Robert Mihkli poeg Gens - kas keegi midagi kuulnud?

Tuntud ja tundmata Eesti sõjamehed ...
Vasta
Vanatehnika
Huviline
Postitusi: 133
Liitunud: E Dets 01, 2014 7:21 pm

Robert Mihkli poeg Gens - kas keegi midagi kuulnud?

Postitus Postitas Vanatehnika »

Minu küsimus on see, et pole teada vanavanaisa saksa sõjaväes teenimisest just palju, kuigi mehe hilisem saatus on teada. Kas keegi ehk kuulnud nime või oskab antud info põhjal midagi arvata? Teada on, et pääses represseerimisest ja suri vaba mehena 80-ndatel Eestis. Kuna pääses hiljem puhtalt siis siinsetest arhiividest ei ole midagi otsida, sest kui see info oleks neil olnud, oleks vanaisa istunud kindlalt arvan ma. Riigiarhiivist siiski vaadatud ja mingeid andmeid antud teemal ei ole, kahjuks sain ka Deutsche Dienststelle (WASt) arhiivi päringule vastuse, et andmed puuduvad. Seega ei oskagi kuskilt edasi uurida, lootuses veel midagi kogemata kombel teada saada, teen postituse siia. Kas jääbki saladus lõpuni lahendamata?

Robert Mihkli poeg Gens
Sündinud – Kavastu vald, Koosa küla 16. veebruar 1908
Surnud 14. oktoober 1986 Tartus

Huvitav asi on see, et ainsast ajastukohasest Riigiarhiivist leiduvast dokumendist - Tartu Maksuameti Käibemaksu toimik, selgub, et Saksa okupatsiooni ajal 19. juuli 1943 - 8. juuni 1944 oli ta Tartus registreeritud ettevõtjana, oli veoauto omanik ja tegeles transpordiga. Ka nõukogude ajal oli autojuht. Oli teada, et ta autojuht oli, aga minu suureks üllatuseks seda ka pikalt Saksa okupatsiooni keskelt ja lõpupoole, mis oleks talle andnud sõjaväes teenimiseks lõpus väga napilt aega. Seega välistatud ka Idapataljonid jne. Mees oli selleks hetkeks ka 35 aastat vana ja ilmselt oli tegu puhtal kujul vabatahtlikult minekuga sel juhul, mobilisatsioonid olid juba ju selleks ajaks 26. aasta meesteni jõudnud? Seega võiks eeldada, et puhtal kujul vabatahtlik minek ja ehk peale Uluotsa üleskutset vastupanule? Mees elas tol ajal Tartus, kas 20. Diiviisi sattumine oli ainus võimalus või võis eksisteerida ka muid variante? Samas muud eestlaste üksused vist konreetselt SS'i alla ei käinud, pol. patid SD jne? Ise mõtlesin, et ehk ka vastab loogikale see, et Deutsche Dienststelle (WASt) arhiivis puuduvad vasted, kuna tõenäoliselt paljud dokumendid nii hilisest perioodist segaduste tõttu ei jõudnudki Saksamaale. Kas on analoogseid juhtumeid perioodist, mis puudutab meie mehi?

Robert ise oli pikk ja tugeva kehaehitusega heledate juustega mees. Ta ei olnud kunagi tahtnud lisaks ka sellest ajast väga rääkida ja see on ka arusaadav, sest ta olla Tšehhi põrgu läbi käinud, see on perekonnas teadaolev fakt. Teada veel vähem, sest pole säilinud ka ühtegi temaatilist eset.

Lugude puhul tean vaid seda, et rääkida ei tahtnud aga, olla ainult natuke rohkem švipsis olles vahel põrutanud "krt, ma olen SS mees" :) ja vanavanaema oli siis manitsenud, et tasem-tasem, kuulavad. Ka palju hilisemal ajal, aga eks kartus jäi. Aga ta ei jäänud ka püünisesse ja elas vaba mehena. Tema tänaval olid kõik ka väga lojaalsed inimesed, siiani kuulen lugusid kuidas kõik üksteist tundsid ja koos elasid, selline mulje jäänud, et tugev kogukond. Mine tea, ehk aitas seegi varjatuks jääda. Teada on see, et ta oli Tšehhi põrgus ja põgenes sealt Eestisse, rongidega ja jalgsi. Peres on käibel legend, et ta olla olnud sõjas ametlikult kadunuks jäänud ja vanavanaema muretses end halliks. Siis läks mustlase juurde (kes olla ka hiljem erinevaid asju täppi ennustanud, olla olnud selline väga läbitungiv tädi) ja see ennustas, et ära muretse mees on elus ja tuleb koju. Mine see ja see päev tänavale ja oota ja vaata. Ja oligi läinud ja vaatab, et üks pikk kuju tuleb tänava otsast ja ongi ja ongi Robi. Oli kohe vastu jooksma hakanud ja edasi oli juba liigutav taaskohtumine. Jah, lugu nagu filmist. Lugesin nüüd, et Tsehhi taganes ka Piirikaitserügementide mehi, esialgu arvasin et loogika - 20. diviis tõmmati sealtkaudu välja. Peab olema. Aga ehk ka mingeid muid võimalusi?

Kaenla all oleva SS veregrupi põletas ära kuuma rauaga (seda ilmselt tehti meie meestest ainult Leegioni meestele? - siit jälle mul idee, et peab 20. Diviisile viitama), seda põletusarmi on sugulased näinud. Kahjuks suri mees enne minu sündimist ja ei saanud midagi küsida, teised jälle ei osanud midagi vastata, alles pole ka migeid materjale, kui oligi siis kartuses hävitati. Alles on küll vanavanaisa foto EW ajast, kus mees seisab ratsaväe vormis ja paar grupipilti. Seega ootan igakülgset abi!

Tänud kõigile ette!
Kasutaja avatar
funker
Veteran
Postitusi: 4527
Liitunud: E Veebr 11, 2008 7:40 pm
Asukoht: Reval Estland

Re: Robert Mihkli poeg Gens - kas keegi midagi kuulnud?

Postitus Postitas funker »

Avalikust infost on veel olemas infokild abiellumisest suvi 1937 : Robert Gens ja Marta Allik.

http://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=p ... 70727.2.51
ppp
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: P Nov 29, 2009 3:27 pm

Re: Robert Mihkli poeg Gens - kas keegi midagi kuulnud?

Postitus Postitas ppp »

See, et ta 1944 aasta suveni mobilisatsioonist pääses ja siis 35 aastasena mundrit hakkas kandma, ei tähenda sugugi kuhugi vabatahtlikku astumist ega liitumist. Just tänu oma transpordialasele tegevusele võis ta saada kuni viimase otsani vabastuse armeeteenistusest, lõpuks aga ei päästnud ka see enam. Minu isa ( oli sündinud 1920, pääses varasematest mobilisatsioonidest tänu traktoristi ametile, riigimõisa sakslesest valitseja eestkostele) ja tema noorem vend (käis vist millalgi autojuhi kursustel, Saksamaal tööteenistuses jne) läksid ka alles viimases lõpus, nn Pitka-pataljoni teema, olid Rapla koolimajas, venelane tuli Märjamaalt kiiresti peale ja mehed vajusid vaikselt laiali....
Vanatehnika
Huviline
Postitusi: 133
Liitunud: E Dets 01, 2014 7:21 pm

Re: Robert Mihkli poeg Gens - kas keegi midagi kuulnud?

Postitus Postitas Vanatehnika »

Põnev infokild! Ma mõtlesin ise ka, et arvestades tema perekonnaseisu, ehk kahe väikse lapse olemasolu selleks ajaks, et vabatahtlik astumine teenistusse oleks olnud perekonda arvestades vähetõenäoline, kui just mitte väga patrootlikest tunnetest ajendatud. Mida temas samas ka kuhjaga oli. Kas autojuhi staatus tähendas kindlat sõjaväeteenistusest vabastamist? Ehk tegi ta tõesti seda tööd just perekonna nimel Saksa okupatsiooni ajal? Kes teab.

Oh, see on küll põnev, see ajalehesaba - ei olnud seda leidnud! Abiellumise kohta tean. Perekond oli kindlasti väga isamaaline. Tema naine Marta oli EW ajal kodutütarde organisatsioonis tegev. Marta Allik oli Anton Alliku tütar, üks kolmest mehest kes olid Scoutspataljoni asutamise juures (lipnik Anton Allik) ja hilisem Kaitseliidu Põlva malevkonna päälik ja vaps, kes sai suurel Vabadussõjalaste protsessil 15 aastat esmajärjekorras teiste kõrgemate karistuste saajatega. Selle kohta olen Riigiarhiivist väga põnevat infot saanud, nimelt on olemas tema Keskvangla isiklik toimik.
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Robert Mihkli poeg Gens - kas keegi midagi kuulnud?

Postitus Postitas uscha »

Neuhammer'i nimekirja on Robert Gens sisse kantud kui 20. ED sideüksuse Grenadier ...
Manused
gens_robert.jpg
20_nachrichten.jpg
foorum.rindeleht.ee
Vanatehnika
Huviline
Postitusi: 133
Liitunud: E Dets 01, 2014 7:21 pm

Re: Robert Mihkli poeg Gens - kas keegi midagi kuulnud?

Postitus Postitas Vanatehnika »

Suured tänud viite eest Uscha! Esimene dokumenteeritud kirje, mis mehe kuulumist Relva SS'i ajalooliselt kinnitab ja samuti kodumaa piirest väljapoole jõudmist!
Vasta

Mine “Isikud/People”