EW tääkidest

Jalgratastest kuni soomusrongideni ja vibudest kuni rannakaitsekahuriteni ...
Vasta
ppp
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: P Nov 29, 2009 3:27 pm

Re: EW tääkidest

Postitus Postitas ppp »

Mina pole küll siin rääkinud, aga teised vist "sellistest" tääkidest ei rääkinud. "See" tääk paistab justkui olevat rohkem Punaarmee rida, st 30-ndate aastate mudel. Kuigi pildid nirud ja fiksaator - nupp/klahv? puudu, siiski peaks olema 30-nda aasta mudel. EW olid analoogsed vana mudeli täägid, fikseerimine toru otsa oli teistsugune.
Kasutaja avatar
Borja
Veteran
Postitusi: 1636
Liitunud: R Dets 21, 2007 10:00 am
Asukoht: Siilis

Re:

Postitus Postitas Borja »

Borja kirjutas:
desert eagle kirjutas:Kas ei ole ehk mõnda pilti sellest Mosina vintpüssi täägitupest?
Sama küse mul kõigile foorumlastele:

- kas kellelgi on näidata Arsenalis ümbertehtud vene torketääki ühes tupega :?:

- kas keegi teab midagi Arsenalis kütipüssi jaoks arisaka täägi baasil tehtud lühemast nugatäägist :?:

Kolmandat Arsenalis tehtud Eesti oma tääki võite siin ülal fotodel juba näha - loodan, et kunagi näeme ka noid kahte senipuuduvat :P :P

Leidsin pildi Jaapanis tehtud lühikesest eksperimentaal-Arisakast - umbes selline võis välja näha ka Eestis Arsenali kütipüssi jaoks valminud Arisakast lühendatud täiesti uus nugatääk...

Tuletan meelde, Toe NÕMMe järgi tehti neid ainult umbes 500tk :roll:
Manused
1.jpg
1.jpg (31.02 KiB) Vaadatud 11594 korda
2.jpg
2.jpg (32.14 KiB) Vaadatud 11594 korda
Viimati muutis Borja, R Veebr 22, 2013 4:05 pm, muudetud 1 kord kokku.
Otsin Tallinn ARSENAL-i varianti Mossini täägist..
Vahipataljoni auvahtkonna M14-automaatvindi M6-tüüpi kroomitud paraadtääki tahan ka..

Võib pakkuda kõiki eksootilisi tääke..
pren.ska
Huviline
Postitusi: 228
Liitunud: L Juun 19, 2010 5:43 pm
Asukoht: Põhja-Liivimaa, Abja

Re: EW tääkidest

Postitus Postitas pren.ska »

Noorpõlve (kui veel 50 aastane olin) tsiklijuppide kastist leidsin imelühikese täägitupe. Ei ühtki märki, numbrit, aga ka mitte sepatöö. Pikkus 235 mm, teraruumi max laius 25 mm. On lehtmetallist kokku volditud ja kumerat äärt pidi messingiga kokku joodetud (pildil kollane triip peaaegu servas). Vajab keegi? Ei looda sinna sisse üht tera 500`st leida.
Pilt
Viimati muutis pren.ska, T Nov 09, 2010 9:30 pm, muudetud 2 korda kokku.
ppp
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: P Nov 29, 2009 3:27 pm

Re: EW tääkidest

Postitus Postitas ppp »

Ongi Arisakast tehtud ! :shock: 8)
Kasutaja avatar
Borja
Veteran
Postitusi: 1636
Liitunud: R Dets 21, 2007 10:00 am
Asukoht: Siilis

Re: EW tääkidest

Postitus Postitas Borja »

pren.ska kirjutas:Noorpõlve (kui veel 50 aastane olin) tsiklijuppide kastist leidsin imelühikese täägitupe. Ei ühtki märki, numbrit, aga ka mitte sepatöö. Pikkus 235 mm, teraruumi max laius 25 mm. On lehtmetallist kokku volditud ja kumerat äärt pidi messingiga kokku joodetud (pildil kollane triip peaaegu servas). Vajab keegi? Ei looda sinna sisse üht 500`st leida.
Saatsin priva 8)
Otsin Tallinn ARSENAL-i varianti Mossini täägist..
Vahipataljoni auvahtkonna M14-automaatvindi M6-tüüpi kroomitud paraadtääki tahan ka..

Võib pakkuda kõiki eksootilisi tääke..
Kasutaja avatar
Borja
Veteran
Postitusi: 1636
Liitunud: R Dets 21, 2007 10:00 am
Asukoht: Siilis

Re: EW tääkidest

Postitus Postitas Borja »

Allahi (ja kaasfoorumlase) abiga saab nüüd näidata ka teist n-ö puht Eesti tääki - pikast arisakast tehtud nugatääk, millised olid mõeldud 30-tel Arsenali töökodades Kaitseliidu jaoks tehtud nn Arisaka kütipüssile (noid kütipüsse ja seega ka nugatääke tehti Toe NÕMMe andmetel ca 500tk).
Manused
1 - Copy.JPG
2 - Copy.JPG
6 - Copy.JPG
7 - Copy.JPG
Viimati muutis Borja, R Veebr 22, 2013 4:12 pm, muudetud 1 kord kokku.
Otsin Tallinn ARSENAL-i varianti Mossini täägist..
Vahipataljoni auvahtkonna M14-automaatvindi M6-tüüpi kroomitud paraadtääki tahan ka..

Võib pakkuda kõiki eksootilisi tääke..
pren.ska
Huviline
Postitusi: 228
Liitunud: L Juun 19, 2010 5:43 pm
Asukoht: Põhja-Liivimaa, Abja

tääkidest

Postitus Postitas pren.ska »

Borjal arsenal/arisaka käes! Siis jääb ära ühes Mulgimaa külas vanataatide seatapunugade (osa vast endised täägid) ülevaatus nii nädal enne jõule... Egas midagi, Häid Jõule! JM
Kasutaja avatar
Borja
Veteran
Postitusi: 1636
Liitunud: R Dets 21, 2007 10:00 am
Asukoht: Siilis

Re: tääkidest

Postitus Postitas Borja »

pren.ska kirjutas:Borjal arsenal/arisaka käes! Siis jääb ära ühes Mulgimaa külas vanataatide seatapunugade (osa vast endised täägid) ülevaatus nii nädal enne jõule... Egas midagi, Häid Jõule! JM
Tänud-tänud,

see oli peris hea jõulukink ühele täägikogujale jah :P

Aga vanataatide väitsad vaata ikka üle - ealeski ei tea ju, mida huvitavat välja võib tulla - InchAllah :!: :!:
Otsin Tallinn ARSENAL-i varianti Mossini täägist..
Vahipataljoni auvahtkonna M14-automaatvindi M6-tüüpi kroomitud paraadtääki tahan ka..

Võib pakkuda kõiki eksootilisi tääke..
Kasutaja avatar
ruusserg
Huviline
Postitusi: 590
Liitunud: K Dets 20, 2006 4:52 pm
Asukoht: saaremaa

Re: EW tääkidest

Postitus Postitas ruusserg »

Oled Borja ikka täiesti kindel et Sul on Arsenalis ümber tehtud tääk ? Mul on ka üks selline nüsitud tääk . Kaldun ikkagi arvama et sellised täägid siiski külameeste poolt ümber tehtud et parem siga pista ( seepärast pole ka endal olevat tääki puhastama hakanud ). Oleks hea kui oleks pildi või fotomaterjali selle Arsenali täägi kohta .
jaapan.jpg
Kasutaja avatar
Borja
Veteran
Postitusi: 1636
Liitunud: R Dets 21, 2007 10:00 am
Asukoht: Siilis

Re: EW tääkidest

Postitus Postitas Borja »

Põle miskit pildimaterjali Arsenali lühikesest täägist näinud - kahtlane, kas seda alles ongi :cry:

Neid külameeste nüsitud juppe ja ärakäiatud orke käind aga käest läbi küll ja küll. Ja pole veel näinud, et külamees viitsiks oma nüsitud jupile ka lausa tehasemoodu korraliku ja pikkuselt sobiva tupe "järele joonistada"...

Sinu enda komplekt näikse ka ikka Arsenali, - mitte külameeste oma olevat. Vaata vaid, kui korrektselt (-tööstuslikult) on tupp lühendatud täägile "järele aidatud" ja tääginaha fikseerimise aas "järele toodud". Pildilt ei näe, kas tupe suudmeosa sisemine ring on ka paigas - see peaks olema kinni sama kruviga, millega väline aas? Minu lühendatud tupel suudmering kenasti paigas, ainult väline aas ühes kruviga kadunud.

Kui saad, pane pln suuremad pildid.
Otsin Tallinn ARSENAL-i varianti Mossini täägist..
Vahipataljoni auvahtkonna M14-automaatvindi M6-tüüpi kroomitud paraadtääki tahan ka..

Võib pakkuda kõiki eksootilisi tääke..
ppp
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: P Nov 29, 2009 3:27 pm

Re: EW tääkidest

Postitus Postitas ppp »

Oleks tuped või terad mõlemil (Borja ja Ruussergi omal) ühe pikkused, siis võiks väide , et mõlemad on Arsenali modifitseeritud ka paika pidada. Kuigi iga tääk ja tupe võidi teha ka ise pikkusega, aga ei tahaks seda siiski uskuda, peaksid olema vast ikkagi ühte mõõtu ?
Vaadeldavatel tääkidel terade pikkuse erinevus ca 2 cm...
ppp
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: P Nov 29, 2009 3:27 pm

Re: EW tääkidest

Postitus Postitas ppp »

Nagu olen aru saanud, pidi see lühendatud Arisaka minema vene vindist moderniseeritud Kütipüssile? Ja nagu ei ole aru saanud, kuidas ta pidi ikkagi püssi külge kinnituma. Kui Borja tääk on õige asi , siis kuna rõngas on üleval alles- järelikult peab minema Kütipüssi toru otsa. Kas arisaka rõnga läbimõõt on algne või muudetud?
Teiseks see Borja Arisaka teraga ja muudetud käepidemega tääk - kas istub inglise vindile külge. Kui inglast juhuslikult mingil põhjusel kodus ei ole, siis kas oled võrrelnud kinnitusi õige inglise täägi omadega?
ppp
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: P Nov 29, 2009 3:27 pm

Re: EW tääkidest

Postitus Postitas ppp »

Kirjutan veel, sai kord juba hakatud :)
Kui see lühike Arisaka oleks rõngaga vene vindi toru külge käinud, siis võiks rõnga läbimõõt olla kusagil 15 mm? Arisaka algne rõnga läbimõõt kusagil 14 mm? Muidugi võidi ka vindi raua välisläbimõõtu otsast vähendada aga ilmselt nii ei tehtud või tehti (kui sihtimisseadmeid muudeti nagu aru olen saanud?)?
Selle ksf! Borja Arisaka/inglase täägi sümbioosi "kõige nõrgem lüli" on minu arvates fakt, et tootud Eestisse Soomest?
Kasutaja avatar
Borja
Veteran
Postitusi: 1636
Liitunud: R Dets 21, 2007 10:00 am
Asukoht: Siilis

Re: EW tääkidest

Postitus Postitas Borja »

ppp kirjutas:Kirjutan veel, sai kord juba hakatud :)
Kui see lühike Arisaka oleks rõngaga vene vindi toru külge käinud, siis võiks rõnga läbimõõt olla kusagil 15 mm? Arisaka algne rõnga läbimõõt kusagil 14 mm? Muidugi võidi ka vindi raua välisläbimõõtu otsast vähendada aga ilmselt nii ei tehtud või tehti (kui sihtimisseadmeid muudeti nagu aru olen saanud?)?
Selle ksf! Borja Arisaka/inglase täägi sümbioosi "kõige nõrgem lüli" on minu arvates fakt, et tootud Eestisse Soomest?
Vastan mõlema täägi osas siis:

1) arisaka lühike nugatääk tehtigi Arisakast aretatud KL kütipüssi jaoks - keegi polegi rääkinud Mossini variantidest (uuri hoolikamalt T.NÕMMe kirjutisi)

2) minu pika muudetud arrisaka täägi käepideme // suudmerõnga parameetrid on identsed briti vindi täägi omadega. Kuna mul ju omal kõik need täägid võrdluseks olemas, siis pole püssa kinnitamise järelekontrollimiseks just ilmtingimata vaja

3) see, et briti püssile kohendatud arisaka tääk toodi Soomest, on muidugi huvitav ja kindla seletuseta. Samas pole Soomes teadaolevalt kunagi olnud mingit vajadust kohendada japsi tääke briti püssile - sommid valisid algusest peale vene vindi ja tegid selle jaoks ka täiesti uue originaalse täägi...
Otsin Tallinn ARSENAL-i varianti Mossini täägist..
Vahipataljoni auvahtkonna M14-automaatvindi M6-tüüpi kroomitud paraadtääki tahan ka..

Võib pakkuda kõiki eksootilisi tääke..
ppp
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: P Nov 29, 2009 3:27 pm

Re: EW tääkidest

Postitus Postitas ppp »

Tänan vastuse eest! Asi selge! Peaks üle lugema jah T.Nõmme kirjutisi, sest teema on huvitav.
Ja piisaks ka lgp. Borja tekstide lugemisest siit samast teemast - ka siin on nimetatud Arisaka kütipüssi. Minu viga, et kippusin seda tääki vene püssi otsa riputama. Aga sellekohane eksitav viide on ka selle teema esimesel leheküljel - et vene vindist tehti Kütipüsse, mis varustati muudetud Arisaka täägiga, vb peaks selle ära muutma või selgemalt sõnastama?
Vasta

Mine “Tehnika & Relvastus/Technic & Armament”