Seoses teemaga.

Teemad, mis puudutavad metsavendade tegevust peale saksa vägede lahkumist Eestist ...
Vasta
Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Seoses teemaga.

Postitus Postitas Hall Kardinal »

Toimus siis 23.aprillil 1954 lahing kolmeliikmelise metsavendade grupi ja NKVD haarajate vahel. Alustati varahommikul ja lõpetati lõunaks.Taluhoone lasti sisuliselt ribadeks.Lagedal väljal olev hoone tingis ka ründajate ridades tõsiseid kaotusi.Hoones olijate kohta peab ütlema,et olid juba sõja ajal raudristidega kroonitud tegijad.Nii nagu nende Stg.-d 23.aprillil 1954. Üks kolmest,siia jäänud sakslane langes,teised kaks said hulgi tabamusi ja hiljem ka aastaid.Lahing toimus Võisiku vallas Kaavere külas.Gruppi juhtis Soll Olev Jaani p. Olev istus oma 25 + 5 -st 15 ära. Sai teisega pikalt räägitud,aga siis ei taibanud paljutki küsida.Nüüd jälle pole kelleltki küsida. Tean,et arhiivis on selle lahingu kohta toimik.Enne sai toimikut niisama kätte.Nüüd pidid ainult sugulased saama. Siit küsimus: Kuidas sugulane arhiivis oma sugulust tõestama peab?.Kas piisab ühisest perekonnanimest???.
Teine teema sealsamas lähedal on seotud samuti kolme metsavennaga.Üks lasti varitsusest maha ja maeti kraavikaldasse.Oli auastmelt leitnant. Teised kaks on oma punkris siiani.
Miks kirjutan?.Eesmärk oleks kirjutada kokku üks käsikiri-seda esiteks.Teiseks: Viimased kolm kuhugi ümber matta.
Seega siis: Kuidas sealt arhiivist materjale kätte saab?.
Kasutaja avatar
gruppen
Huviline
Postitusi: 606
Liitunud: T Veebr 21, 2006 7:14 pm

Re: Seoses teemaga.

Postitus Postitas gruppen »

Sugulust saab tõestada nt. sünnitunnistustega. Ilma nendeta on see ühine perenimi vaat, et pigem takistuseks. Kuna see lahing oli nii tükk aega tagasi, siis ma ise mainiks seda, et surmaajast üle 30 aasta möödas. Peaks töötama - samas võeti kasutusele uus tellimissüsteem RA-s ja ausalt öeldes jäi mulle natukene ebaselgeks, et kuidas nende juurdepääsupiiranguga asjade väljatellimisega täpselt on või saab. Miskit oleks nagu puudu või valesti. Ühesõnaga ainumõistlik oleks pöörduda uurimissaali ja asi ära selgitada ning lisada, et huvialused ammuilma surnud ja asi vajalik ümbermatmiseks jne.
Toimikut lahingu kohta kindlasti pole, pigem on kellegi toimikus operatsiooni aruanne ja kellegi ülekuulamisprotokollides asjast juttu. Mingitsorti eriteadetes sõi kusagil mujal võib ka juttu olla sellest. Need peaks aga ilma piiranguta olema :roll:
metssiga
Huviline
Postitusi: 150
Liitunud: N Mai 01, 2008 2:58 pm

Re: Seoses teemaga.

Postitus Postitas metssiga »

Mida v...tu, vaata kõigepealt AIS ja siis ERAF 131SM, kalendri järgi.
Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Re: Seoses teemaga.

Postitus Postitas Hall Kardinal »

V...u jah :D .No vaatasin sinna AISI- ja edasi?. Sõidan ka iga päev mööda sellest kraavikaldast,kus selle leitnandi haud on.Vaatan sinna ka-isegi tahavaatepeeglist- vaatan. Ja mõtlen: Mida v...u -mitukümmend aastat riiki mille eest surma mindi aga risti asemel ikka pajupõõsas. Ei tea miks?.
Aga konkreetsed asjaolud on enam - vähem teada.Küsimus vaid selles,et pärast arhiivist midagi üllatuslikku välja ei ilmuks.No konkreetselt sellel Sollil mingeis sugulasi enam ei eksisteeri. Ju siis jääbki asi arhiivis kättesaamatuks.
Kasutaja avatar
labidamees
Veteran
Postitusi: 1862
Liitunud: L Nov 24, 2007 5:40 pm

Re: Seoses teemaga.

Postitus Postitas labidamees »

Oled kindel?Terve Pärnu Solle täis http://www.parnupostimees.ee/382908/han ... vastus/is.
Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Re: Seoses teemaga.

Postitus Postitas Hall Kardinal »

Solle on täis terve riik.Nii nagu Ivanove terve venemaa. Teada on,et sellel Sollil enam sugulasi ei ole.See kraavikaldas puhkav leitnant kandis nime Saks.Neid on ka ropult palju.Aga ainus sugulane,kes oli suri mõned aastad tagasi Austraalias.
Ja ega see sugulus ju nii tähtis olegi.Darwini teooria järgi on ju kõik inimesed omavahel sugulased.
Ma tean täpselt,et mina olen üks vähestest,kes mõningaid nimesid ja matmiskohti teab.Peale mind tulijatel tuleb tuletama hakata.
Oli ju kusagil juttu ,mitte just väga ammu,kui leiti tapetud metsavendade matmiskohad. Ma ütlesin kohe ,kui esimene haud leiti,mitu veel leitakse.Täpselt nii palju leiti ka.
Võin veel sellise veksli välja visata,et suudan ka skelettidele nimed anda.
No seda ometi keegi ei usu,nagu ka seda,et just niipalju haudu leitakse ,kui ütlesin. Aga leiti. Rohkem ei leita- kuigi üks on veel. Seal on kaks naist.
Shiim
Huviline
Postitusi: 257
Liitunud: P Mär 04, 2007 2:27 pm

Re: Seoses teemaga.

Postitus Postitas Shiim »

No aga milleks salatseda? Nimed ja muu info saab ju foorumisse ka kirja panna.
Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Re: Seoses teemaga.

Postitus Postitas Hall Kardinal »

Ettepanek on hea- salatseda pole ehk mõtet jah :lol:. Ega mul midagi muud selle asja kohta ei ole,kui ühe NKVD leitnandi kohvritäis pabereid.Väärtuslikemateks vast mingid Võrumaa perioodi päevikud :lol: :lol: :lol: .Leitnandihärra maine teekond lõpetati Tallinnas Lillekülas.Väidetavalt armukadeduse motiividel. Leitnandihärrast on siinkandis alles hauakivi,mundrikuub ja seesinane kohver,mis,kui mittevajalik kunagi mulle anti :D .Oli ka pisike daamipüstol " LIGNOSE" ,aga see võeti 83-ndal KGB meeste poolt lolli sugulase käest ära. Kolm padrunit ka!.
Kui nüüd selle salatsemise juurde tagasi tulla siis,las olla pealegi nii,et siia midagi üles ei pane.Pärast on jälle nii nagu on.Olgugi,et olen selle kohvri lihtsalt paari pudeli viina eest saanud,mitte labidaga maad kaevates.
Ajalooväärtused needki :cry: . Ja siin näen jama tõusmas :cry: .
oliver
Huviline
Postitusi: 616
Liitunud: K Okt 05, 2011 2:54 pm

Re: Seoses teemaga.

Postitus Postitas oliver »

Ma väga hästi ei mõista, Sa tead keda ja kuhu ja kuipalju on maetud ja ei ole seda infot varem välja käinud?

Oli ju kusagil juttu ,mitte just väga ammu,kui leiti tapetud metsavendade matmiskohad. Ma ütlesin kohe ,kui esimene haud leiti,mitu veel leitakse.Täpselt nii palju leiti ka.
Võin veel sellise veksli välja visata,et suudan ka skelettidele nimed anda.
No seda ometi keegi ei usu,nagu ka seda,et just niipalju haudu leitakse ,kui ütlesin. Aga leiti. Rohkem ei leita- kuigi üks on veel. Seal on kaks naist.
Kasutaja avatar
labidamees
Veteran
Postitusi: 1862
Liitunud: L Nov 24, 2007 5:40 pm

Re: Seoses teemaga.

Postitus Postitas labidamees »

Ma saan asjast nii aru,et lisaks aule ja kuulsusele on selle teemaga tihedalt läbi põimunud konkurents ning raha.
Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Re: Seoses teemaga.

Postitus Postitas Hall Kardinal »

Eks ole ikka kunagi infi lausa kandikul pakutud. Lausa neile ametimeestele,kes teemaga riigi poolt tegelema olid seatud.Kui Te nüüd arvate,et metsavenna hauad ametimeestele huvi pakkusid siis kahjuks eksite.
Praegust seisu ma ei tea.Võib- olla on huvi juba tekkinud.
Shiim
Huviline
Postitusi: 257
Liitunud: P Mär 04, 2007 2:27 pm

Re: Seoses teemaga.

Postitus Postitas Shiim »

labidamees kirjutas:Ma saan asjast nii aru,et lisaks aule ja kuulsusele on selle teemaga tihedalt läbi põimunud konkurents ning raha.
Metsavendadega mingit rahalist komponenti küll sisse tuua ei saa.


Aga igaüks kes kirjutab, et tal on nimekirjad olemas, peab arvestama, et see on avalik foorum ning on inimesi, kelle sugulased võisid olla Reedopalusse maetud. Ja seetõttu on tekkinud kogu looga seoses inimlikud ootused. Ei ole vaja neid üles kütta - see on tõsine asi.
Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Re: Seoses teemaga.

Postitus Postitas Hall Kardinal »

Jah,arvestan asjaoludega!.Lisada võin veel seda,et 1991 a. on minu poolt edastatud täielik informatsioon paberkandjal neile,kes siis ja ka nüüd tegelevad sõjahaudadega st.-on selleks riigi poolt volitatud tegelema. Muuhulgas sai edastatud ka põhjalik informatsioon mõnede metsavendade matmiskohtade kohta Valgamaal.
Kogu inf oli kontrollitud ,skeemid,kohafotod jne. Kus see inf on ja miks seda ei kasutatud?.Ei tea.
Oma siinöeldut suudan tõendada,juhul,kui peaks vajadus tekkima.
Ps: Edasi sellel teemal enam ei arutle.
Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Re: Seoses teemaga.

Postitus Postitas Hall Kardinal »

Njah!. Pean absoluutse tõe huvides tunnistama,et olen enda valduses olevaid materjale valesti tõlgendanud :cry: .KAPO tuvastas selles viimases hauas kaks naist.Seega on veel täpselt sama suure langenute arvuga haud leidmata. Andmete järgi olid ainult 2 naist selles metsas. Kuna need nüüd leitud on siis on ikkagi veel leidmata üks ühishaud.Samasuguse surnute arvuga.Üks on tugevalt TT granaadiplahvatusest moonutatud.Edu spetsialistidele otsingutel!.
Vasta

Mine “Teise Nõukogude Okupatsiooni Ajal/During the Second Russian Occupation”