Mis apastraat?

Jalgratastest kuni soomusrongideni ja vibudest kuni rannakaitsekahuriteni ...
Vasta
nublu
Huviline
Postitusi: 269
Liitunud: T Juun 12, 2007 7:07 pm

Mis apastraat?

Postitus Postitas nublu »

Jäi osta.ee peal silma selline huvitav apastraat. Kes oskab arvata, millega tegu on?
1_9_44155070.jpg
Kasutaja avatar
funker
Veteran
Postitusi: 4527
Liitunud: E Veebr 11, 2008 7:40 pm
Asukoht: Reval Estland

Re: Mis apastraat?

Postitus Postitas funker »

Hetkel veel ei koida, küll aga tarbib asi elektrit - nimelt on see peal olev väiksem kast
akude kast - sees on 6 akut ja välja tuleb juhe.
Kasutaja avatar
labidamees
Veteran
Postitusi: 1862
Liitunud: L Nov 24, 2007 5:40 pm

Re: Mis apastraat?

Postitus Postitas labidamees »

Mil.netis pakutakse insener Papello konstrueeritud õhutõrjesuurtüki tulejuhtimisseadet.
Kasutaja avatar
funker
Veteran
Postitusi: 4527
Liitunud: E Veebr 11, 2008 7:40 pm
Asukoht: Reval Estland

Re: Mis apastraat?

Postitus Postitas funker »

Papello tulejuhtimisseade oli selline.

Kui see on tulejuhtimisseade, siis see peab mingi varajane variant olema.
Ainult et ma kahtleks selles - ma ei tea, et Papello tulejuhtimisseade oleks
tarvitanud elektrit, see oli puhtalt mehhaaniline seade.
Manused
Papello-tulejuhtimisseade.jpg
8736d4fd4baeba7af3931e4b14346da47b79ea3b.jpg
8736d4fd4baeba7af3931e4b14346da47b79ea3b.jpg (180.95 KiB) Vaadatud 20332 korda
Avatar
Kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: E Aug 08, 2011 9:03 pm

Re: Mis apastraat?

Postitus Postitas Avatar »

Siin:
http://muuseum.viljandimaa.ee/aastaraam ... raudla.pdf
on kogunisti kirjas:
Peaaparaat võis töötada nii automaatselt (elektri jõul) kui ka
käsitsi. Viimasel juhul oli peaaparaadi juurde vaja kuut-seitset meest,
lisaks veel jälgija kõrgusmõõdiku taga. Automaattalitluses töötamisel
oli tarvis kahte jälgijat, üht peaaparaadi, teist kõrgusmõõdiku juurde.

Küll ei viidata, kas see ka kõigi seadmete kohta kehtis.
Lisaks mulle tundub et aparaadi kõhus on plokk, mis võiks sisaldada elektrilist kraami.
tulejuhtimise aparaat.JPG
Ning kui palju neid ühisjooni on vaja, et seadet identifitseerida:
võrdlus.JPG
Need tulejuhtimisseadme lahangud on TTÜ lehelt. Vaevalt nad seal udu ajavad. Papello oli peenmehaanikutel suure au sees. Küllap teavad. Kuna enamik sõlmi teistest masinatest erinevad (ka hiljem Rootsi tehutest), siis tõenäoliselt ongi see esimene Aegna patarei seade.
Kasutaja avatar
funker
Veteran
Postitusi: 4527
Liitunud: E Veebr 11, 2008 7:40 pm
Asukoht: Reval Estland

Re: Mis apastraat?

Postitus Postitas funker »

Avatar kirjutas: Peaaparaat võis töötada nii automaatselt (elektri jõul) kui ka
...
Lisaks mulle tundub et aparaadi kõhus on plokk, mis võiks sisaldada elektrilist kraami.
...
siis tõenäoliselt ongi see esimene Aegna patarei seade.
Loogiline on mõelda, et algselt tehti valmis puhtalt mehhaaniline vidin ja alles
hiljem hakati teda täiustama ja talle elektriline juhtimine juurde lisati, mitte vastupidi,
tolleaja tase oli lihtsalt selline.
Hilisematest aparaatidest on ta erinev, seega kui ta on esialgne variant, tekib mul küsimus
elektri osas.
Avatar
Kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: E Aug 08, 2011 9:03 pm

Re: Mis apastraat?

Postitus Postitas Avatar »

funker kirjutas:...tekib mul küsimus elektri osas.
Tjah, sellele ei ei oska kindlat seletust anda. Ühes 1929. aasta artiklis oli Papello ajakirjanikele seletanud, et koordinaatide edastamine suurtükkidele käis elektriga. Toona esitleti küll juba Nr2 või Nr3 seadet.

Aga nii teadaolevast:
1) "Apastraadil" ja TTÜ digiteegis oleval aparaadi pildil on mitmed spetsiifilised sarnasused. Ma pean äärmiselt vähetõenäoliseks võimalust et tegemist ei ole sama seadmega.
http://digiteek.lib.ttu.ee/avaleht/sear ... o#id=78696
2) Digiteegis olev foto on allkirjastatud "Eesti Vabariigile müüdud Karl Papello leiutatud õhukaitsesuurtüki tulejuhtimisaparaat". Ma pean äärmiselt vähetõenäoliseks võimalust, et tipikad on selle kirjega eksinud.
3) Papello tootis mulle teadaolevalt enne Zeissi siirdumist Eestis 5 tulejuhtimisseadet.

Nr 1 on tõenäoliselt see "apastraat" ning läks EW -le.
Nr2 läks brittidele
http://digiteek.lib.ttu.ee/avaleht/sear ... o#id=78698
Nagu näha on näiteks brittide versioon küllaltki erinev nii "apastraadist", kui ka USA versioonist; samuti hilisemastest aparaatidest.
Inglaste.jpg
Nr3 Ameeriklaste versioon on juba küllaltki sarnane T5 -ga.
http://digiteek.lib.ttu.ee/avaleht/sear ... o#id=78703
Jänkide.jpg
Nr4 mis kas läks rootslastele, või oli seade, millega Papello käis demosid tegemas.
Järgnevalt on ta suures plaanis ning Lasnamäe lennuväljal. Aastad on Digiteegis küsimärgiga.
Isend x.jpg
Isend x Lasnamäe sõjalennuväljal 1928-29.jpg
Nr5
Millise pilt juba ülal postitatud ja läks jälle EW -le.
Ja edasi:
Papello suundus 1932 Zeissi ja tõenäoliselt tarnis sealt nö kõrvaltegevusena Rootsile mõned aparaadid, osad on näha neil piltidel:
Papello aparaat Rootsi 7,5cm suurtükkidele 1939.PNG
Papello aparaat Rootsi 7,5cm suurtükkidele 1939.PNG (222.43 KiB) Vaadatud 20199 korda
Papello aparaat Rootsis.PNG
Papello aparaat Rootsis.PNG (310.83 KiB) Vaadatud 20199 korda
Papello aparaat Rootsis 1940.PNG
Papello aparaat Rootsis 1940.PNG (342.25 KiB) Vaadatud 20199 korda
Ma teile rohkem oma nägemust peale ei suru.
Kasutaja avatar
funker
Veteran
Postitusi: 4527
Liitunud: E Veebr 11, 2008 7:40 pm
Asukoht: Reval Estland

Re: Mis apastraat?

Postitus Postitas funker »

Avatar kirjutas:Ma teile rohkem oma nägemust peale ei suru.
Vaidlustest ju selgubki tõde, jätka palun, su ülevaade on siiamaani hea olnud.

Peale elektri jäi minu pilk veel pidama seadmel oleva kahe ümmarguse valge objekti peale.
Need võivad olla kas antenniisolaatorid või siis objektiivid. Ma hetkel pakuks teist varianti,
sellisel juhul võiks see olla mingi ruumiline kaugusmõõdik.

Aga prooviks pildi ära dateerida - meie vormieksperdid oskavad kindlasti pildi ajavahemiku
paika panna.
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8174
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Re: Mis apastraat?

Postitus Postitas ivalO »

funker kirjutas:
Aga prooviks pildi ära dateerida ajavahemiku

Aga see vast ei anna midagi!
1926-1936.

Vähe suuremalt...
002.jpg
Avatar
Kasutaja
Postitusi: 15
Liitunud: E Aug 08, 2011 9:03 pm

Re: Mis apastraat?

Postitus Postitas Avatar »

Teie lahkel julgustusel ma siis spekuleerin funktsioonidest. Ma rõhutan - järgnev on lihtsalt minu isiklik interpreteering ja selle õigsus varieerub. Mul ei ole kasutada Papello seadmete, jooniseid. Papello USA patente ma ei ole viitsinud :oops: hetkel läbi töödata (ilmselt need esimese seadme kohta suurt valgust ei heida). Piltide kvaliteet ei ole ka hea, et kõike näha selgelt.
Seade tundub olevat algeline - tõenäoliselt seda erinevatele suurtükkidele umber häälestada ei ole võimalik (ilma Papello suguse mehe modifikatsioonideta). Ma varem arvasin, et kaugusemõõdik võib olla seadmesse integreeriutd - see ei ole nii. Kogu optika, mis seadmes on - on ainult nende väljaulatuvate varraste otsas. Lennuki esialgseks sihikule püüdmiseks on peegel kirbuga. Edasine täpsem sihtimine ja sihikul hoidmine toimub läbi optika. Optikat on vaja ainult seadme suunamiseks lennukile. Tavaliselt on sihtimisaparaatidel vertikaal- ja horisontaalsihtimine jagatud kahe mehe vahel. Siin võib olla vähemalt üks sound dubleeritud, nii et vajadusel saab ka üks mees seadet suunata - kuigi see on raskem. Nende kahe valge niblaka kaudu sisestatakse tõenäoliselt kaugust (kõrgust?). Ma ei ole kindel, kas see seade tuult arvestab Niblakad liigutavad "nõelasid" või "lugemispäid" koonustel - sellega muudetakse eri telgede vahelisi ülekandeväärtusi.
On peatelg, mille küljes optika, mida pööratakse väntadega > selle pöörded kantakse eri koefitsentidega üle osutite teljele. Vahepeal on veel palju mudru.
Ma milneti postitasin video Kerrisoni sihtimisarvutist - lignin siia samuti. Ülesanded ja põhifunktsioonid on samad. Kerrisoni oma on muidugi hilisem ja arenenum sellest esimesest Papello seadmest.:
https://www.youtube.com/watch?v=N108_ksMu0g
Põhimõtteliselt ja jämedalt pidi meeskond lennuki kauguse määrama tavalise stereo-optilise toruga (või mis see õige Eesti nimi on?). Kaugus sisestati Papello kasti (1 või 2 suurust?). Sihturite paar püüdis lennuki peeglisse ja siis hoidis pidevalt optikas sihikul - samal ajal korrigeerides väntadega seadme nurka. Suurtükkide sihtimisparameetrid loeti jooksvalt skaaladelt ja ilmselt välitelefoniga edastati suurtükkidele. Mul on kahtlus, et antud seadmega parallaktilist viga ei kompenseeritud (suurtüki ja sihtimisaparaadi vaheline kaugus). Hiljem Papello on säärsele pudinale USA -s patendi võtnud.
Ja ma hakkasin mõtlema, et see kolmas väljundnäidik ei pruugi olla ajaline viide, vaid sütikute ajastamise parameter. Samas ma ei ole kindel kas noil Aegna patarei Tsaariaegsetel ÕT suurtükidel oli seadistatava sütikuga moon.
õhukaitsesuurtüki tulejuhtimisaparaadi funktsioonid.jpg
õhukaitsesuurtüki tulejuhtimisaparaadi funktsioonid 2.jpg
õhukaitsesuurtüki tulejuhtimisaparaadi funktsioonid 3.jpg
õhukaitsesuurtüki tulejuhtimisaparaadi funktsioonid 4.jpg
Ja ma nüüd loen - need piltide tekstid tulid üsna kehva sõnastusega - vabandan. Hiline aeg ka. Ei hakka enam ümber tegema - põhimõttest saab aru.
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8107
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: Mis apastraat?

Postitus Postitas uscha »

Manused
GLV.001671.jpg
foorum.rindeleht.ee
Vasta

Mine “Tehnika & Relvastus/Technic & Armament”