Sakalamaa maleva rinnamärgist ...

Sõjaväe & Kaitseliidu teenetemärgid ning embleemid
Vasta
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8142
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Sakalamaa maleva rinnamärgist ...

Postitus Postitas uscha »

Eile saadud Sakalamaa maleva rinnamärk viis mu tagasi ühe mõtte juurde, mida ma ka mõnikord varem mõlgutanud. Nimelt on Aleksi raamatus kirjutatud, et on olemas kahte liiki märki:

1. pealikel – oksüdeeritud hõbedast kotkas, kelle tiibade külge on kinnitatud kett.
2. malevlastel – ilma ketita ja valmistatud alpakast.

Nii vähe või palju kui mina neid märke olen näinud on need kõik olnud kettidega - see tähendaks, et kõik need on olnud mingit laadi pealike omad. Kas see tähendab, et jaopealik (KL ametiredelil altpoolt 3. mees) võis kanda juba kettidega märki ja ilma kettideta alpaka variant oli tõepoolest mõeldud AINULT malevlastele ja jaopealiku abidele?

Või äkki oli alpaka variant lihtsalt odavam ja need malevlased, kes ei jõudnud endale osta hõbedast märki valisid selle. Näiteks Merekindluste rinnamärgi hõbedane variant maksis omal ajal 5.50 ja valgest metallist märk 4.00 - 121'st Merekindluste rinnamärgist, mis esimese partiina telliti olid ainult 3 eksemplari valmistatud valgest metallist. Sellega oleks selgitatav ka alpaka märkide vähene olemasolu.

Seda teooriat kinnitaks natuke ka see, et mul üks Sakalamaa märk, mille mutril number "222", mis tähendab, et malevas pidanuks olema vähemalt samapalju kõiksugu pealikke. Ei ole küll omaaegse Sakala maleva struktuuriga nii põhjalikult kursis aga raske uskuda, et führer'eid nii palju seal koos oli.

Minul ainult oletused.
Kellelgi ehk faktid, mis kinnitaks/lükkaks ümber mu oletusi?
foorum.rindeleht.ee
Raudrist
Veteran
Postitusi: 2549
Liitunud: L Apr 22, 2006 8:48 pm

Re: Sakalamaa maleva rinnamärgist ...

Postitus Postitas Raudrist »

Olen täpselt sama mõtet mõlgutanud :roll:
Minul olnud alpakast märk oli kettidega, mis peaks kinnitama meie arvamust.
PALUN PAKKUDA EW JA TSAARI-VENE MÄRKE , MEDALEID , VORMIELEMENTE , POSTKAARTE , FOTOSID, DOKUMENTE JA MUUD.
5223353
õpetaja
Huviline
Postitusi: 229
Liitunud: N Sept 08, 2005 2:56 pm
Asukoht: EW

Re: Sakalamaa maleva rinnamärgist ...

Postitus Postitas õpetaja »

Teil on võimalus oma oletusi kontrollida: margisaajate nimekiri lahti ja kontrollima!

terv
o
kaapekakk
Huviline
Postitusi: 236
Liitunud: L Sept 09, 2006 6:05 pm

Re: Sakalamaa maleva rinnamärgist ...

Postitus Postitas kaapekakk »

õpetaja kirjutas:Teil on võimalus oma oletusi kontrollida: margisaajate nimekiri lahti ja kontrollima!
anna paar vihjet, kuidas sellele ligi saada...
õpetaja
Huviline
Postitusi: 229
Liitunud: N Sept 08, 2005 2:56 pm
Asukoht: EW

Re: Sakalamaa maleva rinnamärgist ...

Postitus Postitas õpetaja »

... anna paar vihjet, kuidas sellele ligi saada...
Sakalamaa Maleva Teataja, leidub raamatukogudes.

terv
õ
Kasutaja avatar
aleks
Huviline
Postitusi: 549
Liitunud: N Dets 06, 2007 10:07 am
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Sakalamaa maleva rinnamärgist ...

Postitus Postitas aleks »

Raudrist kirjutas:Olen täpselt sama mõtet mõlgutanud :roll:
Minul olnud alpakast märk oli kettidega, mis peaks kinnitama meie arvamust.
Sinu märki olen näinud ja minu mäletamist mööda oli sellele keegi aasad hiljem juurde jootnud ja siis keti pannud :wink: See, et teadmatusest ühe haruldaseima EW aegse Kaitseliidu märgi ära vahetasid, teeb kindlasti viinamarjad hapuks :( Sakalamaa Maleva Teatajas, mida leidub ka raamatukogudes, on must-valgel märgi statuut olemas.
Võib alati lahkesti pakkuda vanu märke, diplomeid, tunnistusi, fotosid jmt. 5092935
Raudrist
Veteran
Postitusi: 2549
Liitunud: L Apr 22, 2006 8:48 pm

Re: Sakalamaa maleva rinnamärgist ...

Postitus Postitas Raudrist »

Ära muretse, need viinamarjad mulle küll hapud ei tundu :wink:
Ma küll ei mäleta, et aasad oleks hiljem külge joodetud, aga välistada ei saa. See oli ammu ja vahetus oli minu jaoks piisavalt väärikas. :wink:
PALUN PAKKUDA EW JA TSAARI-VENE MÄRKE , MEDALEID , VORMIELEMENTE , POSTKAARTE , FOTOSID, DOKUMENTE JA MUUD.
5223353
Kasutaja avatar
aleks
Huviline
Postitusi: 549
Liitunud: N Dets 06, 2007 10:07 am
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Sakalamaa maleva rinnamärgist ...

Postitus Postitas aleks »

Raudrist kirjutas:... mis peaks kinnitama meie arvamust.
Kas teie arvamus lükkab statuudi ümber!? Kus siin nüüd raudsed tõendid??? Pigem võis Sinu märgi saaja olla malevlane, kellest tuli hiljem jaopealiku abi või jaopealik. See seletaks ka miks alpakast märgile kett pandud.
Võib alati lahkesti pakkuda vanu märke, diplomeid, tunnistusi, fotosid jmt. 5092935
Raudrist
Veteran
Postitusi: 2549
Liitunud: L Apr 22, 2006 8:48 pm

Re: Sakalamaa maleva rinnamärgist ...

Postitus Postitas Raudrist »

aleks kirjutas:
Raudrist kirjutas:... mis peaks kinnitama meie arvamust.
Kas teie arvamus lükkab statuudi ümber!? Kus siin nüüd raudsed tõendid??? Pigem võis Sinu märgi saaja olla malevlane, kellest tuli hiljem jaopealiku abi või jaopealik. See seletaks ka miks alpakast märgile kett pandud.


Nagu võid lauseehitusest välja lugeda, jääme siiski oletuste tasandile :wink:
PALUN PAKKUDA EW JA TSAARI-VENE MÄRKE , MEDALEID , VORMIELEMENTE , POSTKAARTE , FOTOSID, DOKUMENTE JA MUUD.
5223353
Kasutaja avatar
aleks
Huviline
Postitusi: 549
Liitunud: N Dets 06, 2007 10:07 am
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Sakalamaa maleva rinnamärgist ...

Postitus Postitas aleks »

Raudrist kirjutas:
aleks kirjutas:
Raudrist kirjutas:... mis peaks kinnitama meie arvamust.
Kas teie arvamus lükkab statuudi ümber!? Kus siin nüüd raudsed tõendid??? Pigem võis Sinu märgi saaja olla malevlane, kellest tuli hiljem jaopealiku abi või jaopealik. See seletaks ka miks alpakast märgile kett pandud.


Nagu võid lauseehitusest välja lugeda, jääme siiski oletuste tasandile :wink:
Minupoolne oletus on Sinu endise märgi saanud mehe edasine liikumine KL struktuuris (mis seletab keti olemist alpakast märgil). Statuut on ajalooallikatele kinnituv fakt! Mis veel arusaamatut? Arvamus vs statuut :shock:
Võib alati lahkesti pakkuda vanu märke, diplomeid, tunnistusi, fotosid jmt. 5092935
Raudrist
Veteran
Postitusi: 2549
Liitunud: L Apr 22, 2006 8:48 pm

Re: Sakalamaa maleva rinnamärgist ...

Postitus Postitas Raudrist »

Kahjuks pole statuut mingi "püha lehm", nagu Sa isegi väga hästi tead. Paljudel juhtudel esineb statuudile mittevastavaid märke ja muud isetegevust.
Mis ei tähenda, et antud juhul on nii või teisiti toimunud :wink:
PALUN PAKKUDA EW JA TSAARI-VENE MÄRKE , MEDALEID , VORMIELEMENTE , POSTKAARTE , FOTOSID, DOKUMENTE JA MUUD.
5223353
Kasutaja avatar
aleks
Huviline
Postitusi: 549
Liitunud: N Dets 06, 2007 10:07 am
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Sakalamaa maleva rinnamärgist ...

Postitus Postitas aleks »

Antud juhul käis arutelu teie arvamuse ümberlükkamises. Ilmselt võib veel olla märke, mida odavuse mõttes tehti hõbeda asemel alpakast, kuid KL Sakala oma on ainuke, millel vastavalt statuudile oli tagaküljel sissepressitud kiri "ALPAKA". See kuidas keegi märkidega omatahtsi talitas või neid kandis on juba teine teema, nagu näiteks see: http://www.wehrmacht.pri.ee/foorum/phpB ... =31&t=8189 :wink:
Võib alati lahkesti pakkuda vanu märke, diplomeid, tunnistusi, fotosid jmt. 5092935
Raudrist
Veteran
Postitusi: 2549
Liitunud: L Apr 22, 2006 8:48 pm

Re: Sakalamaa maleva rinnamärgist ...

Postitus Postitas Raudrist »

Ma ei mõelnudki isiklikke "maitse-eelistustusi" kandmisel, mis tihti ei hoolinud ettekirjutustest ja statuutidest. Need ei puutu asjasse. Statuuti ei järginud ka märkide valmistajad ja tellijad.
PALUN PAKKUDA EW JA TSAARI-VENE MÄRKE , MEDALEID , VORMIELEMENTE , POSTKAARTE , FOTOSID, DOKUMENTE JA MUUD.
5223353
Kasutaja avatar
aleks
Huviline
Postitusi: 549
Liitunud: N Dets 06, 2007 10:07 am
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Sakalamaa maleva rinnamärgist ...

Postitus Postitas aleks »

Raudrist kirjutas: Statuuti ei järginud ka märkide valmistajad ja tellijad.
On mingeid näiteid tuua? Mõtlen kardinaalseid erinevusi statuudis kirjutatust, mitte pisemaid mõõtmete erinevusi, detailid kullatud/kuldamata jmt.
Võib alati lahkesti pakkuda vanu märke, diplomeid, tunnistusi, fotosid jmt. 5092935
Vasta

Mine “Autasud & Eraldusmärgid/Awards & Insignias”