraadidel on kogemusi seoses linaõli kasutamisega restaureerimistöödel? Plaanin ühed pioneerikääride pappvarred katta mingi tugevdava kihiga ja otsingutel olen jõudnud linaõlini ...
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Postitus Postitas divine »

Vat nende pappvarte kohta ei julge öelda, aga puitu olen selle linaollusega küll kasnu.
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)
uudishimulik
Veteran
Postitusi: 1191
Liitunud: T Nov 07, 2006 2:35 pm
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas uudishimulik »

Ise olen ühe väga-väga narmendava uduheitja konteineri PVA-ga mitu korda üle tõmmanud.Sai päris kõva asi. http://h.imagehost.org/view/0393/suvi_2009_270
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Postitus Postitas divine »

uudishimulik kirjutas:Ise olen
Ma pildilt vaatan, et sul torba papp niiskusest kortsus nigu lõõtsmoonik, kas PVA töö? Muidu vähemate paber/papp-pindade "kindlustamiseks" olen ise provva tagant värvitut küünelakki virutanud. Sobib muidugi rohkem esemetele, mida ohustab kriimustamine. Põhihäda on aga hoopis see, et igasugune niisutamine teeb originaaltooni tumedamaks. Kuda sellest üle saada, ei tea.
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)
uudishimulik
Veteran
Postitusi: 1191
Liitunud: T Nov 07, 2006 2:35 pm
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas uudishimulik »

Ei PVA töö see ei ole.Asi ise oli väga narmendav,kortsus ja mustaks tõmbunud.Osa kihte sai osaliselt eemaldatud.Aga tumedamaks tõmbab küll.
Kasutaja avatar
Rändur
Huviline
Postitusi: 467
Liitunud: T Jaan 31, 2006 8:20 pm

Postitus Postitas Rändur »

Linaõli kasutanud kunagi paar aastat tagasi moonakastide värskendamisel ja preserveerimisel. Kõigepealt niiske lapiga puidult sodi maha ja siis kergelt õliga üle. Üldiselt paha välimus ei jäänud, mööbliga vms pole küll proovinud.
PS kas sellest mitte ei ole varem foorumis arutelu olnud?...
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Postitus Postitas divine »

Rändur kirjutas:Linaõli kasutanud kunagi paar aastat tagasi moonakastide värskendamisel ja preserveerimisel. Kõigepealt niiske lapiga puidult sodi maha ja siis kergelt õliga üle. Üldiselt paha välimus ei jäänud
See on sama efekt, nagu äsja pestust kastiga- märjana/niiskena näebki parem välja, sest sageli värv koledamal kombel pleekinud aja jooksul. Hall näib jälle mustana jne. Ma ise pole kunagi kastidele õli selga tõmmanud, aga samas ega ma pole niisuguse vaiandi peale tulnud ka. Väike "hint": osadel müügisaitidel võib vaatlemisel näha, et kaup märjana pildistatud, kuna nii näeb parem välja. Endal kogemus ainult kiivrikestaga, millel peale oblikat oli nii 90% originaalvärvi seljas (kadunud oli vaid kahe kuuliaugu ümbrusest, kuna selat metalli deformatsiooni tõttu värv lihtsalt minema lennanud või kõrbenud)- tõmbasin udupeene tavalise toiduõli (vist raps) kihi peale ja asi nägigi toon-paar tumedam välja, kui kuivana.
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5351
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Postitus Postitas Kriuks »

PVA-ga ma neid varsi juba tohterdasin ja kogu lipendava osa sain kenasti kinni. Kuna PVA aga kardab niiskust ( ka kuivanult ) ja minul eesmärk taastada asi selliselt, et käärid oleks vajadusel sihtotstarbeliselt kasutatavad, siis otsin midagi kulumis ja ilmastikukindlat. Väike toonivahe ei mängi väga rolli.

Kuidas see linaõli pind jäi puidul pärast kuivamist? Kas midagi lakitaolist?
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Postitus Postitas divine »

Kriuks kirjutas: Kuidas see linaõli pind jäi puidul pärast kuivamist? Kas midagi lakitaolist?
Ma tegin teisega kunagi seina, jäi ikke nagu õli- imbub sisse ja kihti peale ei jätt´. Kui tahad lakitaolist koorikut, siis vast tasukski laki peale välja minna, ehituspoodides ka sedasorti vedelikke saadaval (paraku ise ühtki soovitada ei oska).
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5351
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Postitus Postitas Kriuks »

Ilmselt tuleb laki peale minna tõesti.
Kasutaja avatar
sigalahe
Huviline
Postitusi: 215
Liitunud: R Mär 07, 2008 7:49 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas sigalahe »

kui liimida tahad siis kasuta PVA baasil toodetud niiskuskindlat puiduliimi D3 oli vist nimi.välimus sama mis PVA-l aga liimib tugevamini ja vett ei karda ka mitte üks raas.Katsetasin ükskord nii et liimisin puidust liistudest kilbi kokku ja viskasin veetünni,pärast nädalast ligunemist vaatasin et kõvasti paisunud aga liimitud kohad terved,seejärel läks kilp kuni kevadeni õue ja kui lumi sulanud oli siis oli see kaardu tõmmanud ja pragusid täis aga mitte liimitud kohtadest,need olid ikka terved.
www.ehitaja.page.tl
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5351
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Postitus Postitas Kriuks »

sigalahe kirjutas:kui liimida tahad siis kasuta PVA baasil toodetud niiskuskindlat puiduliimi D3 oli vist nimi.
Ilmselt siis see?

Pilt
Kasutaja avatar
sigalahe
Huviline
Postitusi: 215
Liitunud: R Mär 07, 2008 7:49 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas sigalahe »

oli küll teistsuguse kujundusega taaras aga D3 jah peal,kui PVA sarnane valge ollus siis sama jah.Katseta algul mõne väärtusetu jurbli peal.õli kohta niipalju et see on loomulik et sisse imbub puidule ja mida rohkem imbub seda parem on, katta tuleb mitmeid kordi kuni puidul poorid küllastuvad ja kiht peale jääb.Iga kihi vahel tuleks oodata kuna eelmine täiesti kuivanud ja teha peene karukeelega kerge vahelihv.kõige paremini sobib nõudepesusvammi see kare pool.
www.ehitaja.page.tl
Kasutaja avatar
sigalahe
Huviline
Postitusi: 215
Liitunud: R Mär 07, 2008 7:49 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas sigalahe »

lakki tegelikult ei soovita,see on saast täiega,ikka õli kui vähegi võimalik.lakitud pind praguneb,ja mida paksemalt lakid seda paremini praod tekivad.õhukene lakikiht aga ei kaitse piisavalt niiskuse eest.Kui lakitud asja kasutada siis peale väikest kõksu või kriimustust on tekkinud täkkest või praost niiskus laki all ja see hakkab tükkidena kooruma.siis pead jälle kõik laki maha võtma ja asja uuesti lakkima ,et ilus jääks.lakiga kohtparandusi teha ei saa,kuna need jäävad kohe näha.õliga teine tera,kahjustatud või löögi saanud koht lihvpaberiga siledaks ja uus õli peale,ning peale kuivamist pole näha kus parandused tehtud.
www.ehitaja.page.tl
Vasta

Mine “Restaureerimine/Restoration”