1. leht 1-st

Vapruse medal, 5. juuli 1983, Aerofloti reis nr. 2113, Moskva- Tallinn

Postitatud: K Veebr 26, 2020 11:09 am
Postitas tossom
Sattus kätte üks esmapilgul tavaline Vapruse medali dokument, kuid tausta uurides ei olegi tegemist tavalise vaid pigem haruldase autasustamisega. Medaliga autasustamise ukaasi kuupäevaks on 02.08.1983, autasu anti üle 12.08.1983.a ja seda ilmselt ENSV ÜN Presiidiumi poolt, sest dokumendi täitja käekiri on teiste selle aja ENSV-s täidetud autasude dokumentidega võrreldes sama.

5. juuli 1983, reis 2113, Moskva- Tallinn

Šeremetjevo lennuväljalt Moskvast on väljunud reis nr. 2113 Tallinnasse. Õhus teatavad kaks reisijat, kahekümneaastane M.Ivanov ja kaheksateistkümnene A. Galuntšikov, et nad lasevad lennuki õhku kui nende nõudmisel ei lennata Rootsi (mõnedel andmetel Londonisse, mainitakse ka Oslot). Nagu paljudel analoogsetel juhtudel, veenab meeskond, et tingimata on vaja teha vahemaandumine tankimiseks. Edasise kohta eksisteerib kaks versiooni. Esimese kohaselt ütleb meeskond, et nad tangivad Helsingis, kuid tegelikult maabub lennuk Viiburi sõjalennuväljal. Teise versiooni kohaselt maabub lennuk aga Leningradis.

Teadmata asjaoludel vabastavad kaaperdajad pärast maabumist osa reisijatest. Pardale jäänud reisjate hulgas on kaks sisevägede nooremleitnanti, kelledel on saksapärane sõjaväeline eriala - фельдъегерь. Tegemist on sõjaväekulleritega, kes on parasjagu ametiülesannete täitmisel ja seega relvastatud. Neil õnnestub kurjategijad elimineerida. Üks noormeestest, Galuntšikov saab koheselt surma, Ivanov aga raskelt haavata. Mingit pommi noormeeste juurest ei leita. Feldjäägerid Rastšesov ja Zubovitš on päästnud kõigi reisjate, meeskonna ja iseenda elud. Sest nii nagu paljudes NSVL lennukite kaaperdamiste situatsioonides varem ja hiljem on ka seda reisilennukit TU-134A jälginud õhus pidevalt sõjaväe hävituslennukid. Hävituslenduritele on antud käsk tulistada tsiviillennuk riigipiirile lähenedes alla. Koos kõigi reisijatega. Seekord õnneks selleks vajadus puudub.

(tekst kopeeritud blogist Hundi ulg)