Eestlased kürassiiride polgus

Teemad, mis seotud eestlaste teenimisega Vene Keisririigi sõjaväes - üksused, isikud, fotod, varustus, aumärgid jne.
Vasta
jrgen20
Huviline
Postitusi: 566
Liitunud: E Nov 14, 2005 2:33 pm
Asukoht: Järvamaa

Eestlased kürassiiride polgus

Postitus Postitas jrgen20 » T Mai 19, 2020 8:00 pm

Pidev uurimustöö tõi päevavalgele info, et mu esivanem teenis kürassiiride polgus esimeses ilmasõjas. Kus ja kas on olemas adekvaatset infot antud polkude kohta? Suguvõsas liiguvad jutud osalemises Türgi sõjas, eeldan et üks polkudest asus sealkandis? Polkudest tean vaid niipalju, et ühte valiti pikkade ninadega tumedapäised mehed ja teise pikad ja ilusad. Esivanem oli toll aja kohta pikka kasvu (178cm) seega eeldan, et kuulus teise varianti.

Kasutaja avatar
Borja
Veteran
Postitusi: 1437
Liitunud: R Dets 21, 2007 10:00 am
Asukoht: Siilis

Re: Eestlased kürassiiride polgus

Postitus Postitas Borja » T Mai 19, 2020 10:54 pm

1st Brigade:
Her Sovereign Majesty Empress Maria Theodorovna’s Chevalier Guards Regiment
Life-Guards Horse Regiment
2nd Brigade:
His Majesty’s Life-Guards Cuirassier Regiment
Her Majesty’s Empress Maria Theodorovna’s Life-Guards Cuirassier Regiment
..need neli kaardiväe ratsakorpuse esimesse diviisi kuulunud polku olid tsaariarmee ainsad nn kürassiiripolgud.

Olen suht kindel, et ükski neist polkudest ei olnud 1.maailamasõjas kunagi teisejärgulisel Kaukaasia(-loe: "türgi") rindel..
Otsin Tallinn ARSENAL-i varianti Mossini täägist
Võib pakkuda kõiki eksootilisi tääke

ellotshka
Huviline
Postitusi: 351
Liitunud: L Veebr 21, 2015 12:25 pm

Re: Eestlased kürassiiride polgus

Postitus Postitas ellotshka » L Mai 23, 2020 11:12 pm

Vene keeles leiad vähemalt need 2, kus kürassiiri nimi sees, siit: https://gwar.mil.ru/army/?military_unit ... %8F&page=6

Eestlasi neis oli, kuigi vähe, vt nt http://www.ra.ee/ilmasoda/index.php/sol ... %BCras&q=1

Vares
Huviline
Postitusi: 233
Liitunud: T Juun 11, 2013 11:40 am

Re: Eestlased kürassiiride polgus

Postitus Postitas Vares » N Mai 28, 2020 1:32 pm

Kürassiire oli siiski Venemaa imperaatrolikus armees rohkem kui neli polku. Mõiste kürassiir kasutati ka näiteks Astrahani 8.tragunipolgu puhul. Jah tehniliselt tragunid, kuid omavahelises suhtluses ning erinevates ametlikes plaanides, nimekirjades jne kasutati polgu kontekstis mõistet kürassiirid, sest selle polgu eripäraks oli, et 1860 aastal ühines puhas Astrahani -ilgelt pika nimega suurvürst Nikolai Nikolajevi poja Vanema kürassiiride polk (siis üks osa koos lipuga) Uus-Arhangelski tragunipolguga ning kuigi nimi seal vahepeal varieerus, oli ta enamasti tuntud kui Astrahani 8.tragunipolk. Polgu osad üksused kandsid teatud juhtudel kürasse ning kasutusel oli ka vana kürassiiride lipp.

Sama lugu oli ka Sõjaväe Ordeni 13.tragunipolgu; Gluhhovski 6.tragunipolgu; Kaasani 9.tragunipolgu; Malorossiskii 14.tragunipolgu; Novgorodi 10.tragunipolgu; Novotroitski-Ekaterinoslavskii 4.tragunipolgu; Starodubskii 12.tragunipolgu ja Harkovi 4.ulaanide polguga.
Mingil ajal 19.sajandi keskel peale Krimmi sõda terve rida kürassiiripolke liideti tragunitega (ja ühel juhul ulaanidega), samas jäädi edasi osade üksuste kontekstis vana lipu alla ning kogu polku defineeriti kui raskeratsavägi ehk neid polkusid loeti kürassiiride hulka. Kohati kandsid mõned eskadronid teatud juhtudel ka kürasse.

Nii nad figureerivadki kaasaegsetes nimekirjades-plaanides-loeteludes jne alapealkirja "kürassiirid" all. Ka võib teinekord kohata vana paraadfotot, kus kirjas "kürassiir" või "kürassiirid", samas munder tragunite oma. Harvemini ka ulaanide oma. Ka mõnedes mälestustes nimetab keegi end kürassiiriks, samas kui polgu nimetus täpsustamisel on kas tragunite või ulaanide oma. Nüüd kui vastav polgu number on mõni üleval loetletutest, siis ei olegi tegu eksitusega. Oligi kürassiir.

jrgen20
Huviline
Postitusi: 566
Liitunud: E Nov 14, 2005 2:33 pm
Asukoht: Järvamaa

Re: Eestlased kürassiiride polgus

Postitus Postitas jrgen20 » N Mai 28, 2020 7:07 pm

Jätkuv arhiivide digitaliseerimine tõi järgneva info:

Teenis 1914-1918 Vene armee Raskeratsakaardiväe polgus (Лейб-гвардии Кирасирский Его Величества полк või Лейб-гвардии Кирасирский Ея Величества Государыни Императрицы Марии Феодоровны полк)

Tänu arhiividokumentidele oleme nüüdseks suutud täita 4-aastase tühimiku esiisa eluloos.

Vares
Huviline
Postitusi: 233
Liitunud: T Juun 11, 2013 11:40 am

Re: Eestlased kürassiiride polgus

Postitus Postitas Vares » N Mai 28, 2020 11:02 pm

Miks just arvate, et teenis emmaskummas neis nimetatud polkudes? 1.kaardiväe ratsadiviisi koosseisus oli veel näiteks Kavalegardide polk.
Ka 2.kaardiväe ratsadiviisi koosseisus oli kaardiväe raskeratsaväe polkusid - Ratsagrenaderide polk näiteks. Kas kuskil oli konkreetsem väeosa nimetus? Ta ei saanud ju teenida korraga kahes teie nimetatud polgus?

Vasta

Mine “Eestlased Vene Keisririigi Sõjaväes/Estonians in the Imperial Russian Army”