Komnoor sunnitööle

Materjalid, mis puudutavad metsavendade tegevust esimese Nõukogude okupatsiooni ja Suvesõja ajal ...
Vasta
Kasutaja avatar
wanaloll
Kasutaja
Postitusi: 50
Liitunud: P Sept 23, 2007 6:13 pm
Asukoht: Rapla

Komnoor sunnitööle

Postitus Postitas wanaloll »

Viljandi miilits Georg Eensoo tunnistas N. Liidu tagalas Hans Kruusi ajalookomisjonile:

"Taevere bandiitide üks esimesi aktsioone oli kohaliku komnoore sms Soosaare vangistamine. Soosaar oli mõistetud bandiitide kohtuniku, nõukogudeaegse abiprokuröri Kuldkepi poolt sunnitööle. Nüüd töötaski ta meie meeste saabumisel Kibari talus Kimmeli juures sunnitöölisena."

Huvitav, mitu aastat mõisteti? Eluaegne?
:lol:

Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 637
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Re: Komnoor sunnitööle

Postitus Postitas Hall Kardinal »

Mitu aastat mõisteti? Ma võin ju Kuldkepi poja käest järele küsida. Vennad Kimmelid,kes sealsete metsavendade juhid olid tahtsid küll kohe Soosaart mulla alla ajada,aga teised ei tahtnud omakandi meest maha lasta.
Töötan seda Kibaru küla keissi hetkel läbi. Kummaline on see,et peasüüdlasteks 1941.a. sündmustes jäid Kimmelite asemel,hoopis kaks venda,kellest üks sai 51.a. surmanuhtluse. Nagu selgub -mitte millegi eest. Siit tekib üks mõte. Pannakse tänasel päeval pahaks,et NKVD juurdlustoimikuid võetakse tõeselt.Seda siis,kui midagi kirjutad. Kui aga seda täiesti alusetult surma mõistetud meest tänases eestis rehabiliteerima hakati siis kohtunik seda ei teinud. Võttes aluseks toimiku materjalid. Et siis,kui tõesed. Et kuidas siis peaks? .

Kasutaja avatar
wanaloll
Kasutaja
Postitusi: 50
Liitunud: P Sept 23, 2007 6:13 pm
Asukoht: Rapla

Re: Komnoor sunnitööle

Postitus Postitas wanaloll »

Kui kokku satud mehega ja võimalus on, võid küsida :wink:
Kas Kibaru küla keiss läheb uude raamatusse? Oleks tore, ostaksin kindlasti.

Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 637
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Re: Komnoor sunnitööle

Postitus Postitas Hall Kardinal »

Komnoor pidi tegema metsavendade juhi Kimmeli talus tööd nii kaua,kui sakslased kohale jõuavad.Siis pidi ta sakslastele üle antama.Tõid oli ju vaja teha,sest kogu Kibaru küla meespere oli olude sunnil metsas. ja keegi pidi talus tööd ka tegema.Valvas teda poolakast talusulane,kellele oli selleks puhuks revolver antud.
Kibaru mehed läksid metsa,sest muidu oleks nad lihtsalt maha löödud.Külas hakkasid käima öösiti miilitsad ja HP mehed röövimas.Põletati talusid ja maeti inimesi elusalt.Asi aeti metsavendade kaela,keda siis veel seal olemas ei olnud.Viimase tõuke metsa minekuks andis hobuste mobilisatsioon.Hobuseid ei antud ja mehed läksid metsa.Otsustati kaitsta oma küla relvaga. Kogu selle Kibaru küla tragöödia lavastas kommunist August Pakasaar.See,kes Lembitu ausamba ära lasi lõhkuda.
Maha lasti seal metsameeste poolt ainult üks kohalik mees.See oli elukutseline murdvaras Mihkel Peet.Oli teine punaseks hakanud ja ähvardas kõiki talunikke oma uute sõprade NKVD meeste toel seina äärde panna. Üldiselt võib kindlalt öelda,et Kibaru metsavennad ei olnud bandiidid vaid olude sunnil metsa aetud inimesed,kes ennast relvaga kaitsesid. Nendele sündmustele on veel nii mõnigi tunnistaja olemas.Seega on hea toimikutes leiduvat võrrelda.

Kasutaja avatar
Wirbelwind
Huviline
Postitusi: 142
Liitunud: P Veebr 04, 2018 1:11 pm

Re: Komnoor sunnitööle

Postitus Postitas Wirbelwind »

Sealsamas Kibaru külas tapeti metsavendi karistama läinud punaste pool ka kolm venda Simsonit eks? Mõne aasta eest sirvisin raamatukogus ühte raamatut, kus oli kellegi pealtnägija jutt selle kohta, ning seal väideti, et kaks vanemat venda lasti maha koos ühe taluperemehe ja veel paari niinimetatud "bandiidiga", kuna nad olid punaste lähenemist märgates ära visanud roostes püstoli ja seega loeti neid vastasteks. Noorim vend oli aga veidi hiljem samal päeval surnuks pekstud või piinatud.. Nüüd mõtlen, et mis raamatus see ometi oli, see jutt. Justkui oleks olnud üks Jaan Elleni raamat, nii ma mäletan praegu, aga tema kirjutas peamiselt Võrumaa asjadest ning tema raamatuid sirvides pole nüüd enam leidnud sellist lõiku. Kas keegi ehk teab? See ei olnud "Sortside saladused" ega "Metsavennad Suvesõjas 1941" kindlasti (aga ka neis raamatutes on Simsonite saatust mainitud).

Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 637
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Re: Komnoor sunnitööle

Postitus Postitas Hall Kardinal »

Need kolm venda tapeti vaid seepärast,et nende isa oli olnud Kaitseliitlane ja viibis metsavennana küüditamise eest metsas. Teda ei saadud sealt kätte ja nii tapeti pojad. Ja seda August Pakasaare käsul. Taluperemees kes tapeti oli Karl Kõrge,Kivitõkke talu peremees.
Mis puudutab ,seda revolvri lugu,mille poisid just nagu kraavi viskasid siis see oli lavastus. Seda selleks,et HP ülem Pasternak ikka poisid surnuks lubaks piinata.

Vasta

Mine “Esimese Nõukogude Okupatsiooni Ajal/During the First Russian Occupation”