1. leht 1-st

Linaõli kasutamine ...

Postitatud: L Juul 11, 2009 5:17 pm
Postitas Kriuks
Kas kamraadidel on kogemusi seoses linaõli kasutamisega restaureerimistöödel? Plaanin ühed pioneerikääride pappvarred katta mingi tugevdava kihiga ja otsingutel olen jõudnud linaõlini ...

Postitatud: L Juul 11, 2009 5:26 pm
Postitas divine
Vat nende pappvarte kohta ei julge öelda, aga puitu olen selle linaollusega küll kasnu.

Postitatud: L Juul 11, 2009 6:49 pm
Postitas uudishimulik
Ise olen ühe väga-väga narmendava uduheitja konteineri PVA-ga mitu korda üle tõmmanud.Sai päris kõva asi. http://h.imagehost.org/view/0393/suvi_2009_270

Postitatud: L Juul 11, 2009 6:55 pm
Postitas divine
uudishimulik kirjutas:Ise olen
Ma pildilt vaatan, et sul torba papp niiskusest kortsus nigu lõõtsmoonik, kas PVA töö? Muidu vähemate paber/papp-pindade "kindlustamiseks" olen ise provva tagant värvitut küünelakki virutanud. Sobib muidugi rohkem esemetele, mida ohustab kriimustamine. Põhihäda on aga hoopis see, et igasugune niisutamine teeb originaaltooni tumedamaks. Kuda sellest üle saada, ei tea.

Postitatud: L Juul 11, 2009 7:07 pm
Postitas uudishimulik
Ei PVA töö see ei ole.Asi ise oli väga narmendav,kortsus ja mustaks tõmbunud.Osa kihte sai osaliselt eemaldatud.Aga tumedamaks tõmbab küll.

Postitatud: L Juul 11, 2009 8:12 pm
Postitas Rändur
Linaõli kasutanud kunagi paar aastat tagasi moonakastide värskendamisel ja preserveerimisel. Kõigepealt niiske lapiga puidult sodi maha ja siis kergelt õliga üle. Üldiselt paha välimus ei jäänud, mööbliga vms pole küll proovinud.
PS kas sellest mitte ei ole varem foorumis arutelu olnud?...

Postitatud: L Juul 11, 2009 9:24 pm
Postitas divine
Rändur kirjutas:Linaõli kasutanud kunagi paar aastat tagasi moonakastide värskendamisel ja preserveerimisel. Kõigepealt niiske lapiga puidult sodi maha ja siis kergelt õliga üle. Üldiselt paha välimus ei jäänud
See on sama efekt, nagu äsja pestust kastiga- märjana/niiskena näebki parem välja, sest sageli värv koledamal kombel pleekinud aja jooksul. Hall näib jälle mustana jne. Ma ise pole kunagi kastidele õli selga tõmmanud, aga samas ega ma pole niisuguse vaiandi peale tulnud ka. Väike "hint": osadel müügisaitidel võib vaatlemisel näha, et kaup märjana pildistatud, kuna nii näeb parem välja. Endal kogemus ainult kiivrikestaga, millel peale oblikat oli nii 90% originaalvärvi seljas (kadunud oli vaid kahe kuuliaugu ümbrusest, kuna selat metalli deformatsiooni tõttu värv lihtsalt minema lennanud või kõrbenud)- tõmbasin udupeene tavalise toiduõli (vist raps) kihi peale ja asi nägigi toon-paar tumedam välja, kui kuivana.

Postitatud: L Juul 11, 2009 10:14 pm
Postitas Kriuks
PVA-ga ma neid varsi juba tohterdasin ja kogu lipendava osa sain kenasti kinni. Kuna PVA aga kardab niiskust ( ka kuivanult ) ja minul eesmärk taastada asi selliselt, et käärid oleks vajadusel sihtotstarbeliselt kasutatavad, siis otsin midagi kulumis ja ilmastikukindlat. Väike toonivahe ei mängi väga rolli.

Kuidas see linaõli pind jäi puidul pärast kuivamist? Kas midagi lakitaolist?

Postitatud: L Juul 11, 2009 10:30 pm
Postitas divine
Kriuks kirjutas: Kuidas see linaõli pind jäi puidul pärast kuivamist? Kas midagi lakitaolist?
Ma tegin teisega kunagi seina, jäi ikke nagu õli- imbub sisse ja kihti peale ei jätt´. Kui tahad lakitaolist koorikut, siis vast tasukski laki peale välja minna, ehituspoodides ka sedasorti vedelikke saadaval (paraku ise ühtki soovitada ei oska).

Postitatud: P Juul 12, 2009 7:55 am
Postitas Kriuks
Ilmselt tuleb laki peale minna tõesti.

Postitatud: P Juul 12, 2009 11:33 am
Postitas sigalahe
kui liimida tahad siis kasuta PVA baasil toodetud niiskuskindlat puiduliimi D3 oli vist nimi.välimus sama mis PVA-l aga liimib tugevamini ja vett ei karda ka mitte üks raas.Katsetasin ükskord nii et liimisin puidust liistudest kilbi kokku ja viskasin veetünni,pärast nädalast ligunemist vaatasin et kõvasti paisunud aga liimitud kohad terved,seejärel läks kilp kuni kevadeni õue ja kui lumi sulanud oli siis oli see kaardu tõmmanud ja pragusid täis aga mitte liimitud kohtadest,need olid ikka terved.

Postitatud: P Juul 12, 2009 3:39 pm
Postitas Kriuks
sigalahe kirjutas:kui liimida tahad siis kasuta PVA baasil toodetud niiskuskindlat puiduliimi D3 oli vist nimi.
Ilmselt siis see?

Pilt

Postitatud: P Juul 12, 2009 9:52 pm
Postitas sigalahe
oli küll teistsuguse kujundusega taaras aga D3 jah peal,kui PVA sarnane valge ollus siis sama jah.Katseta algul mõne väärtusetu jurbli peal.õli kohta niipalju et see on loomulik et sisse imbub puidule ja mida rohkem imbub seda parem on, katta tuleb mitmeid kordi kuni puidul poorid küllastuvad ja kiht peale jääb.Iga kihi vahel tuleks oodata kuna eelmine täiesti kuivanud ja teha peene karukeelega kerge vahelihv.kõige paremini sobib nõudepesusvammi see kare pool.

Postitatud: P Juul 12, 2009 9:59 pm
Postitas sigalahe
lakki tegelikult ei soovita,see on saast täiega,ikka õli kui vähegi võimalik.lakitud pind praguneb,ja mida paksemalt lakid seda paremini praod tekivad.õhukene lakikiht aga ei kaitse piisavalt niiskuse eest.Kui lakitud asja kasutada siis peale väikest kõksu või kriimustust on tekkinud täkkest või praost niiskus laki all ja see hakkab tükkidena kooruma.siis pead jälle kõik laki maha võtma ja asja uuesti lakkima ,et ilus jääks.lakiga kohtparandusi teha ei saa,kuna need jäävad kohe näha.õliga teine tera,kahjustatud või löögi saanud koht lihvpaberiga siledaks ja uus õli peale,ning peale kuivamist pole näha kus parandused tehtud.