Välipudelid

Sõduri individuaalne varustus - alates sidemepakikesest ja lõpetades seljakotiga ...
Vasta
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Välipudelid

Postitus Postitas divine »

Mõistatuslik joogitops. Sangad täpselt saksa vurhvi, aga kruus ise ümar, markeeringuta ja tunduvalt paksemast alust, kui sauerkrautidel. Tundub, et klassifitseerub välioludes tehtud käsitööks (pigem kaldun arvama, et tegemist punasoldati tööga, et topsi saksa pudelile sobitada)
Pilt
Pilt
Pilt
Viimati muutis divine, T Juun 22, 2010 8:06 pm, muudetud 2 korda kokku.
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Postitus Postitas divine »

Muidugi nüüd vaatasin teist teadlase pilguga 8) ja leidsin, et pisiasjades (rihmakinnituse ja sangu hoidev plönn, samuti kahtlasevõitu "punktkeevitus" nende topsi külge kinnitamiseks, ja muidugi ka topsi kohati kergelt ebaühtlane serv) on asi üsna robustne oma teostuselt. Sellest järgneb loogiliselt mõttelõng, et vahest käsitöö koguni. Ja kuna tsivilisti puhul tundub sellise toobi valmistamine üsna vaimuvaese teona, siis äkki mõni mees rindel omale häda sunnil moeka anuma meisterdanud.

Ühtlasi oleks hea, kui kogu see topsi ümber käiv arutelu saaks ümber kupatatud saksa varustuse alla eraldi teemana ("Välipudelid" oleks mõnus, siis ma saaks sinna pilta uhada :wink: ).
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8174
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Postitus Postitas ivalO »

Eks pead ise avalöögi andma, vaevalt keegi putlimajandust samal tasemel Sinuga uurinud!
Kui juba alustasin, käin välja küsimuse järgmise pudeli kohta:
Pilt
Pilt
Jungade pudel see ei ole, kas tegu faasani või SA inventariga?
Markeering RZM -M6/13/39 nii korgil, pudelil, kui vildil. Joogitops komplekti ei kuulu, trukid mustast metallist. Muidu täiesti tavalise pudeli mõõtu ja kuju.

M6 markeerib alumiiniumtoodet, aga edasi?
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Postitus Postitas divine »

Mine võta kinni, kelle pudel. Ühes kohas on ta jungade, teises parteilase, mõnes kohas lihtsalt paramilitaarsena kirjas. Ise vist omal ajal ostsin ühe just parteilase pähe. Mul samasuguseid, aga ilma RZM.koodita, vaid hariliku tootjakoodiga. Ma eeldan, et su koodis 39 märgib aastat ja vahest siis keskmine nummer viitab tootjale? Või oot- kas Lumsdeni raamatus polnud äkki seda RZM-koodide lahtiseletust kirjas?
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)
Kasutaja avatar
valloon
Huviline
Postitusi: 469
Liitunud: K Juun 13, 2007 1:24 pm
Asukoht: Laisholm

Postitus Postitas valloon »

Divine kirjutab: Palun lahkesti pakkuda: välipudeleid kuni 1945. aastani

Aga palun

Paar tükki uuemad aga alumiiniumi nats ikka on. Ühel peal aastaarv 1914.
Viimati muutis valloon, L Mai 01, 2010 7:24 pm, muudetud 1 kord kokku.
Arbeit Macht Frei
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Postitus Postitas divine »

Valloon, kui see pakkumine oli, siis ole hea ja pane privasse mulle kiri!

Ivalo pläsku jätkuks veel mõned nn. paramilitaarid:
(vasakult paremale)
1) tundmatu koljat, asjatundjad arvavad, et kuulus Luftschutzi varustusse. Puudub pikk kanderihm;
2) väidetavalt parteilane, õigem vast lihtsalt tsiviilpudeliks nimetada;
3) sama, mis Ivalo oma. Mõni ütleb, et HJ, mõni jälle näiteks, et WSS paraadiplasku
4) tavalisest tunduvalt väiksem, markeeringuteta. Pudel kroomitud rauast. Arvata võib, et kas Pimpfide, HJ, BDM varustusest. Tõenäoliselt toodetud sõja ajal ühes Hollandi vangilaagris, kus ka armee tarbeks galvaniseeritud nõusid valistati
Pilt
Siin eelmise pildi nr. 4 ja kõrval sellest veel väiksem isend (pole mahtu mõõtnud, aga pikkus-laius tal umbes 18x10 cm). Omal ajal keegi arvas, et äkki BDM, aga kes seda täpselt teab
Pilt
Sanitaripudeli vilt (mõnikord öeldakse lausa, et koguni DRK= Saksa Punase Risti oma). E-bayst leiab huviline ka kompleksse asja pildi. Vildi mõõtude järgi tundub, et pudel peaks olema tavamõõtudest pisut väiksem. Peale läib joogitops, kantakse pika rihmaga üle õla
Pilt
Ja kui veel kurioosumite kanti põigata, siis keskel kollane on bensiinipudel. Samasugused olid ka vee tarvis (kui ma ei eksi, siis pilootide varustuses hädamaandumise puhuks), ent need olid värvimata. Ma ei tea, kas kõigil sellistel hiigelpotsudel, aga olen näinud selliseid ka spetsiaalse kandesangaga, mis statsionaarselt pudelikaela küljes
Pilt
Viimati muutis divine, T Juun 21, 2011 8:03 pm, muudetud 1 kord kokku.
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)
Kasutaja avatar
plekkpea
Veteran
Postitusi: 1450
Liitunud: P Mai 07, 2006 5:30 pm
Asukoht: Harju

Postitus Postitas plekkpea »

Sihuke on see palitu, needid luftikarva sinakad( pulku on suvaline sisse topitud):
[img][img]http://i243.photobucket.com/albums/ff15 ... 061575.jpg[/img][/img]
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Postitus Postitas divine »

See palit peaks olema WWII lõpupoole toodang.
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Re: Välipudelid

Postitus Postitas divine »

Aastast 1931 oli Saksa sõjaväes kasutusel järgmine Feldflasche. Pudel ja joogitops valmistati alumiiniumist, kusjuures mõlema kuju ja maht erinesid olenevalt tootjatehasest üsna suurelt. Rihmad tehti headel aegadel nahast, vilditrukid vasest (vähemasti vasekarva see materjal on)
Pilt
Pilt
Pilt
Mõned joogitopsid võrdluseks
Pilt
Kokkuhoiu eesmärgil hakati kasutama ka muid materjale, näiteks joogitopse tehti bakeliidist ( levinumad värvid pildil nähtavad must ja tumepruun, ent on liikvel ka siniseid, rohelisis, oranže, valgeid ja kõikvõimalikke täpilisi, nt. must või pruun tops valgete või punaste täpikestega) ja rauast, ümbrisvilt moondus sõja lõpuks tavaliseks riideks, trukke tehti raudplekist (seejuures kadus neilt muster), rihmade nahk muutus madalakvliteediliseks või asendus hoopis tekstiiliga (samas olid tekstiilrihmad sõja alul mõeldud ka kasutamiseks lõunarinnetel). Pildil vasakul tavaline alumiiniumpudel bakeliittopsi ja tekstiilrihmaga, paremal pressitud puidusarnasest segust kattega nn. kookospähkel, mida toodeti vahemikus 1941-1945 (peale sõda uhati neid samuti teha, ent siis juba teiste markeeringute ja õige pisut muutunud välimusega; aastast 1944 pole teada ühtki eksemplari, arvatavasti oli tootmine sel aastal häiritud näiteks tehase pommitamise tõttu liitlaste poolt). Kookost nimetatakse levinult kõrbe- või troopikapudeliks, ent tegelikult ei olnud see valmistatud spetsiaalselt lõunamaades kasutamiseks (pigem oli see näiteks Aafrika rinnetel ülimaks harulduseks), mingil põhjusel lihtsalt üks tootja (Heinrich Ritter, Esslingeni linnas, markeering HRE) asendas ümbrisvildi sellise kattematerjaliga.
Pilt
Pilt
Mulle teadaolevalt hakati alates 1943. aastat valmistama nii pudelit kui topsi rauast. Levinumad värvid pudelil olid punane ja roheline, aga leidus paljusid teisi toone (sellisel juhul polnud raud mitte värvitud, vaid emailitud- erinevad sinised, pruun, must...). Raudne joogitops oli alumiiniumanaloogist vähemalt 1cm madalam, samuti kadusid pudeli ümbert ära osa rihmu, mis seni topelt olid.
Pilt
Pilt
Pilt
Sanitaride varustusse kuulus tavalisest mõnevõrra suurem (u. 1l) pudel, mida kanti pika üleõlarihmaga ning toetati tagaküljel oleva haagiga vöörihmale. Pildil oleval eksemplaril pikk rihm puudub
Pilt
Pilt
Pilt

Järgnevalt natuke netiookeanist püütud variat.
M31 välipudelit toodeti palju aastaid peale sõda edasi, siin näide
Pilt
Pilt
Klaasist tops, mida ei osanud ka vanad kollektsionäärid kuidagi kommenteerida
Pilt
Ka graffity võib kaunis olla (kunstiprojekt Hollandis möödunud aastal)
Pilt
Veider nahkümbris, mille saladus on seni lahendamata
Pilt
Sõja edenedes kukuti raudpudeleid ja -topse kohati värvi asemel emailiga katma. Sellised isendid maksavad kordi rohkem, kui harilikud
Pilt
Eks välgumehed pidid ikka teistest paremad olema, mulle on teada vähemalt üks selliste kirjadega isend kodumaal
Pilt
Pilt

Siin pildil näha ka pudel, mille kohta Ivalo aluguses aru päris
Pilt
Mis viga kinnimajja sõita, viina ju jätkub!
Pilt
Pilt
Pilt
Olen kuulnud, et koer peremehele tuhvlid ja värske seitungi kohale toob, aga teutooni vägilased sundisid inimese parimat sõpra ka hüva märtsiõlut transportima
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Alte Reval ja vangilangenud punalojused
Pilt
Aga ei põlanud fedotid ja jevdokid ära ka surmavaindlase punsusid
Pilt

Ootan huviga ka kõigi teiste anumaid areenile!
Viimati muutis divine, T Juun 21, 2011 8:16 pm, muudetud 2 korda kokku.
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)
faust
Veteran
Postitusi: 1126
Liitunud: T Mär 13, 2007 10:37 pm
Asukoht: Tallinn

Re: Välipudelid

Postitus Postitas faust »

(ma praegu ei leidnud, aga kusagil olen näinud ilusat pilti meie leegioni alaealiste pundist, kus ühel poisil ka see vööl).
Herr Divine mõtles vist seda pilti:
Eestlased.jpg
Sõda on elujaatamise kõige aktiivsem vorm.
Parem olla kui näida.
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Re: Välipudelid

Postitus Postitas divine »

faust kirjutas:
(ma praegu ei leidnud, aga kusagil olen näinud ilusat pilti meie leegioni alaealiste pundist, kus ühel poisil ka see vööl).
Herr Divine mõtles vist seda pilti:
Jah, väga kaunis mu meelest :)
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8174
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Re: Välipudelid

Postitus Postitas ivalO »

Sellist putlit kunagi ja kusagil vist teematatud?
Kahjuks ei tule mette meelde!
Hiidlähker, kusagil 1,5 liitrit.
0lahker.jpg
faust
Veteran
Postitusi: 1126
Liitunud: T Mär 13, 2007 10:37 pm
Asukoht: Tallinn

Re: Välipudelid

Postitus Postitas faust »

Tegu Itaalia pudeliga.
Sõda on elujaatamise kõige aktiivsem vorm.
Parem olla kui näida.
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Re: Välipudelid

Postitus Postitas divine »

Ka mägijäägreile (tõenöoliselt ka sanitaridele) toodeti sõja keskpaigast alates raudpudeleid (pildil vasakul)
Pilt
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Re: Välipudelid

Postitus Postitas divine »

Veel erimeid:

vasakpoolne hiiglane ilmselt 2 liitri kanti, võrdluseks kõrval liitrised
Pilt
hiline (küllap ka väga haruldane) "keevitatud" alumiiniumpudel
Pilt
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)
Vasta

Mine “Varustus/Equipment”