Hirmus Ants ..

Teemad, mis puudutavad metsavendade tegevust peale saksa vägede lahkumist Eestist ...
Vasta
Rynno
Kasutaja
Postitusi: 72
Liitunud: K Jaan 21, 2009 9:14 pm
Asukoht: Pärnu

Postitus Postitas Rynno »

Kriuks kirjutas:
No nii! Käidud, nähtud ja kuuldud. Pea poolteist tundi salvestust ootab nüüd läbitöötamist. Vanaproua jutustus hõlmas ajajärku esimesest kohtumisest Antsuga Mihkli küla tuletõrjemajas toimunud tantsuõhtul, kuni arreteerimisteni 49-nda aasta suvel. Kõige muu hulgas on "lindil" Antsu reetnud naisterahva nimi ( kontrollimata andmetel tänaseni elus ), kes kutsus sõnnikuveotalgutest ning puskarist ( mürgitatud viinast mitte sõnagi Rolling Eyes ) puhkavatele meestele kaela julgeoleku. Lisaks tabatud Ants Kaljuranna, Arved Pildi ja Juhan Metsääre nimedele, tuli ilmsiks veel neljas mees - Valter Kurg ( EW-aegse prokurör Kure poeg ), kes jõudis avada tule, sai aga ise haavata ja tapeti täägitorgetega kohapeal ...

Kui nüüd IT-vahendid mind alt ei vea, siis ehk õnnestub kunagi salvestatud helifail kuhugi kuulamiseks üles riputada.
Tore kuulata.Muide, see hoone, kus kunagi tuletõrjemaja oli, on minu majast otse üle põllu, kuskil pool kilomeetrit.
Kas saaks teada reeturi nime, äkki ma tean teda?
49. aasta jaanipäeva aeg lõppes Soontaganas paljudele meestele halvasti. Tean, et Tarva küla taga Lihula rabas toimus haarang metsavendadele. Sellega kaldun teemast natuke mööda, aga ei oska seda praegu mujale paigutada.
Metsavennad olid eelneval ööl käinud Vanamõisa lähedal poodi röövimas. Rahva jutu järgi olla julgeolekumehed haisu ninna saanud ja asunud Lihula TSN komitee esimehe(oli ka hävituspataljonis) Jaan Neemsaluga neile haarangut tegema. Kuna metsamehed olid end võidupüha puhul natuke turgutanud, siis olid nad teinud lolli vea, nimelt neist jäi sohu maha kommipaberite rada(siiski arvan et tegemist on legendiga). Julgeoleku omadele oli teada metsamassiiv, kus metsamehed paiknesid ja korraldasid hommikul punkrile haarangu.
Metsavendadel oli küll valve väljas olnud, aga ühe naise jutu järgi, kes oli ka punkri juures viibinud, oli valveposti mees haihtunud nagu tina tuhka. (Arvas et see võis reetur olla).
Niisiis olid julgeoleku mehed punkri sisse piiranud ja enamus metsavendi une pealt tapnud. 24.06.1949 said punkris surma: Mihkel Havi(salga juht), Anton Sooaru, Artur Lõhmus, Jaan Vaher, Jaan Kangur ja Arnold Paltson. Vangistati Helmi Paltson ja Artur Veessaar. Kinni võeti ka nende toitjad. Pääsesid "Tartu Juhan"(Väidetav reetur) ja Silvia Havi(hiljem Raap), kes pääses haavatult minema, aga võeti järgmine päev kinni Mihkli haiglas. Ta on avaldanud ka 1995. aasta 25.märtsi Pärnu Postimehes selle kohta artikli, kahjuks nüüd on ta surnud.
Umbes 7-8 aastat tagasi korraldati nende meeste ümbermatmine Mihkli kalmistule.
Olen käinud ka selle punkri juures, see asub kuivendatud soomännikus
u. 4 kilomeetrit Tarva külast.

Kui saad selle intervjuu kuskile üles, siis anna teada?
Viimati muutis Rynno, R Jaan 22, 2010 11:34 pm, muudetud 1 kord kokku.
Rynno
Kasutaja
Postitusi: 72
Liitunud: K Jaan 21, 2009 9:14 pm
Asukoht: Pärnu

Postitus Postitas Rynno »

Kas see reetur oli agent Leida?
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5349
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Postitus Postitas Kriuks »

Rynno kirjutas:Kas see reetur oli agent Leida?
Pr Sirel nimetas teda Kiksi Liideks ( Kiksi tuleneb talukoha nimetusest ).
Kasutaja avatar
gruppen
Huviline
Postitusi: 606
Liitunud: T Veebr 21, 2006 7:14 pm

Postitus Postitas gruppen »

Rynno juttu olen ma ka kuulnud. Vahenurme külje all elab mees kes seda isegi pikemalt rääkis-seletas. Nime peast ei tea, kuid kuna ise sealt kah väga kaugel (aeg-ajalt) ei pesitse, siis on mõeldav ka selle mehe juurde retk teha - või siis otsin nime välja. Tema aga rääkis Antsu kinnivõtmisest hoopistükkis teistmoodi. Ilmselt on neid jutte niipalju kui eri inimesi. Tuleks ka kindlasti üritada Läätsa-prouaga jutule saada.
Viimati muutis gruppen, N Jaan 29, 2009 11:52 am, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5349
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Postitus Postitas Kriuks »

gruppen kirjutas:Herr Kriuks'u kandidatuur läheks vast juba läbi.
Ahsoo :? ...
Rynno
Kasutaja
Postitusi: 72
Liitunud: K Jaan 21, 2009 9:14 pm
Asukoht: Pärnu

Postitus Postitas Rynno »

Gruppen kirjutas:
Rynno juttu olen ma ka kuulnud. Vahenurme külje all elab mees kes seda isegi pikemalt rääkis-seletas. Nime peast ei tea, kuid kuna ise sealt kah väga kaugel (aeg-ajalt) ei pesitse, siis on mõeldav ka selle mehe juurde retk teha - või siis otsin nime välja. Tema aga rääkis Antsu kinnivõtmisest hoopistükkis teistmoodi. Ilmselt on neid jutte niipalju kui eri inimesi. Tuleks ka kindlasti üritada Läätsa-prouaga jutule saada.
Tõesti on neid jutte palju, sest need mehed naised olid ju rahva suus kangelased ja selleks, et neid veel vägevamaks teha, lisati midagi ka juurde.
:)
Rynno
Kasutaja
Postitusi: 72
Liitunud: K Jaan 21, 2009 9:14 pm
Asukoht: Pärnu

Postitus Postitas Rynno »

Sai natuke kaarte uuritud ja tekkis küsimus kas see Kiksi talu asus Põhara külas?
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5349
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Postitus Postitas Kriuks »

Rynno kirjutas:Sai natuke kaarte uuritud ja tekkis küsimus kas see Kiksi talu asus Põhara külas?
Just.
Rynno
Kasutaja
Postitusi: 72
Liitunud: K Jaan 21, 2009 9:14 pm
Asukoht: Pärnu

Postitus Postitas Rynno »

Käisin eile rääkimas ühe mehega, kes varjas ennast vahelduva eduga Mihkli kandis metsas saksa ajast kuni 50 aastate legaliseerumiseni.
Ta pajatas, et Hirmus Antsu salk oli tihti puhanud ühes heinaküünis, mis asunud Piisu metsas. Tema enda maja asus sellest kohast vaevalt pooleteise kilomeetri kaugusel.
Ükskord jõulude paiku, kui ta oli ajutiselt kodus viibinud, kuulis ta, et mehed lähevad mööda metsateed Võitra küla poole. Ta otsustas huvi pärast minna vaatama, kas metsavennad lähevad samasse küüni. Läinud küünini, ronis ta mööda redelit üles heinte peale ja seal olid metsamehed istunud, söönud, joonud, jalgu puhanud. Teda võetud üsna viisakalt vastu(üks mees oli siiski olnud natuke kahtlev), sest Ants tundis teda natukene. (Ants oli olnud enne tema tädi juures sulaseks).
Kõik tal enam meeles ei ole, mis nad seal need paar tunnikest rääkisid, aga üks küsimus on tal meeles, mis Ants oli talle naljatlevalt esitanud. "Kas sa tead, kust õlut võiks saada?"
Kahjuks ta ei teadnud nende teiste meeste nimesid öelda, kes seal olid, kuid ühte meest tundis ta küll. Seda meest hüüti rahva suus "Ilus Ants", kuigi tegelikult oli ta eesnimi olnud (Manivald). Ilusale Antsule olid hukatuseks saanud naised. Nimelt ta käinud tihti külas naistes. Teised kartsid, et kui ta kinni kukub, on nende päevad ka loetud. Omakohtu korras lasti ta maha ja maeti Rootsikülla metsa äärde pärnade alla. Olen seda kontrollinud, tean ühte sealset kohalikku jahimeest, kes pidi seda kohta teadma ja on plaanis seda vaatama minna.
Kui metsavennad otsustanud küünist lahkuda, kästi nende "külalisel" küünis oodata umbes pool tundi, et ta ei teaks kuhu nad edasi lähevad. Peale seda seika ta väidetavalt enam Hirmus Antsu ja teisi selle salga liikmeid ei kohanud.
Rynno
Kasutaja
Postitusi: 72
Liitunud: K Jaan 21, 2009 9:14 pm
Asukoht: Pärnu

Mõningaid pilte

Postitus Postitas Rynno »

Kuna Hirmus Antsu punkrite juurde ei ole veel saanud pilte klõpsutama minna, mõtlesin, et näitaks pilte sellest punkrist, kus likvideeriti Mihkel Havi salk. http://nagi.ee/photos/Icetouch/sets/155913/
Vabandan väga isand Kriuksu ees, sest ma jälle kaldun teemast mööda. (Kuid ma tean, et ka sellel salgal oli pistmist Hirmus Antsu salgaga)
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5349
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Re: Mõningaid pilte

Postitus Postitas Kriuks »

Rynno kirjutas:Vabandan väga isand Kriuksu ees, sest ma jälle kaldun teemast mööda.
Ei ole hullu! :D Ega Sa pole proovinud seal Havi punkri juures detektoriga opereerida? Näiteks pliidi jäänused võivad maakamaras veel täiesti ju alles olla :roll: ...
Rynno
Kasutaja
Postitusi: 72
Liitunud: K Jaan 21, 2009 9:14 pm
Asukoht: Pärnu

Postitus Postitas Rynno »

Kriuks kirjutas:
Ei ole hullu! Very Happy Ega Sa pole proovinud seal Havi punkri juures detektoriga opereerida? Näiteks pliidi jäänused võivad maakamaras veel täiesti ju alles olla Rolling Eyes ...
Aparaati mul kahjuks pole. Kuna eespool mainisin, et u.7 aastat tagasi metsamehed ümber maeti, rääkis üks mees mulle, kes oli ekspertidel abiks olnud, et nad olid kontide kaevamisel leidnud PPSH salve. See mees, kes mulle Hirmsast Antsust natuke kõneles, ütles, et tema oli sealt aasta pärast lahingut punkri korstna ära toonud ja see pidi tal siiani kuskil vedelema.
Mina olen ka natuke, sealt kaevanud. Umbes kolm aastat tagasi leidsin sealt ühe PPSH kesta ja väikse ämbri läbiroostetanud jäänused. Palju oli seal ka söetükke.
Kuid ma arvan, et sealt ümbrusest võib mingit manti ikka leida, sest seal on teisigi punkreid olnud. Aino Lepa raamatus "Vabaduse hinnaks on elu", on isegi pikalt kirjutatud, et Richard Saaliste ja teised RVL-i juhtliikmed on natuke aega seal lähedal soos endidvarjanud. Isegi minu vanavanisa on seal lähedal ennast pool aastat varjanud.
Kui selle aastanumbri sees endale detektori soetan, siis lähen uudistama.
Rynno
Kasutaja
Postitusi: 72
Liitunud: K Jaan 21, 2009 9:14 pm
Asukoht: Pärnu

Postitus Postitas Rynno »

Kriuks kas sa oled pr. Sireli intervjuuga ka tegeleda jõudnud?
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5349
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Postitus Postitas Kriuks »

Rynno kirjutas:Kriuks kas sa oled pr. Sireli intervjuuga ka tegeleda jõudnud?
Failina on ta nüüd korralikult olemas ja kui ma leian kellegi targema, siis rippuma ta ka läheb ( faili pidasin silmas 8) ).

PS. Saabuval nädalavahetusel peaks lisanduma intervjuu Arnold Leetsaare ja tema abikaasa Maimuga :wink: ...
Viimati muutis Kriuks, E Veebr 16, 2009 8:50 pm, muudetud 1 kord kokku.
Shiim
Huviline
Postitusi: 257
Liitunud: P Mär 04, 2007 2:27 pm

Postitus Postitas Shiim »

Kriuks kirjutas:
Rynno kirjutas:Kriuks kas sa oled pr. Sireli intervjuuga ka tegeleda jõudnud?
Failina on ta nüüd korralikult olemas ja kui ma leian kellegi targema, siis rippuma ta ka läheb ( faili pidasin silmas 8) ).

PS. Saabuval nädalavahetusel peaks lisanduma intervjuu Arnold Leetsaare ja tema abikaasa Maimuga :wink: ...
No see Leetsaar oli üks karm tegelane :)
Vasta

Mine “Teise Nõukogude Okupatsiooni Ajal/During the Second Russian Occupation”