Eesti Noored (1942-1944)

Autasud + kraenurgad, pagunid, käiselindid, varrukaembleemid jms.
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: Eesti Noored (1942-1944)

Postitus Postitas LoCo »

ERMFk2992_186_1.jpg
Mai Raud-Pähn:
"1944. aasta põgenemise järel sattusime isa ja emaga Rügeni saarele. Perel oli raha otsas ja tagasi mandrile sõita ei saanud. Mulle tehti ettepanek astuda lennuväe abiteenistusse ja ma jäin nõusse. Tunked anti selga ja saadeti eestlaste barakki, seal oli seitse-kaheksa tüdrukut.
Igatahes ühel hommikul rivistati meid üles ja küsiti, kes mõistab saksa keelt. Mõtled, et ega see kahju ei ole, kui ma ütlen, et ma mõistan ja siis samm ette. Meid oli kaheksa tükki, kes ütlesid, et mõistavad saksa keelt. Öeldi et nüüd te lähete alljuhtide kursusele.
Kunagi detsembrikuus 1944 tuli mulle telefonikõne Berliinist, kus eestlastel oli ka vastav lennuväe abiteenistuse staap. Mulle öeldakse, et me otsime praegu ühele teenistusse minevale kompaniile alljuhti ja me oleme kuulnud, et sina oled kooliõpetaja ja me oleme määranud sind selle juhiks. Mina hakkasin vastu, aga öeldi, et mingit vastuhakkamist ei ole, vaid see on käsk. Pidin sõitma. Terve grupp oli 325 inimest ja meie ülesanne oli Stettini lähedal ühe sõjaliselt olulist õli rafineerimise tehast uduga varjutada õhurünnakute ajal."

https://www.muis.ee/museaalview/3148526
portree: Mai Raud lennuväe abiteenistuse vormis (ERM Fk 2992:186); Eesti Rahva Muuseum; ERMFk2992_186_1_pisipilt.jpg
Vasta

Mine “Autasud & Embleemid/Awards & Insignias”