Kollaste lõvidega varrukakilbid ...

Autasud + kraenurgad, pagunid, käiselindid, varrukaembleemid jms.
Vasta
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Kollaste lõvidega varrukakilbid ...

Postitus Postitas uscha »

Omaaegsetelt fotodelt on näha, et kasutasid seda massiliselt nii 20. ED, Politseipataljonide kui ka WH üksuste võitlejad alates 1943. aastast kuni 1944. aasta septembrini. Hetkel ei meenu, kas on ka fotosid alates Neuhammeri perioodist, kus sellised kilbid varrukatel.
Kus neid valmistati - kas Eestis või Saksamaal? Mis kuus hakati valmistama ja sõduritele jaotama? Millisel arvul valmistati? Kui palju on säilinud erinevaid variante?

Kuigi tegemist on ühe levinuima varrukakilbiga, on levinud siiski ainult viimase variandi kilbid, mis olid oma mõõtudelt natukene väiksemad ja võrreldes eelnevatega väga ebakvaliteetselt valmistatud. 1943. aasta fotoülesvõtetel on näha sellist tüüpi kilpe nagu ülemises reas, 1944. aasta kevadest ilmuvad fotodele ka sellised nagu alumises reas.

Arvan, et kõik ülemise rea embleemid on valmistatud väikeste partiide kaupa Eestis. Miks ma nii arvan? Sellepärast, et selliseid väikeseid partiisid ei tellitud tõenäoliselt Saksamaalt. Loogilisem on, et telliti näiteks üksuste kaupa mõnelt siinselt ettevõttelt ja kuna igakord oli tarvis masinat uuesti seadistada, siis on sellest ka nii mitmeid variante. Miks ma arvan, et telliti väikesed partiid? Seetõttu, et neid on väga vähe säilinud ja võib oletada, et tellitud partiid ei ületanud paarisadat varrukakilpi. Kui oleks tellitud tuhandeid, siis oleks neid ka säilinud rohkem. Kes valmistas enne sõda Kaitseliidu käiselintidele malevate embleeme - näiteks Tallinna malev oma? Kas sama ettevõte tegutses ka sõja ajal?

Alumise rea kilpide kohta ma oletan, et need telliti Saksamaalt ja väga suures koguses - 10 000 või rohkem kilpi ja see võis toimuda millalgi 1944. aasta alguses, kui 3. Eesti SS brigaadist sai 20. Eesti SS diviis.

Tegin paar pilti oma kilpidest ja lisan juurde mõõdud. Kui mõnel foorumlasel on erineva mõõdu või tegumoega kilpe kui minu lisatud piltidel, siis võiks vähemalt mõõdud siia teemasse kirjutada.

Kui minu üksuste põhise tellimise teooria paika peab, siis selgub omaaegsete fotodega võrreldes, millise pataljoni / kompanii tellitud mõni partii oli. Aga see käib juba pigem ulmevaldkonda.

1 --- 60 x 54 mm
2 --- 66 x 54 mm
3 --- 67 x 61 mm
4 --- 62 x 56 mm
5 --- 58 x 58 mm

6 - 12 --- 56 x 51 mm
Manused
lõvid_1.jpg
lõvid_2.jpg
lõvid_3.jpg
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Kollaste lõvidega varrukakilbid ...

Postitus Postitas uscha »

Ülemise rea kilpide omanikud on kahjuks kõik teadmata, alumisest reast:

7 - Untersturmführer Johannes Voldemar Kustin
8 - Unterscharführer Hans Savisik (14./45)
9 - leitnant Valter Kivioja
10 - Meinhard Tramberg
11 - leitnant Herman Oskar (37. Politseipataljon)
12 - Arnold Kasela
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Kollaste lõvidega varrukakilbid ...

Postitus Postitas uscha »

Meenus veel üks kilp, mille olin vormikuue varrukale õmmelnud. Mõõtudelt ja üldiselt teostuselt on see pigem nagu alumise rea kilbid aga kvaliteedilt nendest peajagu üle. Hetkel leidsin arvutist ainult sellise pildistuse - teen lähipäevil otsevaates pildid ja võtan mõõdud.
Manused
uscha.JPG
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
UnterKroon
Huviline
Postitusi: 211
Liitunud: T Aug 09, 2005 3:52 pm
Asukoht: Tartu

Re: Kollaste lõvidega varrukakilbid ...

Postitus Postitas UnterKroon »

Ei hakka eraldi uut teemat tegema, kuid erinevate käisekilpide kohta on veel küsimärke.
Näiteks, mis käisekilpidest on juttu selles, 3.märtsi 1944 aasta "Postimehe" nupukeses:
"Major Fr.Kure pataljonile saadeti nende üksuses teeniva rindevõitleja, ülemleitnant Raimlaga suurem kogus- paarsada varrukavappi koos lõvidega. Märgid olid mõeldud igale pataljonis teenivale mehele vabaduspäeva-tervitusena Tartu Peetri koguduse II pihtkonna Haavatute Hooldamise Ringilt.
Kõik varrukavapid trükitakse rahvusvärvides "Varraku" trükikojas Tartus, kuna lipuvärvides riiet pole võimalik saada. Nimetatud tööstuse juhataja A.Annuk teeb oma käitises kõik vappide käsitsi trükkimise tasuta, kantuna soovist teha meelehead meie rindevõitlejaile. Trükikojas on trükitud meetrite viisi pesuriiet. Riie lõigatakse algul tillukesteks nelinurkseteks lappideks ja alles siis toimub värvitrüki pealekandmine. Seni on hooldusring valmistanud sadasid varrukamärke".
lauri
Huviline
Postitusi: 296
Liitunud: P Okt 27, 2013 6:53 pm

Re: Kollaste lõvidega varrukakilbid ...

Postitus Postitas lauri »

Kuidas trükitud ja tikitud embleemide kronoloogia oleks - kummad olid enne (või tehti samaaegselt mõlemaid)?
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Kollaste lõvidega varrukakilbid ...

Postitus Postitas uscha »

UnterKroon kirjutas: P Mär 22, 2020 11:18 pm "Major Fr.Kure pataljonile ...
Nendest Kure pataljoni käisekilpidest on juttu olnud ka üldises varrukakilpide teema - täpsemalt SIIN.
lauri kirjutas: E Mär 23, 2020 8:56 am Kuidas trükitud ja tikitud embleemide kronoloogia oleks - kummad olid enne (või tehti samaaegselt mõlemaid)?
Esmalt olid tikitud ja siis trükitud aga eks mingi aeg võid ka paralleelselt valmistada.
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
UnterKroon
Huviline
Postitusi: 211
Liitunud: T Aug 09, 2005 3:52 pm
Asukoht: Tartu

Re: Kollaste lõvidega varrukakilbid ...

Postitus Postitas UnterKroon »

See vana teema juba täiesti ununenud ja ei taibanud otsida. Aga hea, et uuesti päevakorda tuli, sest head sobivat pildimaterjali ja infot toona ei selgunudki. Vahepealsete aastatega on mõnel foorumlasel ehk sobivat fotomaterjali sahtlisse kogunenud, mida nüüd trumpässana lauda lüüa.
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Kollaste lõvidega varrukakilbid ...

Postitus Postitas uscha »

Kolm varrukakilpi Leo Tammiksaare kollektsioonist.
Mõõte ei ole hetkel kahjuks juurde lisada aga teostuse ja proportsioonide järgi on need kõik kolm erinevad minu ülemise rea kilpidest.
Kui siis ehk minu rea number 5 ja Leo rea viimane on samasugused - tuleks kõrvutada.

Hetkel on siis sellest kilbist teada 9 - 10 varianti.
Manused
leo.jpg
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Kollaste lõvidega varrukakilbid ...

Postitus Postitas uscha »

Eesti Rahva Muuseumi kogudesse ka üks selletüübiline kilp sattunud.
Tegumoelt on see väga sarnane minu esimeses postituses oleva kilbiga nr. 1 aga päris identsed ikka ei ole.

https://www.muis.ee/museaalview/3747890
Manused
erm_kilp.JPG
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Kollaste lõvidega varrukakilbid ...

Postitus Postitas uscha »

Veel üks variant, mille pilt mulle saadeti.
Mõõte ma ei tea aga on selgelt erinev kõigist senini siia teemasse postitatutest.
Manused
kolmlõvi.JPG
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Kollaste lõvidega varrukakilbid ...

Postitus Postitas uscha »

Veel üks samatüübiline aga väikeste erinevustega kilp, mõõdud 59 x 54 mm.
Manused
kilp.JPG
foorum.rindeleht.ee
Vasta

Mine “Autasud & Embleemid/Awards & Insignias”