Torpeedopaat 'Sulev'

Sõjavägi & Kaitseliit Wabariigi perioodil ...
Vasta
kaapekakk
Huviline
Postitusi: 236
Liitunud: L Sept 09, 2006 6:05 pm

Torpeedopaat 'Sulev'

Postitus Postitas kaapekakk »

kuuldus minu kõrvu teade NL allveelaeva uputamisest torpeedopaat Sulevi poolt 10.XII 1938, seda Loksa lahes 5km kaugusel kaldast. aastakene hiljem piisas ühe suvalise aluse väidetavast uputamisest, et 'poliitikat ajada', ja sellise mastaabiga juhtumine on maha vaikitud. kui palju selliseid üsnagi bravuurseid juhtumisi siis veel võib olla, mis üldiselt mainimata jäänud?
kaapekakk
Huviline
Postitusi: 236
Liitunud: L Sept 09, 2006 6:05 pm

Postitus Postitas kaapekakk »

kas tõesti keegi teist siis Sulevit ei tunne?
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8180
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Postitus Postitas ivalO »

Kunagise tuttava vanahärra isa teenis "Sulevi" peal kuni vene okupatsioonini.
Vanal meeldis ikka heietada mälestusi, selline intsident oleks aga kindlasti tema mälestustes erilisel kohal seisnud.
Kaldun arvama, see uputamise jutt kusagilt rahva seast alguse saanud legend.
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2136
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Postitus Postitas LoCo »

Võibolla see legend pärineb sellest ajast kui Sulev saadeti alvelaev Orzelit jälitama? Poolakaid panid plehku... Sulev sõitis aga pooleks ühe piirivalvekaatri.
kaapekakk
Huviline
Postitusi: 236
Liitunud: L Sept 09, 2006 6:05 pm

Postitus Postitas kaapekakk »

...Siis, 51 – ma olin juba 10 aastat asumisel olnud – arreteeriti mind vanade pattude pärast. Ma teenisin Eesti Mereväes torpeedopaat Sulevi pääl ja me lasime Vene allveelaeva põhja... 38. aastal 10. detsembril, Loksa lahes 5km kaldast. See on praegust seal. Ja kümme aastat olid nad nüüd siis seda meeskonda taga ajanud. Pooled olid kätte saadud ja maha lastud ja nüüd siis tuli järjekord minu kätte. Nii et ma istusin neli ja pool kuud surmamõidtetute kongis; ei öeldud veel, kas lastakse maha või puuakse ülesse... Tähendab siis selle allveepaadi põhjalaskmise eest. Ja siis, miks ma nii palju välismaal olen olnud – see on spionaaž muidugi siis. Seitse kohtumõistmist oli: esimene oli surmanuhtlus, teine oli 25+5+5, kolmas oli 25+5, neljas oli 15a sunnitööd, viies oli nõukogudevastane kihutustöö, kuues oli 46. aastal põgenemise eest...

austatud mees oli, tema sõna maksis. kahjuks on ta nüüd küll kaheksa aastat teisal viibinud, ei saa enam üle küsida...
Shiim
Huviline
Postitusi: 257
Liitunud: P Mär 04, 2007 2:27 pm

Postitus Postitas Shiim »

kaapekakk kirjutas:...Siis, 51 – ma olin juba 10 aastat asumisel olnud – arreteeriti mind vanade pattude pärast. Ma teenisin Eesti Mereväes torpeedopaat Sulevi pääl ja me lasime Vene allveelaeva põhja... 38. aastal 10. detsembril, Loksa lahes 5km kaldast. See on praegust seal. Ja kümme aastat olid nad nüüd siis seda meeskonda taga ajanud. Pooled olid kätte saadud ja maha lastud ja nüüd siis tuli järjekord minu kätte. Nii et ma istusin neli ja pool kuud surmamõidtetute kongis; ei öeldud veel, kas lastakse maha või puuakse ülesse... Tähendab siis selle allveepaadi põhjalaskmise eest. Ja siis, miks ma nii palju välismaal olen olnud – see on spionaaž muidugi siis. Seitse kohtumõistmist oli: esimene oli surmanuhtlus, teine oli 25+5+5, kolmas oli 25+5, neljas oli 15a sunnitööd, viies oli nõukogudevastane kihutustöö, kuues oli 46. aastal põgenemise eest...

austatud mees oli, tema sõna maksis. kahjuks on ta nüüd küll kaheksa aastat teisal viibinud, ei saa enam üle küsida...

Võimalik, et tõde peitub Tõnismäe arhiivis ühes toimikus. :wink:
kaapekakk
Huviline
Postitusi: 236
Liitunud: L Sept 09, 2006 6:05 pm

Postitus Postitas kaapekakk »

seda lootsin minagi, aga arhiivis piirduvad Sulevi materjalid 37. aastaga...
Shiim
Huviline
Postitusi: 257
Liitunud: P Mär 04, 2007 2:27 pm

Postitus Postitas Shiim »

kaapekakk kirjutas:seda lootsin minagi, aga arhiivis piirduvad Sulevi materjalid 37. aastaga...
Pean silmas selle mehe toimikut, kes tolle loo jutustas. Juhul kui toimik on olemas, kehtib sellele juurdepääsupiirang.
http://ais.ra.ee/ võid muidugi huvi pärast kontrollida. On ka võimalus, et kui toimik on olemas, ei ole vastavat kirjet andmebaasi veel kantud.
Sirts
Kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: K Apr 30, 2008 5:20 pm
Asukoht: Harjumaa

Postitus Postitas Sirts »

Samas ei pruugi selle mehe kohta Eestis enam toimikut ka olla, kuna teatud toimikud jõuti viia venemaale.
Vasta

Mine “Eesti Wabariik 1918 - 1940/Republic of Estonia 1918 - 1940”