Tomsoni tankitõrjemiinid

Jalgratastest kuni soomusrongideni ja vibudest kuni rannakaitsekahuriteni ...
Vasta
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Tomsoni tankitõrjemiinid

Postitus Postitas LoCo »

Pioneeripataljoni leitnandi Theodor Tomsoni tankitõrjemiini esimesed katseeksemplarid valmisid 1929 aastal.
1933-34 valmis esimene suurem partii - 550 tk. Viimistletud seeriamudelit TM-34 toodeti juba 11 000 tk.
1937. aastaks konstrueeris Tomson uue, täiuslikuma universaalmiini TM-37 ning nn. tarkitõrjetorpeedo, sisuliselt küljevastase tankitõrjemiini.
Toodeti Arsenalis.
Minu miin tundub olevat messingplekist. Mõõdud: laius ca. 19 cm, kõrgus ca. 5 cm.
Tomsoni miine kasutas 1941.a. Punaarmee ja võibolla ka hävituspataljon. Loogiliselt võiks oletada, et Eestist leitud miinid on viimane mudel, ehk TM-37?


Kindlalt ei tea, aga arvan, et pildil on TM-34 koos kanderaamiga.

Pilt

KVÜÕA muuseumi väljapanek:

Pilt

Minu eksemplar on leitud Jõgeva maakonnast, Tapiku raba lahingupaigast (M-37?).

Pilt

Ja üks pilt ka militaar.net-ist

Pilt
Viimati muutis LoCo, R Jaan 22, 2010 1:21 am, muudetud 2 korda kokku.
õpetaja
Huviline
Postitusi: 229
Liitunud: N Sept 08, 2005 2:56 pm
Asukoht: EW

Postitus Postitas õpetaja »

Tomsoni miine kasutas 1941.a. Punaarmee ja hävituspataljon.
Mille alusel Sa nii väidad ? Allikas ?

Ei tahaks uskuda, et Sõjamuuseumist nii öeldi ...

Muuseas, miinide kandmiseks olid olemas ka rakmed ...

terv
õ
nemps
Huviline
Postitusi: 240
Liitunud: E Mai 26, 2008 11:03 pm

Postitus Postitas nemps »

Tapikult on igatahes tomsoni miini juppe välja tulnud küll, samuti EW katelokke, inglise granaate jms. Eks EW sõjaväelaod jagati punaarmeele ja HP-dele laiali ja sealt ka kohalik nendepoolne kasutus.
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Postitus Postitas LoCo »

õpetaja kirjutas:
Tomsoni miine kasutas 1941.a. Punaarmee ja hävituspataljon.
Mille alusel Sa nii väidad ? Allikas ?

Ei tahaks uskuda, et Sõjamuuseumist nii öeldi ...

Muuseas, miinide kandmiseks olid olemas ka rakmed ...

terv
õ
Esiteks ma ei kirjuta teaduslikku tööd, allikat ei ole ning Sõjamuuseum ei ole midagi öeldud. :wink:

Väidan, et nad kasutasid miine, nagu kõike muud EW varustust, kuna nende tegevuspiirkonnast leitakse mainitud esemeid. Kui meie maal 41.a olukord keeruliseks läks, siis tühjendati endise EW sõjaväe laod ning varustati Punaarmee ja hävituspataljoni üksusi.

Võibolla lisad ka paar sõna nende miinide kohta? On ehk ka mõni teemat täiendav pilt?
õpetaja
Huviline
Postitusi: 229
Liitunud: N Sept 08, 2005 2:56 pm
Asukoht: EW

Postitus Postitas õpetaja »

Kui meie maal 41.a olukord keeruliseks läks, siis tühjendati endise EW sõjaväe laod ning varustati Punaarmee ja hävituspataljoni üksusi.

Enamusega sellest lausest võin nõustuda, kuid konkreetsete miinide HP-de käsutusse andmine läheb rohkem ulme valdkonda...

terv
õ
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Postitus Postitas LoCo »

õpetaja kirjutas:
Kui meie maal 41.a olukord keeruliseks läks, siis tühjendati endise EW sõjaväe laod ning varustati Punaarmee ja hävituspataljoni üksusi.
Enamusega sellest lausest võin nõustuda, kuid konkreetsete miinide HP-de käsutusse andmine läheb rohkem ulme valdkonda...
terv
õ
Kuidas härra O.P. siis seda seletab, et 41.a. lahingupaikadest leitakse Tomsoni miine?
õpetaja
Huviline
Postitusi: 229
Liitunud: N Sept 08, 2005 2:56 pm
Asukoht: EW

Postitus Postitas õpetaja »

Minu postitust tähelepanelikult lugedes peaks selguma, et seadsin kahtluse alla TM miinide andmist hävituspataljonidele, mitte aga Punaarmee 16. LD sapööridele ... 16. LD paiknes väga pikka aega Eestis ja suure tõenäosusega oli just selle selle yksuse käsutuses sõja algul suurem osa Eesti armee relvastusest (ladudest).
Ca 8 aasta tagustel andmetel olid teadaolevad TM-37 leiukohad : Kilingi-Nõmme (paar räbalat kuuldavasti), Tapiku ja Kirde-Eesti (yksikuid eksemplare kuuldavasti).

Võimalik, et suurem osa neist leidis kasutust Tallinna kaitsel 41

terv
õ
ugandiklubi
Huviline
Postitusi: 158
Liitunud: R Sept 23, 2005 9:15 pm
Asukoht: TARTU

Postitus Postitas ugandiklubi »

Männikult on ka 5 ekseplaari leitud .
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2133
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Postitus Postitas LoCo »

Õpetaja, tänan vastuse eest. Oskad ehk ka rääkida, et mis relvastust HP-le 41.a. jagati? Lihtsalt kergerelvadega nn. "põletatud maa taktikat" ei rakenda :roll: Kas see, et neile EW granaate jagati, ei vasta ka tõele?
õpetaja
Huviline
Postitusi: 229
Liitunud: N Sept 08, 2005 2:56 pm
Asukoht: EW

Postitus Postitas õpetaja »

Kas see, et neile EW granaate jagati, ei vasta ka tõele?
Vastab. Samas oli neile jagatud kogus marginaalne.

Siinkohal on oluline teha vahet sõja algul ja hiljem moodustatud pataljonide vahel. Lõpus jagati neile isegi Tallinnas valmistatud miinipildujaid, kuid :lol: ilma miinideta ...

Peamiselt käsitulirelvad, samas oli ka üksikeksemplaridena igasugu asju ...

Täielikku nimekirja ei eksisteeri ega saagi eksisteerida.

terv
õ
nemps
Huviline
Postitusi: 240
Liitunud: E Mai 26, 2008 11:03 pm

Re: Tomsoni tankitõrjemiinid

Postitus Postitas nemps »

Tekkis küsimus Tomsoni miinide suhtes, kas ma olen õieti aru saanud et neid on kahte mõõtu, suurem TM-37 ja väiksem TM-34 ? Kas TM-37 haruldasem kui 34? .Kusagilt olen veel kuulnud et olemas ka analoogne inglise miin, on see tõsi ja milline see veel välja näeb ? Kas granaadina viskamiseks alumiinium käepidemeid tehti ainult suuremale ehk TM -37-le või oli ka väiksema jaoks käepide olemas ? Omal on olemas väiksem miinikorpus ja käepide, aga kokku nad ei istu, käepide vist kuulub suurema juurde, samas pildil pole ma väiksema keermega käepidemeid näinud olid nad üldse olemas ?
marukoer
Huviline
Postitusi: 174
Liitunud: L Jaan 21, 2006 11:59 pm
Asukoht: jõgeva

Re: Tomsoni tankitõrjemiinid

Postitus Postitas marukoer »

Suurem TM peaks Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste muuseumis olemas olema.
Vahe on suuruses, lisalaengu kinnitus haagis ja käepide istub ainult suuremale.
Vasta

Mine “Tehnika & Relvastus/Technic & Armament”