EW sõjaväe jalgratas?

Jalgratastest kuni soomusrongideni ja vibudest kuni rannakaitsekahuriteni ...
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Postitus Postitas uscha »

Ei jõudnud ikka kevadeni oodata (nagunii Eestis ca. 350 päeva aastas sügis nii, et kes teab millal see kevad ükskord tuleb).
Puhastasin porist mõned tähtsad kohad, kus võiks mõni vihje leiduda aga markeeringute kohapealt ikkagi null tulemus.

Uurisin seda torujuppi, kus peaks olema tehasesilt käinud ja seal ei ole tõesti olnud mitte mingisugust silti. Panen tõestuseks 2 pilti - auke ei ole. Tundub, et ei ole olnud ka seda kleepsu (vesipildi) laadset asja, sest mitte ühtegi fragmenti ei ole sellest säilinud.

Pilt
Huvitaks, kas väntadel/ketirattal pole rohelise värvi all säilinud galvaanilise katte jäänuseid - niklit või kroomi?
Tegin ketirattast ja lenksudest uued pildid - võib 100% kindlalt väita, et need ei ole olnud ei nikeldatud ega kroomitud vaid on algselt olnud matt musta värvi.

Pilt

Pilt
Ega raaminumbrit keskjooksu alt nähtavale ei tulnud?
Puhastasin selle koha ära ja vaatasin iga nurga alt - mitte kui midagi.

Pilt

Pilt
Teema rattal on näha, et pumbakinnituse ülemine klamber hoopis alumise juurde vajunud, huvitav, kas enne roheliseks värvimist?
Nihutasin seda pumbakinnitust natuke ülespoole ja tundub, et see on sinna alla vajunud tõepoolest ennem kui ratas roheliseks värviti.

Pilt
Juhendis on kirjas, et vildist käepidemed kinnituvad lenksule tsemendiga, antud rattal ka üks käepide paistab...
Tegin ühe pildi ka sellest käepidemest - ei oska arvata, mis materjalist see valmistatud on. Selline veider näeb välja küll.

Pilt

Ma ei usu ka seda, et raaminumber ei paista välja kuna ratas on teistkordselt üle värvitud (roheliseks). See rohelise värvi kiht on väga õhuke ja peale kantud väga professionaalselt - ehk oli sedasi, et kui Eesti Kaitsevägi need rattad Rootsist tellis siis anti kohe käsk need seal üle värvida enne kui Eestisse saadetakse? Kindlasti ei ole keegi seda pintsliga üle pläkerdanud vaid tundub ikka tehasetöö olevat (värv on igalpool ühtlase paksusega, pole pintslijälgi, pole mingisuguseid voolama hakanud värvitilkasid jms.).
foorum.rindeleht.ee
ppp
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: P Nov 29, 2009 3:27 pm

Postitus Postitas ppp »

Tore, et otsustasid ikkagi edasi uurida!
Aga asi on nüüd läinud väga segaseks kätte. Võiks ju olla, et firma silti ei pandud raamile, kuigi ka seda raske uskuda, kui ratas valmistatud sügaval rahu ajal (st meie jaoks enne 1940 suve). Mingitel Rootsi oma armeeratastel olid sildid sadulatoru peal, aga see justkui hilisem rida, kas mudel 42 või veelgi hilisem. Antud raamil aga alumine ststs. pumbaklambri asetus välistaks ka selle variandi.
Allavajunud ülemise pumbaklambri alune must värv välistaks ka selle, et ratas kusagil ametlikus korras oleks roheliseks värvitud.
Kui sildi puudumisega võiks kuidagi leppida, siis raaminr. puudumine suurte tootjate puhul on justkui välistatud. Võimalik, et see on maha viilitud? seoses ratta vaenuliku päritoluga nõukogude tingimustes? või muul põhjusel.
Teine, veelgi vähemusutav võimalus, et ratas on kohapeal Eestis tehtud. Selle vastu räägib asjaolu, et kõik iseloomulikud rootsi ratta detailid on olemas, poolt aga võiks olla see, et püüti hoida mingit ühist standarti. Kohapealsed valmistajad kasutasid rohkem saksa ja ka inglise stiilis detaile ja osi.
Näit. August Küttimi jalgrattatehase kohta võib lugeda 1931 kirjapandut - "..oleme valmistanud ka Eesti ja Läti sõjaväele jalgrattaid" (Rain Vaikla lehelt). Antud ratas on kindlasti hilisemast ajajärgust, kuigi Küttim tegutses kuni 1940 ja eestis oli mitmeid palju suuremaid jalgrattatootjaid 30-ndate lõpus ning läti jalgrattatoomine oli nii võimas, et 30-ndate teisel poolel praktiliselt jalgrattaid ei importinud üldse aga eksportis hulgaliselt, kaasaarvatud Eestisse.
Veel oleks huvitav see raami alumise kaldtoru algus, kus KV ratastel võiks olla paiknenud sini-must-valge kombinatsioon, kas on jälge sinisest ja valgest? Muidugi kui näit. isegi raaminr kõrvaldati, siis selline ebatervislik värvikombinatsioon võidi isegi enne roheliseks värvimist eemaldada, vb puudus ka algselt.
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Postitus Postitas uscha »

Kui sildi puudumisega võiks kuidagi leppida, siis raaminr. puudumine suurte tootjate puhul on justkui välistatud. Võimalik, et see on maha viilitud?
Need kohad, kus mul on soovitatud seda raaminumbrit otsida on siiani veel musta värvi all ja maha viilimise võib seega välistada. Kõige tõenäolisem on see, et number on mingis X kohas ja ma ei ole seda lihtsalt märganud veel.

Jalgratta pärast muretsedes ja Nõukogude võimu kartes oleks ilmselt (minu loogika järgi) üritatud vabaneda nendest sarvedest, kuhu külge tekk kinnitati ja järgmisena ehk siis sõjaväerohelisest värvist. Kuna raaminumbril nagunii otsest seost sõjaväega ei ole siis poleks punatimukas sellest mitte midagi järeldada osanud (jällegi puhtalt minu oletus ja arvamus).
Kas on jälge sinisest ja valgest?
Kahjuks ei ole ühtegi jälge värvitud Eesti rahvusvärvidest ja kaldun arvama, et seda ei olnudki seal.
Allavajunud ülemise pumbaklambri alune must värv välistaks ka selle, et ratas kusagil ametlikus korras oleks roheliseks värvitud.
Mina usun just nimelt, et ratas on ametlikus korras ülevärvitud ja mitte kellegi talupoja poolt võõbatud. Peale värvimist on pakiraamile lisatud nahkrihmad, mis ühest otsast neetidega kinnitatud. Ma pole päris kindel aga minu mäletamist mööda olid need needipead samuti samasugust tooni roheliseks värvitud nagu raam ise.

Oletus:

Olgu see ratas siis Eesti või Rootsi oma aga ma arvan, et mingil ajal kehtestati näiteks Eesti sõjaväes kasutusel olnud jalgrataste värviks tumeroheline. Kohandati lihtsalt olemasolevad rattad natuke ümber, et vastaks nõuetele. Nagu näiteks see ülevärvimine ja nahkrihmade lisamine pakiraamile.

Sõjaväe tarbeks toodetud tehnika ongi selline lihtne ning ilma "tulede ja viledeta" - peaasi, et oma eesmärki täidab ja võimalikult odav toota oleks. See õigustaks ka seda sildi ja käsipiduri puudumist (pedaale tagurpidi sõtkudes sai ka lõpuks hoo maha ja pidama).
foorum.rindeleht.ee
ppp
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: P Nov 29, 2009 3:27 pm

Postitus Postitas ppp »

Meile on tõesti lenksu"sarved" esimene ja peamine tunnusmärk ratta seostamiseks Kaitseväega. Muidu aga inimeste mõtlemine on omapärane ja ebaloogiline. Juba EW ajal tehti varastatud ja muidu kahtlaste ratastega igasugust keemiat, eriti raaminumbrite ja tootjamärkidega. Peale WW II oli meil ka jalgratastel passid, kus kirjas oli tootja ja nr, sageli kohtas märkusi - numbrita ja mark teadmata - nagu ka teema jalgrattal. Seda seepärast, et paljudel kohalikel väikeste tootjate ratastel need puudusid või ei olnud muidu enam leitavad või olid igaks juhuks kõrvaldatud. Roheliseks värvimise kohta on tuua üks näide WH NSU-st, mis on peale sõda roheliseks värvitud, ilmselt selleks, et varjata WH kollast või halli, vb ka lihtsalt niisama....
Üldiselt rahuaja armeetehnika oli ikkagi varustatud nii tulede kui viledaga, rohkem veel kui tsiviiltehnika tihtipeale. Kui asi tõsiseks läks, siis vaadati asjale praktilisema pilguga ja võimalused olid ka teised.
Kahju, et sini-must-valgest märkr pole.
Igal juhul peaks olema tegu armeerattaga - lenks, esialgne must värv (matt) ja galvaanika puudumine, pakiraam. Pakiraam ongi praeguse seisuga nagu kõige huvitavam detail.
Ja selge on, et tegu mingi hilisema asjaga, 30-ndate teine pool, mille kohta kirjalikke andmeid pole teada ja piltidel ka pole trehvanud.
Nagu automotos lgp.Veteran ebakindlalt mainis, võisid olla KV määrustikud ka jalgrattateemal, ilmselt siis seoses ratsarügemendiga.
Huvitav oleks ka teada, kust on pärit lgp. Anonymuse viide raamidel esineda võivate tähekombinatsioonide KV, KL jne kohta.
Küsimusi kui palju ! Eks uurime edasi.
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Postitus Postitas uscha »

Huvitav oleks ka teada, kust on pärit lgp. Anonymuse viide raamidel esineda võivate tähekombinatsioonide KV, KL jne kohta.
Rääkisin isand Anonymusega 5 minutit tagasi telefonis ja küsisin nende markeeringute kohta. Ta ütles, et see oli puhtalt tema oletus, et Eesti Kaitsevägi markeeris jalgrattaid - ta eeldas, et kuna suur osa Kaitseväe varustusest oli markeeritud siis olid ehk jalgrattad samuti.
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
Anonymus
Kasutaja
Postitusi: 76
Liitunud: E Mai 29, 2006 7:58 pm
Asukoht: Tallinn/Viimsi
Kontakt:

Postitus Postitas Anonymus »

uscha kirjutas:
Huvitav oleks ka teada, kust on pärit lgp. Anonymuse viide raamidel esineda võivate tähekombinatsioonide KV, KL jne kohta.
Rääkisin isand Anonymusega 5 minutit tagasi telefonis ja küsisin nende markeeringute kohta. Ta ütles, et see oli puhtalt tema oletus, et Eesti Kaitsevägi markeeris jalgrattaid - ta eeldas, et kuna suur osa Kaitseväe varustusest oli markeeritud siis olid ehk jalgrattad samuti.
Vabandan oma oletuse eest, see põhines senisele loogikale sest peaaegu kõik EW kaitseväe asjad millega mina olen oma töös kokkupuutunud omavad mingisugust markeeringut, aga minu soovitus on järgmine. Minna Riigiarhiivi (Madara tn 22 Tallinn) ja üle vaadata ratsarügemendi ja 2.diviisi majandus alased säilikud, eriti pöörata tähelepanu revideerimise alastele säilikutele. Ehk on nimekiri jalgratastes vähemalt koos raaminumbritega. Sest loogika ütleb, et kuidagi moodi pidid nad arvele võetud olema.
Siim Õismaa, siim.oismaa@esm.ee, Viimsi, Mõisa tee 1. Harjumaa.
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: ew sõjaväe jalgratas?

Postitus Postitas uscha »

Uurisin siin pilte ja tekkis oletus, et ehk on tegu hoopis Soomes toodetud sõjaväe jalgrattaga?
foorum.rindeleht.ee
ppp
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: P Nov 29, 2009 3:27 pm

Re: ew sõjaväe jalgratas?

Postitus Postitas ppp »

Möödunud on 2 kuud ... Ootasin jalgratta - infot Lätist. Kusagil Põhja _Lätis ? on leitud sarnane jalgratas, suure tõenäosusega lausa samasugune. Aga pole ikka veel läti spetsialistini jõudnud, seega täpsed andmed ja faktid puuduvad.
Ja ksf! Uscha poolt selgitatud ja pakutud info , et tegu on hoopis soome armee jalgrattaga tundub olevat väga tõepärane (roheline värv, kroomi - nikli puudumine, siltide/numbrite puudumine, lenksu ehitus, pakiraam - kõik see ei sobi "klassikalise eesti sõjaväe Wiklundi jalgratasega aga paistab olema sobilik soome ratastele). Soome pilte ei hakka otsima - lisama, kui ksf! Uschal on kusagilt varnast võtta, siis...

Küsimus - kui on tõesti soome päritoluga, siis kuidas ja millal on jõudnud Eestimaa pinnale ??? Ja ilmselt mitte üks (läti eksemplar, võis muidugi ka Eestist Lätti jõuda) jalgratas ?
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: ew sõjaväe jalgratas?

Postitus Postitas uscha »

Fotosid mul Soome armee ratastest kahjuks ei ole. Sellele mõttele, et tegu võiks olla Soome rattaga tulin ma siis kui vaatasin filmi "Rukajärven tie". Seal paistsid sarnased vokid olema. Nüüd kevad käes ja proovin lähiajal selle oma raami põhjalikult puhtaks küürida - ehk tuleb ikka mõni markeering välja.
foorum.rindeleht.ee
ppp
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: P Nov 29, 2009 3:27 pm

Re: ew sõjaväe jalgratas?

Postitus Postitas ppp »

Siis pean ikka mina hakkama neid pilte otsima...Olen soome lehel neid kusagil näinud aga nagu ikka, hilisemal otsimisel enam ei hakanud silma. Olid samasugused rohelised ja need teised tunnused ja tunnuste puudumine. Arvan, et markeeringuid ei tulegi välja. Peaks soomlastega vahekorda laskuma :shock: , et infot saada.
ppp
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: P Nov 29, 2009 3:27 pm

Re: ew sõjaväe jalgratas?

Postitus Postitas ppp »

Mõned pildid soome lehelt jalgrattast. Mis ratas täpselt, pole öeldud. Teki/sineli kronsad siiski sel rattal teistsugused kui Eestis kasutatutel ja lenks pole ka päris see. Aga värv, pakiraam jne kattuvad. Kusagil oli veel justkui teisest armeerattast soome lehel ,vb sama mr. Velo lehel aga kindel pole. sel aadressil edasi veel 2 pilti
http://picasaweb.google.fi/Velokuvakans ... 8621520450
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: ew sõjaväe jalgratas?

Postitus Postitas uscha »

Praegu osta.ee's üks Wiklund raam müügis ...

https://www.osta.ee/14559452
foorum.rindeleht.ee
ppp
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: P Nov 29, 2009 3:27 pm

Re: ew sõjaväe jalgratas?

Postitus Postitas ppp »

Vahvad kommentaarid Pseudopunkarilt ka juurde - ...selliseid jalgrattaid kasutas Eesti Kaitsevägi I Maailmasõja ajal jne...Vabadusssõja ajal telliti Rootsist 50 tk jne... :roll: .
Kasutaja avatar
funker
Veteran
Postitusi: 4527
Liitunud: E Veebr 11, 2008 7:40 pm
Asukoht: Reval Estland

Re: ew sõjaväe jalgratas?

Postitus Postitas funker »

ppp kirjutas:Vahvad kommentaarid Pseudopunkarilt ka juurde - ...selliseid jalgrattaid kasutas Eesti Kaitsevägi I Maailmasõja ajal
Hea veel et ei kirjutatud, et ümera lahingu läbi teinud ratas.
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8115
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: EW sõjaväe jalgratas?

Postitus Postitas uscha »

Vahepeal sujuvalt kaks ja pool aastat mööda läinud aga tänu soomlaste super ägedale fotobaasile http://www.sa-kuva.fi on põhjust teema uuesti ellu äratada. Otsisin sealt kiiruga välja mõned jalgrataste pildid ja nüüd võib 100% kindlusega väita, et see minu aastaid tagasi leitud jalgratta raam on Soome päritolu. Nüüd aga küsimus, et kas tegu on enne sõda Kaitseväele ostetud jalgrattaga või on ratas jõudnud siia Teise maailmasõja ajal (peale sõda ma ei usu, et see siia on toodud). Lisan mõned fragmendid 1941. aastal Soomes üles pildistatud ratastest.
Manused
ratas_1.jpg
ratas_2.jpg
ratas_3.jpg
foorum.rindeleht.ee
Vasta

Mine “Tehnika & Relvastus/Technic & Armament”