Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Sõjaajalooga seotud teemad, mis muude kategooriate alla ei sobi ...
juss
Kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: R Mai 11, 2012 1:34 pm

Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Postitus Postitas juss »

Tere,
otsin infot et miks ei ole enam mõisahoonet.
Teada on et viimane omanik Alexander von Üxküll-Güldenband rentis kogu mõisa v.a. härrastemaja Hans Brevernile kellelt EW selle ära võttis ja hiljem ka eri otsusega kahjutasu maksis.
Mõisa likvideerimise paberitega olen arhiivis tutvunud, seal on küll kõik kangid, hargid, lehmad jm. majapidamine ilusti üles märgitud aga hoonete olukorrast ja saatusest mitte midagi.
Järgmine info on Muinsuskaitseametis olev mõisaarhitektuuri uurimine 1980 kus lihtsalt kirjas et peahoone hävinud juba ammu http://register.muinas.ee/?menuID=archi ... ew&id=3097
Muinsuskaitseametist ei osatud ka midagi öelda.
Metsiku (Metzikus) mõis oli Haljala kihelkonnas ja tänapäeval kannab Metsiku nime mõisa peamine küla Koduvere (Koddofer). Mõisast on alles ainult park, natuke abihoonete varemeid ja ilmselt ka peahoone ase..



ps. Miks küsin siit ... on ju võimalik et jäi sõjategevusele jalgu...
Kasutaja avatar
funker
Veteran
Postitusi: 4527
Liitunud: E Veebr 11, 2008 7:40 pm
Asukoht: Reval Estland

Re: Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Postitus Postitas funker »

Üks variant on küsida Praustilt, kes on mõisade ekspert.
Kontakti saad - http://www.mois.ee/
juss
Kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: R Mai 11, 2012 1:34 pm

Re: Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Postitus Postitas juss »

funker kirjutas:Üks variant on küsida Praustilt, kes on mõisade ekspert.
Kontakti saad - http://www.mois.ee/
Küsisin sealt ka... puudub samuti info antud mõisa kohta...
oliver
Huviline
Postitusi: 616
Liitunud: K Okt 05, 2011 2:54 pm

Re: Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Postitus Postitas oliver »

On võimalik et härrastemaja lammutati ja saadud materjali kasutati autasu- või asunikutalude rajamisel. Kuivastu mõisa kohta Muhus igatahes nii väidetakse. Tundub ka suhteliselt loogiline.
toruke
Kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: E Sept 02, 2013 1:21 pm

Re: Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Postitus Postitas toruke »

Midagi leiab H.P. päevaraamatutest.
juss
Kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: R Mai 11, 2012 1:34 pm

Re: Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Postitus Postitas juss »

toruke kirjutas:Midagi leiab H.P. päevaraamatutest.
Äkki täpsustad..
toruke
Kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: E Sept 02, 2013 1:21 pm

Re: Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Postitus Postitas toruke »

Rahvusraamatukogus avatakse 11. septembril näitus "Metsiku bibliotek - ühe raamatukogu lugu". See on ühtlasi ka ühe perekonna lugu. Hans Pruul (1875-1948) pidas eluaeg päevaraamatuid, kus ta kirjutab põgusalt ka Metsiku mõisa ostmisest ja selle "lahutamisest". Päevaraamatud on nüüdseks digiteeritud ja kättesaadavad digitaalarhiivis Digar RR sisevõrgus. Kirjutasin mõned märkmed ka ise selle kohta välja. Kuid kindlasti teab Metsiku mõisast ajaloolane Enn Tarvel, kes on Metsikust pärit. Ma usun, et kõige mõistlikum on temaga ühendust võtta.
juss
Kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: R Mai 11, 2012 1:34 pm

Re: Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Postitus Postitas juss »

Tänud!
H.P. päevaraamatud leidsin digarist üles aga kuna Eesti poole pole lähiajal tulemas siis jääb nendega tutvumine edaspidiseks. Enn Tarveli käst peab küsima jah, iseasi kas temaga neti vahendusel ühendust saab.
toruke
Kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: E Sept 02, 2013 1:21 pm

Re: Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Postitus Postitas toruke »

Eilsele lisaks... vaatasin oma märkmed üle: 18. aug. 1920- toimus Metsiku mõisa planeerimise komisjon; mõis sai kaardi järgi talukohtadeks planeeritud. 19. mai 1926- Metsiku mõisas oli mõisahoonete oksjon. Neli kohalikku meest ostsid Metsiku mõisa härrastemaja ära. 1926 a kokkuvõttest- ...Igal mehel läks kuue tuhande marga ümber maksma. Aga see mõisahäärberi ostmine oli suur kasu ja võit. Kui palju saab sealt kivi, paasi, palki, laudu jne. 16. jaan. 1927- ...lahutame teiste meeste seltsis mõisa härrastemaja...
Nii see läks!
juss
Kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: R Mai 11, 2012 1:34 pm

Re: Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Postitus Postitas juss »

Suured tänud veelkord !!

Huvitav kas sellest härrastemajast pilte peaks ka kuskil olema...
toruke
Kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: E Sept 02, 2013 1:21 pm

Re: Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Postitus Postitas toruke »

Neid aegajalt guuglist uuesti otsides, sattusingi ma Sinu küsimusele. Siiani ei ole ühtegi pilti välja ilmunud.
juss
Kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: R Mai 11, 2012 1:34 pm

Re: Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Postitus Postitas juss »

A sa peale guugli oled mujalt ka otsinud ?
toruke
Kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: E Sept 02, 2013 1:21 pm

Re: Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Postitus Postitas toruke »

Ma olen läbi vaadanud kõik ilmunud eesti mõisate raamatud ja mõisate andmebaasi. Võib-olla peaks minema riigiarhiivi ehk neil on midagi!? Samas arvan ma, et kui keegi koostab andmebaasi või raamatut, siis peaks ta ka läbi tuhnima kogu allikmaterjali. Praegu mul ei sähvata, kust veel võiks otsida! Mõnest maakonna muuseumist nt Rakverest?
juss
Kasutaja
Postitusi: 17
Liitunud: R Mai 11, 2012 1:34 pm

Re: Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Postitus Postitas juss »

Sagadi mõisa kogudes ei ole samuti ühtegi pilti ja nende teada ei ole ka kuskil mujal arhiivides...
toruke
Kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: E Sept 02, 2013 1:21 pm

Re: Metsiku (Metzikus) mõisa saatus

Postitus Postitas toruke »

Tere!
Lugesin ühest Ants Heina koostatud mõisaraamatust, et Metsiku mõis olla olnud palkehitis ja ta viitas ühele Ajalooarhiivi dokumendile, mida peaks Tartu vaatama minema. Ma kirjutasin arhivaalinumbri kusagile üles, pean otsima! Kui Tartu asja on, siis käin vaatan ära!
Vasta

Mine “Kasarmu Ees Tänaval/Varia”