1939

Siin võib arutada teemadel, mis ei puutu üldse sõdade valdkonda ...
Vasta
kaapekakk
Huviline
Postitusi: 236
Liitunud: L Sept 09, 2006 6:05 pm

1939

Postitus Postitas kaapekakk »

kui arvatakse, et ajaloolis-poliitiline arutlusteema on selle foorumi jaoks kohatu, siis kustutatagu see teema. mina arvan, et just siin peakski seda arutama.

kui arutati EKL ja EKV lippude teemat, siis keegi mainis, et meie kaitsejõud - nagu kunagi nii ka praegu - on kullatud ja karratud kuid võimetud. et ei tehtud toona paukugi, ei tehta praegugi. mind aga huvitab, kuskohast sellise väite õhku viskaja võtab, et EW sõjavägi aastal 1939 üleüldse omas mingit kaitsevõimet (pidades silmas, et kolm aastat varem müüdi kogu relvaarsenal illegaalselt Hispaaniasse ja ainsaks arvestatavaks kaitsejõuks olid rannapatareid)? või oleksid pidanud sõjaväelased astuma üle riigipea käskudest ja isepäiselt tegutsema hakkama? oleks nad siis pidanud kindla kaotuse järgi minema?
selle kurikuulsa aasta juurde ei kuulu minu arvates selline sõna nagu 'sõjavägi' või 'kaitsejõud'. minu arvates oli tegemist lihtsalt diplomaatilise sinisilmsuse ja passiivsusega.
või ütleb keegi et küüditamisi, okupatsiooni ja muud oleks saanud sõjalise jõuga ära hoida?


küsin siis lihtsalt nii: kas teie arvates oli Eesti Vabariik 1939. aastal sõjaliselt võimekas ja mille poolest?
poliitika jäägu ära, ajalugu peaks igaüks julgema arutada.
Kasutaja avatar
brunner
Veteran
Postitusi: 2018
Liitunud: N Jaan 26, 2006 1:09 pm
Asukoht: NIFLHEIM Metsapoolel

Postitus Postitas brunner »

Söjameestel ja Kaitsellitlastel oli olnud köva tahe oma riiki kaitsta, kusjuures tol ajahetkel oleks Eesti Wabariik suutnud ka oma söjamehi ise toita. Talud öitsesid.Relvi oli ka piisavalt. Vana arvas ,et kui pöleks olnud "kuradi leedu diplomaate" ja müüdavaid poliitikuid-söjavälasi ,oleks nad ajapikku (paar aastat) diblale kindla pääle ära teinud.
Midagi rääkis ta ka Leedu,Läti ja Eesti koostööst-sellega seoses oli vist see -kuradi leedu diplomaadid.
Toda seletust asjade kohta kuulsin miski 35 aastat tagasi-äkki ajan ka midagi sassi :oops:
Kindlasti leiad mil.netist sel teemal väitlejaid :wink:
Meine Ehre heisst Treue http://sojavaramuuseum.ee/
Kasutaja avatar
funker
Veteran
Postitusi: 4527
Liitunud: E Veebr 11, 2008 7:40 pm
Asukoht: Reval Estland

Postitus Postitas funker »

õpetaja
Huviline
Postitusi: 229
Liitunud: N Sept 08, 2005 2:56 pm
Asukoht: EW

Postitus Postitas õpetaja »

Äärmiselt tõsised viited Teil... :roll:

terv
õ
aivar74
Huviline
Postitusi: 326
Liitunud: T Dets 04, 2007 5:20 pm

Postitus Postitas aivar74 »

Valmisolek aastal 39 oli väga kõva,oleks vaid käsk antud.Oleks ikka väga-väga palju ida poolt tulevaid kaltsakaid mättasse löödud.
Aga käsk jäi andmata,sest Laidoner ja Päts rumalad uskusid,et ehk tiblad on sõnapidajad ja ei hakka lihtsalt niisama tapma,paraku seda mis juhtus teavad kõik.
Täiesti arusaamatu kuidas eestlased lasid endid terroriseerida,vastu hakati alles siis kui oli väga hilja,seda ka tänu sakslaste sõjale.
Mõned päevad tagasi just lõpetasin Tiit Made raamatu Idüllist ahastuseni 1939-1941 lugemise,selles raamatus on kõik väga detailselt kirjeldatud,see kuidas eestlastele vesi peale tõmmati on ikka nii uskumatu!
Loodame,et ajalugu ei kordu aga ta raisk kipub korduma,küsimus on vaid ajas!
Kes raamatut lugeda tahab võib julgelt küsida!
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2136
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Postitus Postitas LoCo »

Lühidalt... me ei olnud sõjaks valmis.
1939 ei olnud aasta 1918. Punaarmee oli sõjaks valmistumas ja oleks siit paari kuuga korralikult nn. "üle sõitnud".
Meil hakati ka 30ndate lõpus sõjaks valmistuma, aga kuna paljud hanked olid seotud just peatselt sõdima hakkavate riikidega, siis tarnetele pandi pidur peale. Hädaolukorras osteti eraettevõtetelt tehnikat, omastati ühe ärimehe relvasaadetis jne. Mehed olid küll hea väljaõppega ning käsuliini töökindlust näitas näiteks see, et kui korralikult enamus relvi loovutati.
Minu soovunelm oleks olnud, et baase ei oleks pidanud siia lubama ja sõda ei oleks ka vaja olnud... Kas peale baaside lepingust keeldumist oleks NSVL reaalselt siin sõjategegevust alustanud või oli mõni teine pakkumine/plaan varrukast võtta? Kes seda enam teab... Ja kui ka oleks sõjaks läinud, siis oleks tsiiviilkaotused olnud suured. Punaarmee oleks Eesti-NSVL sõja lõpuks võitnud ning hiljem oleks tõenäoliselt sakslased tulnud jne jne. Kaldun arvama, et meie väikerahva kaotused oleks olnud kokkuvõttes sama suured või isegi suuremad.
NSVL oli sõna otseses mõttes ainukene IIMS "võitja" ja arusaadavalt ei oleks meie vastupanu seda lõpptulemust muutnud, kuid nii südantsoojendav oleks ju öelda, et näed, me ju hakkasime vastu... Ilmselt oli ikka tegu kaalutletud otsusega.
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Postitus Postitas divine »

Oeh, ilgelt lahe oleks olnud, kui teema algataja oleks piirdunud selle väidetava Hispaania-tehingu järele pärimisega. Seni oli siinne foorum veel üks viimaseid kohti, kus poliitikat ei tehtud. Kui paljudel on jõudu, et seda liini jätkata ja käia oma tõekspidamisi mujal välja elamas?
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)
Kasutaja avatar
brunner
Veteran
Postitusi: 2018
Liitunud: N Jaan 26, 2006 1:09 pm
Asukoht: NIFLHEIM Metsapoolel

Postitus Postitas brunner »

divine kirjutas:Oeh, ilgelt lahe oleks olnud, kui teema algataja oleks piirdunud selle väidetava Hispaania-tehingu järele pärimisega. Seni oli siinne foorum veel üks viimaseid kohti, kus poliitikat ei tehtud. Kui paljudel on jõudu, et seda liini jätkata ja käia oma tõekspidamisi mujal välja elamas?
Ähh ,divain ära pöe ,me ju präägast körtsitoas,siin lihtne poliitika-kas putliga pähe vöi "lähme välja". Isi pooldan esimest ,milleks tühja karata,väljas libe kah -vöib kossid ää murda. :wink: Ehk siiski leiame jöudu,et teineteist mitte maha lüüa.

PS.Palju önne,edu ja tervist ning pikka ja piinavat pohmelli!Andestust ,et Su labrakale ei jöua,oome vaja mötsa minna.Väljas nii mönus paks lumi :wink:
Meine Ehre heisst Treue http://sojavaramuuseum.ee/
kaapekakk
Huviline
Postitusi: 236
Liitunud: L Sept 09, 2006 6:05 pm

Postitus Postitas kaapekakk »

mehed, kurat, mida te siin nii väga kurjustate. tõesõna vaja kõrtsu minna pehmemat tundmust nautima.
sellest aastast ei saa üle ega ümber ilma poliitikast rääkimata. teemat luues ma arvasin, et te kangesti tahategi poliitikat ajada; au ja kiitus teile kui see nii ei ole.
mind huvitab selle juures ainult ajalooline aspekt. seepärast ma küsisin, et teada saada, kas teil on huvitavaid infokilde, mida enamik ei tea.
kas te näiteks teadsite, et EW ohvitserkonna loomise ettevalmistustöö algas juba keskkoolis, kui Laidoneri nimelise esseekonkursi egiidi all valiti välja võimekamad tulevase ajateenistuse ajaks, kui need paremad ohvitseriks teenima pandi. selliseid huviatavaid asju ajan mina taga...

või nagu ütles üks kuulus lennuväe major: "Rahu, ainult rahu!"
Kasutaja avatar
brunner
Veteran
Postitusi: 2018
Liitunud: N Jaan 26, 2006 1:09 pm
Asukoht: NIFLHEIM Metsapoolel

Postitus Postitas brunner »

kaapekakk kirjutas:mehed, kurat, mida te siin nii väga kurjustate. tõesõna vaja kõrtsu minna pehmemat tundmust nautima.
sellest aastast ei saa üle ega ümber ilma poliitikast rääkimata. teemat luues ma arvasin, et te kangesti tahategi poliitikat ajada; au ja kiitus teile kui see nii ei ole.
mind huvitab selle juures ainult ajalooline aspekt. seepärast ma küsisin, et teada saada, kas teil on huvitavaid infokilde, mida enamik ei tea.
kas te näiteks teadsite, et EW ohvitserkonna loomise ettevalmistustöö algas juba keskkoolis, kui Laidoneri nimelise esseekonkursi egiidi all valiti välja võimekamad tulevase ajateenistuse ajaks, kui need paremad ohvitseriks teenima pandi. selliseid huviatavaid asju ajan mina taga...

või nagu ütles üks kuulus lennuväe major: "Rahu, ainult rahu!"
Onu Kaapekakk,ma ei usu ,et keegi siin kurjustab.
Ma tean,et ettevalmistustöö algas juba esimesest nähvakast vitsaga,ehk siis kodust,siis külakool jne.. Igasugusest unelejast ikka ohvitseri ei saanu. Ta vöis küll korraliku essee valmis kriblada aga kui ihu oli nöder....see pölnu ohvitser.
Lendurmajorile ütli ,et moos on hapu,vötku suhkur kaasa!
Ähh,lähen ära metsa ihu ravima -tahan olla hea reservsödur
:wink:
Meine Ehre heisst Treue http://sojavaramuuseum.ee/
Vasta

Mine “Kõrts/Pub”