Näitus SÕJA KAJA Pärnu Muuseumis ...

Teemad, mis seotud muuseumite ja näitustega ning militaarteemaliste üritustega nii Eestis kui ka mujal maailmas ...
Vasta
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5317
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Näitus SÕJA KAJA Pärnu Muuseumis ...

Postitus Postitas Kriuks »

24.09.2019 - 05.01.2020 on Pärnu Muuseumis võimalik tutvuda näitusega SÕJA KAJA - 75 aastat Pärnu südalinna hävitamisest

22. septembril möödus 75 aastat sündmustest, mis teise maailmasõja lõpufaasis muutsid enneolematul kombel Pärnu linnapilti ja -elu.
1944. aasta septembris olid sõjaõnne poolt mahajäetud sakslaste väed idast pealetungiva Punaarmee survel mandri-Eesti aladelt lahkumas. Üheks oluliseks evakueerumisteeks oli Pärnu, kust suunduti sadama kaudu Saksamaale ning Liivi lahe randa pidi Kuramaale. Pärnust taanduva saksa armee viimased katteüksused süütasid järk-järgult endi kasutuses baaside, ladudena ja laatsarettidena olnud hooneid. Hilisõhtul lisas hävingule tuld nõukogude lennuväe õhurünnak.
Nende kahe suurjõu koostoimel hävis öö jooksul valdav osa Pärnu keskaegsest südalinnast, turuhooned ja raudteejaam, Endla teatrihoone, rida koolimaju ning vana Nikolai kirik linna südames. Järgnenud päeva hommikul õhiti viimaste üksuste lahkudes üle Pärnu jõe viivad sillad ning peatselt jõudsid Pärnu Ülejõele ka esimesed nõukogude tankid. Üks okupatsioonivõim vahetus teisega ning algas hoopis teistsugune ajajärk. Varemetevälja koristamine võttis aega aastaid ning uue südalinna planeerimine ning täisehitamine veel aastakümneid.

Neist pöördelistest sündmustest annabki antud näitus ülevaate.

sojakaja.jpg

Vasta

Mine “Muuseumid, Näitused & Üritused/Museums, Exhibitions & Events”