Kohtukull rapib Saaremaa Sõjavara muuseumi asutajat

Teemad, mis seotud muuseumite ja näitustega ning militaarteemaliste üritustega nii Eestis kui ka mujal maailmas ...
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8186
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Re: Kohtukull rapib Saaremaa Sõjavara muuseumi asutajat

Postitus Postitas ivalO »

Konfiskeeritud relvad naasid sõjamuuseumi (12)
AUTOR: TÕNU VELDRE – 10/01/2014 Saarte Hääl
RUBRIIK: MAAKOND

Konfiskeeritud relvad naasid sõjamuuseumi
Konfiskeeritud-relvad-naasid-sõjamuuseumi.jpg
TAGASI HOIDLAS: Saaremaa sõjavara seltsi relvur Sergei Ruus, seltsi juht Margus Sinimets ja kollektsiooni looja Joel Nõukas tagasitoodud eksponaate üle vaatamas. Foto: Tõnu Veldre
Kolmapäeva pärastlõunal saabusid Orissaarde Saaremaa sõjavara muuseumi relvahoidlasse pakendid ajalooliste relvade ja nende osadega, mis olid 2012. aasta veebruaris samast hoonest ära viidud.

Relvad konfiskeeriti staažikalt relvakollektsionäärilt Joel Nõukaselt, kellel oli olemas eraisikuna relvade kollektsioneerimise luba, mis seoses kriminaalasjaga tühistati. Läbiotsimisel leidsid kaitsepolitseinikud hoonest suures koguses arvel mitte olevaid tulirelvi, nende osi ja lõhkeainet.

Nõukas ütles, et ühel hetkel kasvas kollektsioon tal üle pea. “Relvi ja nende olulisi osi peab arvele võtma Kuressaare politseijaoskonnas. Iga operatsiooni eest tuli maksta riigilõivu ja Kuressaares käimiseks tuli võtta vaba päev,” rääkis Nõukas toona. Nii need relvad tal kapinurka kogunesidki.


Väärtuslikud relvad

Eelmise aasta 23. oktoobril mõisteti oma süüd tunnistanud Nõukasele Kuressaare kohtumajas kokkuleppemenetlusega nelja aasta pikkune tingimisi vanglakaristus. Konfiskeeritud relvad määrati hävitamisele.

Orissaares oli 2007. aastal moodustatud MTÜ Saaremaa Sõjavara Selts, mille asutajaliikmete hulka kuulus ka Nõukas. “Kuna seltsil on 2012. aastast juriidilise isikuna relvade kollektsioneerimise luba, otsiti võimalusi ajalooliste relvade päästmiseks,” ütles seltsi juhatuse esimees Margus Sinimets.

Tema algatusel tellis selts relvadele ekspertiisi, mis tunnistas kogu ajalooliselt väärtuslikuks. “Tänu sellele avaneski võimalus kohtuotsuse muutmiseks,” märkis Sinimets.

Margus Sinimets soovis tänu avaldada kohtunik Kristel Pedassaarele, kes relvade ja nende osade algse hävitamisotsuse ümber muutis.

“Kohtunik lähtus otsust tehes seadusest. Aga need ei ole lihtsalt relvad. Igal relval on oma ajalugu,” rääkis seltsi juht. “Seltsi nimel tahan kohtunik Pedassaarelt vabandust paluda, sest netikommentaariumides nimetati teda tuimaks ametnikuhingeks. Tegelikult suhtus ta meisse vägagi mõistvalt,” nentis Sinimets. “Minu teada oli see talle esimene ajalooliste relvadega seotud kohtuasi.”

Joel Nõukas omakorda tänas neid heategijaid, kes tema toetuseks seltsile raha üle kandsid, et maksta kohtus käimisega seotud kulusid. “Kes toetas rahaliselt, kes hea sõnaga,” mainis Nõukas.

“Algul ma võtsin ikka raha vastu, aga seda läks nii paljuks, et ma keelasin raha ülekandmise ära. Las mingi karistus jääb ikka minu kanda ka,” rääkis ta.

155 uut eksponaati

Orissaarde jõudnud relvi ja nende osi oli nii palju, et politseiametnikul kulus nende seltsile üle andmiseks rohkem kui viis tundi. Nüüdseks on seltsi relvade kollektsioneerimisloal 155 nimetust eksponaate juures. Sinimets täpsustas, et mitte kõik relvad ei olnud töökorras ja komplektsed. “Üle anti nii maa sees peidus olnud kui ka tulekahju üle elanud ajaloolisi relvi,” selgitas ta.

Seltsi juht ei välistanud, et tulevikus tuleb osa arvele võetud esemetest deaktiveerida. “Ära hävitada jõuab alati,” nentis sõjaajaloohuviline. Pealegi on tema sõnul valmimas uus relvaseadus, mis peaks ajalooliste relvadega seonduva osas kollektsionääride jaoks üht-teist lihtsamaks muutma.
Kasutaja avatar
funker
Veteran
Postitusi: 4527
Liitunud: E Veebr 11, 2008 7:40 pm
Asukoht: Reval Estland

Re: Kohtukull rapib Saaremaa Sõjavara muuseumi asutajat

Postitus Postitas funker »

Hea uudis!

Kas nende 155 eksponaadi loetelu on ka olemas, et mis asjad siis sai päästetud?
Kasutaja avatar
plekkpea
Veteran
Postitusi: 1450
Liitunud: P Mai 07, 2006 5:30 pm
Asukoht: Harju

Re: Kohtukull rapib Saaremaa Sõjavara muuseumi asutajat

Postitus Postitas plekkpea »

Oleks ka lugeja-vaataja.
10 ploomi=3 õuna, 1pirn. 6 ploomi, 1 õun= 1 pirn. Mitu ploomi kaalub 1 pirn?
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8186
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Re: Kohtukull rapib Saaremaa Sõjavara muuseumi asutajat

Postitus Postitas ivalO »

Vaevalt seda listi kohe arvutisse on toksitud.
Aga pöörduge relvuri poole.
Kasutaja avatar
gruppen
Huviline
Postitusi: 606
Liitunud: T Veebr 21, 2006 7:14 pm

Re: Kohtukull rapib Saaremaa Sõjavara muuseumi asutajat

Postitus Postitas gruppen »

Ekspertiisi tulemi koopia peaks neil ka ikka olema olemas. Selle nimekirja sisulisele poolele aga väga suurt lootust panna ei maksa - näitlikustan: Arsenalis modifitseeritudrelv on ilmselt ikkagi kirjas lihtsalt kui Mosin ja kõik. Ehk, et relvakollektsiooni eest vastutav isik teab ikkagi täpsemalt, mis millegi taust on. Nimekiri kui selline aga peaks neil olema nii digitaalselt kui paberil. Kollektsioneerimisloalgi, kuigi nende kaliibrit arvestades ma ei kujuta ette, paks see raamat(uke) neil on :)
uudishimulik
Veteran
Postitusi: 1191
Liitunud: T Nov 07, 2006 2:35 pm
Asukoht: Tartu

Re: Kohtukull rapib Saaremaa Sõjavara muuseumi asutajat

Postitus Postitas uudishimulik »

Minu küsimus? Kui palju ajadest isiklikud-hooldatud?Kas õige, te koos teha normaalne, ainult kahepeale pudel viina? Kui kuulen veel Pärnu-ga seonduvat?(Pilt läks ära?)
Kasutaja avatar
ruusserg
Huviline
Postitusi: 590
Liitunud: K Dets 20, 2006 4:52 pm
Asukoht: saaremaa

Re: Kohtukull rapib Saaremaa Sõjavara muuseumi asutajat

Postitus Postitas ruusserg »

uudishimulik , paistab et oled üksipäini pudel viina ära võtnud , igatahes ei saanud küsimusest midagi aru . Selle 155 ühiku hulgas oli ka hulgaliselt relva raudu ja lukke , nii et mitte kõik ei olnud terves tükis relvad . Kel huvi asju näha tulgu vaatama , ega see Saaremaa nii kaugel ka pole .
Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Re: Kohtukull rapib Saaremaa Sõjavara muuseumi asutajat

Postitus Postitas Hall Kardinal »

UUdishimulik!
Teeme liitri (mina maksan) aga seleta mulle ka ära mida küsisid?
uudishimulik
Veteran
Postitusi: 1191
Liitunud: T Nov 07, 2006 2:35 pm
Asukoht: Tartu

Re: Kohtukull rapib Saaremaa Sõjavara muuseumi asutajat

Postitus Postitas uudishimulik »

Vii tarkade inimeste jook. Mina kahjus sinna seltskonda ei kuulu. Mõtteid-tähelepanekui mul palju. Aga avalikult ja vales kohas neid välja pritsida pole ilus. :twisted:
Kasutaja avatar
funker
Veteran
Postitusi: 4527
Liitunud: E Veebr 11, 2008 7:40 pm
Asukoht: Reval Estland

Re: Kohtukull rapib Saaremaa Sõjavara muuseumi asutajat

Postitus Postitas funker »

ruusserg kirjutas:Selle 155 ühiku hulgas oli ka hulgaliselt relva raudu ja lukke , nii et mitte kõik ei olnud terves tükis relvad . Kel huvi asju näha tulgu vaatama , ega see Saaremaa nii kaugel ka pole .
Loomulikult pole Saaremaa kaugel ja ilmselt on selle 155 ühiku sees ka korduvaid asju, niiet kõiki polegi mõtet
kirja panna aga väike loetelu huvitavamatest asjadest oleks herr relvuri poolt siiski kena siia üles riputada.
Vasta

Mine “Muuseumid, Näitused & Üritused/Museums, Exhibitions & Events”