1. leht 1-st

kokk Maria Vitsut

Postitatud: E Mär 26, 2018 1:25 pm
Postitas tossom
Punalipulise 249. Eesti Laskurdiviisi, 925. Laskurpolgu 3. laskurpataljoni kokk, punaarmeelane Maria Vitsut. Isamaasõja I. klassi ordeni ja Vapruse medali kavaler. Ajalehe väljalõige on pärit ühest 1945. aasta märtsikuu ajalehest Rahva hääl. Mulle tundus huvitav, et mille eest ta autasud sai, sest Isamaasõja I klassi orden naisterahvale antuna on üsna haruldane nähtus.
Vitsuti puhul on aga märkimisväärne see, et ta esitati Nõukogude Liidu kangelase aunimetuse saamiseks, seda toetas isegi korpusekomandör Lembit Pärn, kuid ilmselt tõmmati veel kõrgemalt poolt lõpuks kriips peale... ja arvati, et käib talle Isamaasõja I klassi orden küll.

Isamaasõja orden:
29. Septembril 1944 Suure- Väina forsseerimisel, kui koka abi Maria Vitsut maabus dessandi koosseisus vaenlase tugeva tule all Muhu saare rannikule, tekkis lahingumoona kaatritelt mahalaadimisel viivitus. Vitsut näitas üles initsiatiivi ja asus esimesena taas moona maha laadima, näidates sellega teistele võitlejatele eeskuju.
Pataljonikomandöri loal osales Vitsut vabatahtlikuna lahinguülesannete täitmisel motoriseeritud üksuse koosseisus sanitarina. Öölahingus Järvi küla juures 5-6. oktoobril osutas Vitsut abi üheksale haavatule ja tõi nad lahinguväljalt koos relvadega ära. Sama öölahingu ajal sai ta teada, et kaks omade tanki mis liikusid jalaväest eespool on pihta saanud. Vitsut roomas avatud maastikul ägeda vaenlase tule all ligi 150 meetrit, tiris kaks haavatud tankisti põlevatest tankidest välja, andis neile abi ja hoolimata sellest, et sai ka ise põrutada toimetas nad ohtusse kohta. Hiljem evakueeris ta nad sanitaarüksusesse.
Osaledes Tehumardi küla öölahingus 8-9. oktoobril osutas Maria Vitsut väga raskes käsivõitluse lahingolukorras haavatutele lahinguväljal abi ja tõi ära 8 haavatut koos relvadega. Muutunud lahingolukorra tõttu aga osutus see ala kuhu olid kogutud haavatud, vaenlase käes olevaks. Ta kaitses oma automaaditulega küüni kuhu ta oli haavatud kogunud. Aga kui vaenlase purukslöödud grupeeringu riismed hakkasid meie surve tõttu taganema, hävitas Vitsut vaenlase taganemist katva kuulipildujapesa.
Meie üksuste saabudes andis Vitsut pataljonikomandörile teada ka vaenlase telefoni- sidepunkti asukoha. Sidepunkt hävitati meie miinipildujatulega. Hävitatud sidepunkt mängis vaenlase sidepidamises ja sellest tulenevalt üksuste juhtimises otsustavat rolli. Maria Vitsut sai lahingutegevuse käigus haavata, kuid vaatamata sellele ei lahkunud ta lahinguväljalt ennem, kui lahing oli lõppenud.
-------
Vapruse medal:
29. Septembril 1944 Suure- Väina forsseerimisel, maabus dessandi koosseisus vaenlase tugeva tule all Muhu saare rannikule., Vitsut näitas üles initsiatiivi ja asus esimesena taas moona maha laadima, näidates sellega teistele võitlejatele eeskuju ja kindlustas pealetungi eduka jätkumise.
-------

Re: kokk Maria Vitsut

Postitatud: E Mär 26, 2018 2:23 pm
Postitas oliver
Tõesti kange kokk :shock:

Re: kokk Maria Vitsut

Postitatud: P Nov 11, 2018 12:24 am
Postitas MVitsut lapselaps
Minu lahkunud vanaema... Ta oligi tugev inimene.

Re: kokk Maria Vitsut

Postitatud: K Jaan 23, 2019 12:02 am
Postitas Wiking-Estland
No kui selliste tegude peale nõuk. liidu kangelast ei saadud, siis tuleb tõesti tõdeda, et kangelased määrati ülevalt parteiliinist. Ju siis midagi ei sobinud, kas polnud küllalt proletaarset päritolu või oli :rahvavaenlasest" lähisugulasi vms.

Re: kokk Maria Vitsut

Postitatud: K Jaan 23, 2019 1:55 pm
Postitas oliver
Nii eeskujulikku päriseestlast tol ajal ilmselt ei olnudki kellel poleks mõnd lähisugulast halvas nimekirjas olnud. Mõni EW ohvitser, politseinik, kaitseliitlane või muu taoline oli ikka varnast võtta...

Re: kokk Maria Vitsut

Postitatud: K Jaan 23, 2019 3:30 pm
Postitas lauri
Wiking-Estland kirjutas:No kui selliste tegude peale nõuk. liidu kangelast ei saadud, siis tuleb tõesti tõdeda, et kangelased määrati ülevalt parteiliinist.
Palju neist eesti nimedega NL kangelastest üldse tegude eest oma aunimetuse said - tundubki et kangelase nimetus määrati ülevaltpoolt poliitiliselt sobivatele isikutele.