Fotod: J. Kontawit, P. Raska ja A. Frisch

Teemad, mis seotud eestlaste teenimisega Vene Keisririigi sõjaväes - üksused, isikud, fotod, varustus, aumärgid jne.
Vasta
Kasutaja avatar
kidari
Kasutaja
Postitusi: 20
Liitunud: E Okt 12, 2015 12:38 pm

Fotod: J. Kontawit, P. Raska ja A. Frisch

Postitus Postitas kidari »

Siin on kolm fotot minu vanavanaisa Henn Paju albumist. Tegemist on tema sõpradega kooli- ja teenistusepäevilt.
Kõigil fotodel on tagaküljel perekonnanimi eesnimetähega, suur sinine tempel ning ühel ka aastaarv.
Ei ole teada, kas neist kolmest keegi temaga koos Ilmasõtta sattus.

(Vabandan, kui see kellelegi silma jäi - esimese hooga panin need fotod üles valesse teemasse, Saksa sõjaväkke. :) )
Manused
"Teenistuse seltsimees J. Kontawit"
"Teenistuse seltsimees J. Kontawit"
"Kooliwend A. Frisch"
"Kooliwend A. Frisch"
"Teenistuse seltsimees P. Raska" 1900
"Teenistuse seltsimees P. Raska" 1900
Fotode tagaküljel olev tempel. Sõjaväeosa?
Fotode tagaküljel olev tempel. Sõjaväeosa?
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8174
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Re: Fotod: J. Kontawit, P. Raska ja A. Frisch

Postitus Postitas ivalO »

Fotode tagaküljel on 71. Belevski jalaväepolgu fotograafi tempel.
Kasutaja avatar
kidari
Kasutaja
Postitusi: 20
Liitunud: E Okt 12, 2015 12:38 pm

Re: Fotod: J. Kontawit, P. Raska ja A. Frisch

Postitus Postitas kidari »

ivalO kirjutas:Fotode tagaküljel on 71. Belevski jalaväepolgu fotograafi tempel.
Suur tänu ja kniks. :)
Jälle targem.
Vares
Huviline
Postitusi: 302
Liitunud: T Juun 11, 2013 11:40 am

Re: Fotod: J. Kontawit, P. Raska ja A. Frisch

Postitus Postitas Vares »

Polk paiknes tänases Poolas - Puławy linnas Ljublinski vojevoodkonnas (Wojewodztwo Lubelskie).

Kui foto pärineb 1900.aastast, siis oli tollel ajal polgu komanöriks polkovnik Leontii Martson, kes hukkus Vene-Jaapani sõjas 1904.aastal. Nimi on tal huvitav, kuid väidetavalt oli tegu õigeusklikust perekonnast pärit mehega. Kust aga juured pärit? Oletan, et mõni nende rootslasest esivanem jäi Peetri sõdade ajal Venemaale.
http://ria1914.info/index.php?title=%D0 ... 0%B8%D1%87
Kasutaja avatar
Wiking-Estland
Huviline
Postitusi: 915
Liitunud: K Juul 18, 2007 2:40 am
Asukoht: Viljandimaa

Re: Fotod: J. Kontawit, P. Raska ja A. Frisch

Postitus Postitas Wiking-Estland »

Huvitav, aga siis pidi Teie esivanem üpris vana mehena Ilmasõtta minem. (Sõduri mõistes), kui ta juba 1900 relva kandis, pidi ta sõja puhkedes olema kuskil 32. Aga vaevalt, et lihtsõdur vast siis?
Kasutaja avatar
kidari
Kasutaja
Postitusi: 20
Liitunud: E Okt 12, 2015 12:38 pm

Re: Fotod: J. Kontawit, P. Raska ja A. Frisch

Postitus Postitas kidari »

Wiking-Estland kirjutas:Huvitav, aga siis pidi Teie esivanem üpris vana mehena Ilmasõtta minem. (Sõduri mõistes), kui ta juba 1900 relva kandis, pidi ta sõja puhkedes olema kuskil 32. Aga vaevalt, et lihtsõdur vast siis?
Paraku pole mul hetkel alust arvata, et ta oleks olnud enamat kui lihtne reamees - ükski paber ei reeda vastupidist ja sugulased pole kuigi jutukad. :roll: Ja vana oli ta küll - sündinud ju 26.05.1877. Juba pigem neljakümne lähedale. Aga ju siis ei põlatud ära .. :) Väeteenistusse läks 20-21 aastaselt (1898).
Kasutaja avatar
kidari
Kasutaja
Postitusi: 20
Liitunud: E Okt 12, 2015 12:38 pm

Re: Fotod: J. Kontawit, P. Raska ja A. Frisch

Postitus Postitas kidari »

Vares kirjutas:Polk paiknes tänases Poolas - Puławy linnas Ljublinski vojevoodkonnas (Wojewodztwo Lubelskie).

Kui foto pärineb 1900.aastast, siis oli tollel ajal polgu komanöriks polkovnik Leontii Martson, kes hukkus Vene-Jaapani sõjas 1904.aastal. Nimi on tal huvitav, kuid väidetavalt oli tegu õigeusklikust perekonnast pärit mehega. Kust aga juured pärit? Oletan, et mõni nende rootslasest esivanem jäi Peetri sõdade ajal Venemaale.
http://ria1914.info/index.php?title=%D0 ... 0%B8%D1%87
Poola ... huvitav .. sõda viis ka ta Poola päeviku andmetel. Nii põnev teada ju tegelikult. :)
Kasutaja avatar
kidari
Kasutaja
Postitusi: 20
Liitunud: E Okt 12, 2015 12:38 pm

Re: Fotod: J. Kontawit, P. Raska ja A. Frisch

Postitus Postitas kidari »

Wiking-Estland kirjutas: P Nov 01, 2015 11:09 pm Huvitav, aga siis pidi Teie esivanem üpris vana mehena Ilmasõtta minem. (Sõduri mõistes), kui ta juba 1900 relva kandis, pidi ta sõja puhkedes olema kuskil 32. Aga vaevalt, et lihtsõdur vast siis?
Ma olen vahepeal kaevanud ja lugenud ja otsinud (ja ma kogu aeg olen arvanud, et mu vene keel on okei, aga vist siis ikkagi pole) :D ja ma leidsin, et sõja ajal teenis ta küll Krasnoselski 271. polgus, sai haavata 1915.a veebruaris, auaste vanem-allohvitser? Vana oli ta tõesti - :) Noh, haavata saades oli ta 38.

Aga kuidas/millal tol ajal auastmeid saadi? Mille eest?
Kas sai selle alles ilmasõjas või juba varem?
Kui varem, kas see on siis kusagil kirjas? :D
Küsimusi on miljon, aga vastused on vist kõik kusagil Venemaal ...
ellotshka
Huviline
Postitusi: 356
Liitunud: L Veebr 21, 2015 12:25 pm

Re: Fotod: J. Kontawit, P. Raska ja A. Frisch

Postitus Postitas ellotshka »

Ega ma ei tea, aga ma oletan.

Henn Paju võeti 1898 sõjaväeteenistusse: [http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.316.1.299:240 Saaga EAA.316.1.299:240] (vt ka järgmine lk)

Üldiselt, vaadates teiste 1877 sündinute teenistuslehti, käis asi nii: kuskil 1899 kevadel muutusid nad noorsõduritest reameesteks, siis saadeti nutikamad kursustele, tulid tagasi, said jefreitoriteks, kel oli kõvem hääl, sai nooremaks allohvitseriks, ja kes eriti tragi, see sai ka vanemaks allohvitseriks, 1902 lasti nad vabaks. 1904 mobiliseeriti uuesti, saadeti Vene-Jaapani sõtta, aga kuna sealt au ja kuulsust väga ei tulnud, siis seal ka auastmeid väga ei jagatud. 1906 kevadel lasti jälle vabaks ja 1914 suvel mobiliseeriti, saadeti rindele, enamik jäi selle läbi käidud jama pärast kas haigeks või sai haavata, aga kes oli rivikõlbulik, vabastati u 1917 kui 43-aastane. Loomulikult oli erandeid, mõni ei sattunud Jaapani sõtta, mõni ei sattunud maailmasõtta, mõni oli mõlemas kuskil tagavaraväeosas. Erandiks olid ka muusikud, neid ülendati kohe alamohvitserideks.

Kuna Henn Paju oli juba veebruaris 1915 vanem allohvitser, siis ta pidi sõtta minnes olema juba enam kui jefreitor.

Siin on ühe sutsu noorema vanemallohvitseri teenistusleht rahu ajast: [http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.78.1.151:44 Saaga EAA.78.1.151:44]

Siin on Venemaa arhiivist tema haiguslehed ja Georgi medaliga autasustamise teave: https://gwar.mil.ru/heroes/?last_name=% ... 0%B5%D0%BD
Vasta

Mine “Eestlased Vene Keisririigi Sõjaväes/Estonians in the Imperial Russian Army”