Portaalide patune pool: põrandaalune äri õitseb varjamatult

Sõjaajalooga seotud teemad, mis muude kategooriate alla ei sobi ...
Vasta
Kasutaja avatar
labidamees
Veteran
Postitusi: 1862
Liitunud: L Nov 24, 2007 5:40 pm

Portaalide patune pool: põrandaalune äri õitseb varjamatult

Postitus Postitas labidamees »

https://leht.postimees.ee/6502806/porta ... arjamatult


Möödunud aastal jõudis uurijate töölauale mitu juhtumit, kus kuulutusteportaalis käis igapäevase tossude-dresside müügi kõrval ka illegaalne äritsemine.

Nädal tagasi pani üks kasutaja Osta.ee portaalis müüki Teise maailmasõja aegse käsigranaadi M24.

Kuulutus ja toode isegi näivad esmapilgul igati süütud: kuulutuse juures on märgitud, et granaat on deaktiveeritud, seest tühi ja «ohtu endast ei kujuta».

Nagu igasugusel militaarkaubal, on selgi granaadil minekut: mõne päevaga osaleb oksjonil üle 40 kasutaja, kelle panused tõstavad hinna mitu korda kõrgemaks.

Sellises olukorras võib aga juhtuda, et kuulutuse ülespanijal tuleb pidada maha pikk vestlus korrakaitsjatega. Nimelt on lõhkekehade – olenemata nende vanusest – igasugune deaktiveerimine (muidugi ka reaktiveerimine) rangelt keelatud. Ehkki kuulutusest ei tule välja, nagu oleks kasutaja selle ise deaktiveerinud, on see tihtilugu just nii.


Praegugi müügil olev M24 käsigranaat.

FOTO: Kuvatõmmis müügikuulutusest


Asjaarmastajad käivad kollektsionääridele huvipakkuvat kraami metsa alt detektoriga otsimas ning kui leitu pole müümiseks päris ohutu, tehakse see ise ohutuks. See on aga karistatav.

Eeldab ju granaadi ja teistegi lõhkekehade kahjutuks tegemine lõhkeaine eemaldamist ja selline info paneb politseil ja kaitsepolitseiametil häirekellad helisema. Politsei pressiesindaja Ilmar Kahro sõnul selle granaadi müügis nad süütegu ei näe. «Küll aga võib analoogsetes olukordades õiguskaitseasutustel tekkida küsimus, millal ja kelle poolt on granaat deaktiveeritud,» lisas ta.

Muret lisab seegi, et kui lõhkekeha kest läheb lihtsa vaevaga kaubaks, siis ei saa välistada, et mõni kurikael hakkab huvituma ka selle sisust. Veelgi enam, deaktiveerimine on ka erakordselt ohtlik ja võib selle tegijale saatuslikuks saada.

Miljonid kuulutused
Fakt on, et kui varem pidid näiteks tallinlased keelatud kauba ostmiseks sõitma mõnikümmend kilomeetrit linnast välja Kurtnasse Baltikumi suurimale vanavaralaadale, siis nüüd käib äritsemine palju hõlpsamalt kõikvõimalikes ostu-müügi portaalides.

Siinkirjutalgi kulus täpselt kaks minutit, et panna müüki kumminui, mille omamine on seadusega keelatud.

Iseenesest pole siin midagi imekspandavat: portaalidel on sadu tuhandeid kasutajaid, kes panevaid iga päev müüki tuhandeid uusi asju. Nimekamad tegijad sel turul on näiteks Kuldne Börs, Osta, Soov ja Okidoki.

Ühes kuus võib portaali üksikkuulutuste ja oksjonite arv küündida miljonini. Seetõttu polegi füüsiliselt võimalik iga kuulutust kontrollida.

Sellegipoolest jõuab info keelatud või ebaseaduslikul teel omandatud asjade müügi kohta tihtipeale ametkondadeni. Maksu- ja tolliamet tegeleb juhtumitega, kui veebis on müüdud illegaalset alkoholi või mokatubakat. Kui pürotehnikaga äritseb vastava loata inimene, asub tegutsema tehnilise järelevalve amet.

Paljud asjad jõuavad otsaga politseisse, kus menetletakse praegugi mitut sellist juhtumit. Näiteks sai politsei lõppenud aastal teate, et veebipoes müüakse Rootsi tolliametniku ametimärki, mis oli varastatud. Kuna asi on veel menetlusjärgus, ei saa politsei detailidesse laskuda.

Igasuguste varastatud asjade kõrval saab politsei tihtilugu teateid müügikuulutuste kohta, kus müüakse narkokahtlusega aineid, ravimeid või tsiviilkäibes keelatud relvi nagu taserid või täägid. Leidub ka keelatud sümboolikaga esemeid ja piraatkaupa.

Müüdi üliharuldast sõrmust
Läinud aastast pärineb teinegi juhtum, kus Osta.ee portaalist avastati muljet avaldav kollektsioon – arvukalt väärtuslikke münte ja eri ajastust pärit ehteleide. Kõige krooniks oli pronksist sõrmus, mille dateering ulatub ligi 2000 aasta tagusesse Rooma rauaaega. Tõeline haruldus, millesuguseid on maapõu raatsinud Eestis välja anda vaid mõne üksiku.

Müüja jaoks seisnes probleem selles, et ta ei saanud selle omanikuks aga sugugi seaduslikul teel. Sattunud sellistele haruldustele, oleks ta pidanud leiust kohe muinsuskaitseametile teada andma. Nüüd tegeleb asjaga politsei ja tõenäoliselt ootab müüjat rahatrahv.




Politsei menetleb praegu juhtumit, kus detektorist müüs eri ajastust pärit sõrmuseid. Kõige väärtuslikum neist on arvatavasti teisest sajandist pärit sõrmus (pildil keskel, kõige suurem).

FOTO: Kuvatõmmis müügikuulutusest

«Paraku on kultuuriväärtuste must turg narkootikumide, relva- ja inimkaubanduse kõrval üks suurimaid illegaalseid turge maailmas,» ütles muinsuskaitseameti arheoloogia vaneminspektor Nele Kangert.

Näiteks alustati 2011. aastal kriminaalmenetlus Ida-Virumaalt leitud ja Läti foorumis müügile paisatud aarde asjus. Asi sai õnneliku lõpu, sest müüja andis leiud üle ja näitas leiukohagi kätte.

2015. aastal püüdis amet koos politseiga välja selgitada e-Bay keskkonnas müüdavate viikingiperioodi ehete ja tekstiilikatkete päritolu, kus leidude päritolumaaks oli märgitud Eesti. Lõpuks viisid jäljed lätlasteni ning asja uurimise võtsidki üle lõunanaabrite ametivõimud.

Kangerti sõnul jõuavad siinsed leiud üleilmsele mustale turule pahatihti just müügikeskkondade kaudu. See annab hoobi meie kultuuripärandi lahtimõtestamisele: kui leid ei jõua professionaalide kätte, läheb kaotsi palju väärtuslikku infot.

Niisiis võib vaid eeldada, et saladuseks jääb ka pea 2000 aastat vana sõrmuse lugu – oli see üksik juhuleid või oleks see võinud juhatada veel suuremate avastusteni.

Lõvikutsikas 8000 euroga
Lõunanaabriteni viisid ka ühe teise eelmisest aastast pärit juhtumi niidiotsad. Kurioosne lugu sai alguse kevadel, kui Okidoki portaali ilmus kuulutus, milles pakuti müügiks lõvikutsikaid ja krokodilli.

Kuulutusel oli asukohaks märgitud Tallinn, lõvikutsika sai 8000 euroga, krokodilli eest tuli välja käia kaks korda vähem.

Asja muutis eriti tõetruuks kuulutuse juures olnud pildid, kus ühes täiesti tavalise väljanägemisega korteris hullasid nende samade lõvikutsikatega väikesed heledajuukselised lapsed.


Ühe lõvikutsika eest küsis naine müügiportaalis 8000 eurot.

FOTO: Kuvatõmmis müügikuulutusest

Esmapilgul jaburana näiva juhtumi uurimisse haarati Eesti ja Läti keskkonnainspektsioonid ning politsei, kuid tõde selles asjas ei selgunudki. Vastuseta jäi ka küsimus, kas keegi elas tõepoolest korteris koos lõvikutsikate ja krokodillidega või oli tegu tühipalja kelmusega.

Küll aga näitas portaali väljavõte, et huvilisi jätkus – kes tahtis looma fotosessiooni tarvis, kes sooviski endale osta.

Keskkonnainspektsiooni looduskaitseosakonna peainspektori Piret Reinsalu sõnul jõuab nendeni kõige enam teateid müügikuulutustest, mis on seotud ohustatud loomade ja taimede nimekirja kantud liikidega. Inimesed ei tea, et ka paljud meie siinsed liigid kuuluvad nende hulka.

Teine eksiarvamus on Reinsalu sõnul see, et arvatakse, et kui loom on juba surnud, siis pole enam looduskaitsega mingit pistmist. Müüki pannakse kõike, alustades haruldasest puidust diivanilauaga ja lõpetades tiigriluid sisaldava «imeliselt tervistava» pulbriga. Neidki kaubitsejaid võib oodata karistus.


Müügikuulutus näitas, et krokodill viibib Tallinnas.

FOTO: Kuvatõmmis müügikuulutusest


«Musti» tehinguid tehakse meil pigem vähe
Tarvo Teslon, Osta.ee portaalijuht

Osta.ee portaalis on kõik müüjad registreeritud kasutajad, kelle isiku oleme tuvastanud isikukoodi alusel. Samuti oleme teinud suuri pingutusi turvalise müügikeskkonna loomisel ja nii ei ole mõistlik müüa näiteks varastatud eset, kuna kahtluse või probleemi korral jääb raha nii-öelda kinni.
Kuna kõik müügid on üles seatud tuvastatud kasutajate poolt, siis julgen väita, et «musti» tehinguid tehakse meil pigem vähe. Enamjaolt tulenevad seadusega vastuolus olevate esemete müügid kasutajate puudulikust seadusetundmisest.
Lisaks on meie müügikeskkonnas tugev moderaatorite võrgustik. Need on aktiivsed tavakasutajad, kellele on loodud spetsiaalsed tööriistad kiireks raporteerimiseks. Kuid vihjeid saadavad ka lihtkasutajad ja monitoorime ka ise müügil olevaid esemeid.
Iga saabunud ettepanekut ja vihjet kontrollib meie töötaja, kes ebaseadusliku või kasutustingimustele mittevastava oksjoni sulgeb. Vajadusel esitame kontrollpäringu ka vastavale ametiasutusele.
Kui tuvastame rikkumise, sulgeme kohe müügi ja informeerime müüjat. Kui ühel müüjal on selliseid rikkumisi palju või on tegemist raske seaduserikkumisega, võime ka konto sulgeda.
Manused
unnamed.jpg
unnamed.jpg (54.21 KiB) Vaadatud 6909 korda
Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Re: Portaalide patune pool: põrandaalune äri õitseb varjamatult

Postitus Postitas Hall Kardinal »

Tahaks seda lolli näha,kes saksa kaigast aktiveerima hakkab.
Vasta

Mine “Kasarmu Ees Tänaval/Varia”