Johannes Lillenurme kohta mõtteid

Teemad, mis puudutavad metsavendade tegevust peale saksa vägede lahkumist Eestist ...
Vasta
Kasutaja avatar
gruppen
Huviline
Postitusi: 606
Liitunud: T Veebr 21, 2006 7:14 pm

Re: Kas metsavendlus kvalifitseerub osana Eesti sõjaajaloost

Postitus Postitas gruppen »

Lillenurm hoidis end lõpuni vabana ja suri ka vabana 1980. Minu meelest ei ole õige lõpetada metsavendlus Sabbe surmaga kes ka viimastel aastatel just punaseid ei rünnanud, täpselt nagu Lillenurmgi...
Kasutaja avatar
tonu
Veteran
Postitusi: 1105
Liitunud: T Juul 05, 2011 12:29 pm
Asukoht: Läänemaa

Re: Kas metsavendlus kvalifitseerub osana Eesti sõjaajaloost

Postitus Postitas tonu »

Mis puutub Lillenurme siis oli ta minu naaber põhimõtteliselt ja kohalike jutu järgi varjas ta end nii saksa kui punaste mopi eest ja hiljem ei julgend lihtsalt välja tulla. Mingist võitlusest pole juttugi kuid vabaks meheks ta jäi jah. Küll oli kohalike metsavendi kes tegutsesid aktiivselt kuid Lillenurm ei ühinenud ka nendega.
Kasutaja avatar
gruppen
Huviline
Postitusi: 606
Liitunud: T Veebr 21, 2006 7:14 pm

Re: Kas metsavendlus kvalifitseerub osana Eesti sõjaajaloost

Postitus Postitas gruppen »

Jaa ei ühinenud laiemale üldsusele teadaolevalt aga....
uurimine jätkub, sest mina olen tema nime näinud mainitavat seoses.... Kuigi tõsi - on tema nime ka paaris teoses käsitletud - siiski meelevaldselt ja ebamäärases kontekstis :roll:
Siiski oleks minu meelest suhteliselt ebakohane jätta välja Lillenurm, kelle "kontol" pole kommuniste ja jätta sisse Sabbe, kelle "kontol" üht ja teist paar aastakümmet ei olnud (kuigi ennem seda nagu tõesti oli).

Sabbe ja Lillenurm hukkusid siis, kui nad mõlemad ennast lihtsalt varjasid - mida, muide ka Riigikohus on sõnastanud võitluseks okupatsioonivõimu ülekohtu vastu. Kui metsavenna mõiste sellest lähtuvalt hõlmab ka Lillenurme terves ja rõhutan, meile praegu! teadaolevas perioodis, siis miks mõelda, et ta nagu oli vähem.

Kõige lihtsam ja segadust mitte tekitavam on aga tõesti isand Funkeri ettepanek.


Lisaks remargina, kuna sellega on viimasel ajal kuidagi ekstra palju tulnud kokku puutuda - metsavendlus ei olnud ainult relvavõitlus, vaid see oli ka moraalne toetus rahvale ja see oli ka rahva nii moraalne kui materiaalne toetus metsavendadele. Seda ei saa võtta üheselt laskemoona kulu järgi.
Samas pole see ka teema, kus seda arutleda, kuna küsimus konkreetselt on kas metsavendlus kvalifitseerub osana Eesti sõjaajaloost. Minu seisukoht on jah, kuigi on ka üks teadusasutus Eestis, mis leiab (vähemalt leidis), et eriti nagu ei ole :lol: :lol:
Kasutaja avatar
tonu
Veteran
Postitusi: 1105
Liitunud: T Juul 05, 2011 12:29 pm
Asukoht: Läänemaa

Re: Kas metsavendlus kvalifitseerub osana Eesti sõjaajaloost

Postitus Postitas tonu »

Ehk selles teemas kohatu aga Lillenurm ei hukkunud vaid leiti kohalike poolt köögilaua tagant pooliku veini klaasiga surnuna. See on leidjate poolt otse info! Eks ta oli ka kõrges eas.
PS. neid kõiki kirjutisi ei tasu puhta kullana võtta nagu näiteks Alfred Lumeste selleteemalist asja käsitelu kuigi ega ta päris mööda ei pannud oma küsitlustega
Millegipärast ikkagi Oru valla metsavendlusega seondub ikkagi Ago Talvar aga see kindlasti täiesti eraldi teema.
Viimati muutis tonu, P Apr 14, 2013 5:28 pm, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
gruppen
Huviline
Postitusi: 606
Liitunud: T Veebr 21, 2006 7:14 pm

Re: Kas metsavendlus kvalifitseerub osana Eesti sõjaajaloost

Postitus Postitas gruppen »

Nagu ka Sabbe. Vabandan ebatäpse sõnastuse eest, pidasin silmas seda, et kumbki rahus surivoodis surra ei saanud, vaid mõlemad olid "fantoomid". Lillenurme lugu tean, teadsin seda ennem kui temast üldse laiemalt rääkima hakati.
Minu jaoks jääb Sabbe viimaseks metsavennaks, kes hukkus kinnipidamiskatsel (kuniks ma ei ole näinud lahkamisaruannet ja surma põhjust ei oska vanuse ja haiguste kohta arvata. Endal tõmbaks vist ka närvi sirgeks, kui pärast aastakümneid järsku keegi käest haarab..) ja Lillenurm viimaseks vabaks metsavennaks, kes leiti surnuna. Kuniks selgub veel mõne saatus. See võib ajas muutuda veel. Ei tohi arvata, et nüüd on kõik selge ja tõmbame kriipsu alla. Alles eelmine neljapäev laekus kahe mehe nimed, kelle jäljed lõppevad 1945 ja 1949.. metsavennaks nad läksid aga kinni ei võetud. Välja ei tulnud teadaolevalt. Puhkavad seal, kusagil. Peab otsima, ei saa jätta ja selle käigus tuleb ka uusi fakte välja :)
Ja kui Lillenurme kohta miskit rääkida või kirjutada on, mis senini kirjandusest läbi pole jooksnud, siis läbi kasvõi privaatsõnumi loeksin hea meelega ja kasutaks ehk ka kunagi avaldatavas uurimistöös :)


Ja P.S. esimest episoodi või periood "metsavendlust" ei klassifitseeri ma sõjaajaloo osaks (s.t. parunite valitsemise aegu). Teist ja kolmandat selle mõiste järgi käsitledes aga küll.
Kasutaja avatar
tonu
Veteran
Postitusi: 1105
Liitunud: T Juul 05, 2011 12:29 pm
Asukoht: Läänemaa

Re: Kas metsavendlus kvalifitseerub osana Eesti sõjaajaloost

Postitus Postitas tonu »

tegelikult ei teadnud temast keegi, et ta üldse elaks meiekandis. Arvati,et kas läks rootsi või sai otsa äkki saksa sõjaväes kuhu ta tegelikult ei läinud. Tema venda ma mäletan küll kes käis autokauplusel ja valmistas külale kartulikorve. Ise olin sel hetkel kui ta leiti sõjaväes ja ema kirjutas mulle selle uudise.Pole tegelikult enam kelleltki täpsemalt küsida ka
Kasutaja avatar
tonu
Veteran
Postitusi: 1105
Liitunud: T Juul 05, 2011 12:29 pm
Asukoht: Läänemaa

Re: Kas metsavendlus kvalifitseerub osana Eesti sõjaajaloost

Postitus Postitas tonu »

Millegiprast pean ka Sabbet viimaseks metsavennaks.
Kasutaja avatar
gruppen
Huviline
Postitusi: 606
Liitunud: T Veebr 21, 2006 7:14 pm

Johannes Lillenurme kohta mõtteid

Postitus Postitas gruppen »

Maalehest kajastust Lillenurme kohta:
http://paber.maaleht.ee/?page=Elu&grupp ... kkel=19822
Kasutaja avatar
tonu
Veteran
Postitusi: 1105
Liitunud: T Juul 05, 2011 12:29 pm
Asukoht: Läänemaa

Re: Johannes Lillenurme kohta mõtteid

Postitus Postitas tonu »

Maalehe artikkel suht täiuslik ja ega enam rohkem inffi selle teema kohta välja ei pigista ka kuskilt.Eks see teema on ka mind erutanud juba mitukümmend aastat ja olen vestelnud vanemate külaelanikega kes ka tänaseks on lahkunud kuid jutt ikka sama kui artiklis.Lillenurme valmistatud kartulikorvid olid ka meie kodus kasutuses, need olid väga korralik töö
Vasta

Mine “Teise Nõukogude Okupatsiooni Ajal/During the Second Russian Occupation”