1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Sõjavägi & Kaitseliit Wabariigi perioodil ...
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8124
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Postitus Postitas uscha »

Ajakirjast "Kultuur ja Elu" (3/2008) - Sõjakool korraldas 14. juunil 1934 Valdeku laskeväljal taktikalise lahingõppuse. Kell 13.00, kui see oli lõppenud ning jalaväe- ja suurtükiväe üksused juba lahkunud, käsutati õppuste käigus palju laskemoona välja lasknud kuulipildujate kompanii mehed padrunikesti korjama. Koondumiskohta liikudes ja padrunikesti otsides oli aspirant Johannes Kattai leidnud lõhkemata mürsu ja toonud selle omal algatusel koondumiskohta, hoolimata leitavate mürskude kohta tehtud hoiatustest. Meestele lähenenud kapten Tepper nõudnud selle kohest äraviimist. Enne tema kohalejõudmist toimunud plahvatus.
Tõenäoliselt kukkus mürsk maha. Koha peal said surma aspirandid Heino Erits, Eduard Kikerpill, Alfred Viira, Georg Gadd, Karl Truumann, Aleksei Pärg. Teel haiglasse suri õnnetuse põhjustanud Johannes Kattai. Raskelt haavatuna surid haiglas aspirandid Endel Uulist ja Hugo Juhkam. Raskelt haavatuna toimetati haiglasse veel kolm aspiranti. Kergemalt sai haavata 19 aspiranti. Raskemalt haavata ja surma said need aspirandid, kes viibisid plahvatuskoha läheduses, terveks jäi üks aspirant, kelle päästis kildude teele jäänud hobune.
Plahvatusest ellujäänud ja vigastamata aspirandid asusid kiiresti korraldama õnnetusohvrite ärasaatmist haiglasse.
Linnast telliti välja kaitseväe ja Punase Risti sanitaarautod, samuti mobiliseeriti haavatute ärasaatmiseks ka sündmuspaiga lähedusest mööda sõitnud taksod. Telefoni teel informeeriti kaitsevägede ülemjuhatajat, kes sõitis õnnetuskohale ühes kaitsevägede staabiülema ja kaitseministriga.
Haavatute olukorraga haiglas tutvumas käinud ja ajakirjanikele toimunust selgitusi andnud kindral Laidoner ütles muuhulgas: “Pärast laskmist otsitakse plats küll läbi, aga ikkagi võivad mõned lõhkemata mürsud sattuda rohu sisse või samblasse. Selline mürsk on nii hästi tehtud, et ta lõhkejõud võib püsida aastaid. Igas sõjaväes võideldakse selle vastu, et inimesed ei saaks surma laskeplatsidelt leitud mürskudest.”
Õnnetuse põhjustas trotüüliga täidetud, läbimõõduga 57 mm ja 220 mm-se pikkusega lõhkemata jäänud soomustläbistav mürsk. Mürsk oli valmistatud 1909. aastal ja mahtus mehele pihku.
Vaatamata sellele, et juhtum tundub täiesti selge olevat, tasub meelde jätta, et õppusi juhatas sõjakooli ülem kolonel Sau(e)selg, kes hiljem tegi karjääri Punaarmees ning et 7. juunil oli alanud 20 Saaremaa kommunisti protsess. A. Sirgu korteris oli tabatud Soome lapualaste juhtiv tegelane.

Artikkel on kirjutatud 1934. aasta 16. juuni "Päewalehe" artikli põhjal - 16.06.1934 Päewaleht

Järgnevad fotod on tehtud Johannes Voldemar Kustin'i poolt, kes võttis ise samast õppusest osa. Arvan, et tegu on äärmiselt unikaalsete fotodega kui isegi mitte ainukeste piltidega sellest sündmusest, tehtud vahetult peale plahvatust.
Manused
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
valloon
Huviline
Postitusi: 469
Liitunud: K Juun 13, 2007 1:24 pm
Asukoht: Laisholm

Re: 1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Postitus Postitas valloon »

Jaa, õnnetus ei hüüa tulles. Samas, kas aspirandid siis ei teadnud,et sihukesi asju ei tohi näppida? Kuid pildid on haruldased küll.
Arbeit Macht Frei
Kasutaja avatar
funker
Veteran
Postitusi: 4527
Liitunud: E Veebr 11, 2008 7:40 pm
Asukoht: Reval Estland

Re: 1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Postitus Postitas funker »

Loodetavasti jääb siit midagi olulist külge algajatele detektoristidele, kes metsas II tapelungi aegset moona leiavad.
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2136
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: 1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Postitus Postitas LoCo »

Üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna. Väga hea fotomaterjal.
Kasutaja avatar
uscha
Administraator
Postitusi: 8124
Liitunud: P Aug 07, 2005 6:03 pm
Kontakt:

Re: 1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Postitus Postitas uscha »

Viimati postitatud fotost natuke selgem variant, hästi on näha ka sõdurivarustus.
õnnetus.jpg
Õnnetuses hukkunud sõduritele püstitatud mälestuskivi.
kivi.jpg
foorum.rindeleht.ee
Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2819
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Re: 1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Postitus Postitas divine »

uscha kirjutas:Viimati postitatud fotost natuke selgem variant, hästi on näha ka sõdurivarustus.
Excellente! Välipudel kah lõpuks täiuslikus hiilguses.
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8178
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Re: 1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Postitus Postitas ivalO »

kivi.jpg
Tuleme mälestuskivi juurde tagasi!
Mäletamist mööda peaks kivi olema allnäidatud sektoris?
On keegi seal viimasel ajal konnanud, vene aeg oli see igatahes alles!
M.jpg
M.jpg (104.05 KiB) Vaadatud 24638 korda
Männiku.jpg
Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8178
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Re: 1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Postitus Postitas ivalO »

Kivi tänapäevani alles, küll pisut eemal kohast, mida punasega võõpasin.
Poisid v.jpg
Kasutaja avatar
Ave
Kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: N Apr 26, 2012 10:09 am

Re: 1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Postitus Postitas Ave »

Kpt Voldemar Tepper, kes sai peale õnnetust vastutava isikuna selle eest ka ainukesena 1 -kuulise karistuse, oli minu vanavanaonu! Kui kedagi peaks kunagi huvitama, siis mul on temast paar sellist pilti, mida ilmselt mujalt enam ei leia.
Minu kohus!
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2136
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: 1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Postitus Postitas LoCo »

Ave kirjutas:Kpt Voldemar Tepper, kes sai peale õnnetust vastutava isikuna selle eest ka ainukesena 1 -kuulise karistuse, oli minu vanavanaonu! Kui kedagi peaks kunagi huvitama, siis mul on temast paar sellist pilti, mida ilmselt mujalt enam ei leia.
Kui võimalik, siis pange need pildid siia teemasse.
Kasutaja avatar
Ave
Kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: N Apr 26, 2012 10:09 am

Re: 1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Postitus Postitas Ave »

Niipea, kui olen need maalt ära toonud ja sisse skanninud, siis teen seda kindlasti!
Minu kohus!
Kasutaja avatar
Ave
Kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: N Apr 26, 2012 10:09 am

Re: 1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Postitus Postitas Ave »

Aega võttis, aga asja sai! Siin ta on - minu vanavanaonu kapten Voldemar Tepper!
Voldemar Tepper
Voldemar Tepper
Voldemar Tepper
Voldemar Tepper
Minu kohus!
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2136
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: 1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Postitus Postitas LoCo »

Teie vanaonust on mul mõned fotod. Võin e-mailiga saata, saatke privaatsõnumiga oma aadress.
leitnant Voldemar Tepper.jpg
leitnant Voldemar Tepper.jpg (115.26 KiB) Vaadatud 23065 korda
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2136
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Re: 1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Postitus Postitas LoCo »

Postimees, 16.06.1934, nr. 161, lk. 3.
ajalehest.png
Sõjakooli katastroof kohtus arutusel. Kooli ülem ja õppejõud süüpingil. Kas puudulik arstiabi põhjustas haavatute surma?
Postimees, 15.03.1935, nr. 73, lk. 4.
lehest.png
nublu
Huviline
Postitusi: 269
Liitunud: T Juun 12, 2007 7:07 pm

Re: 1934. aasta 14. juuni õnnetus ...

Postitus Postitas nublu »

Äkki tohib paluda ühe pildi skänni ka ohvitseride andmekogu jaoks?

http://prosopos.esm.ee/index.aspx?type=1&id=25571

Võib saata info@esm.ee aadressi peale...
Vasta

Mine “Eesti Wabariik 1918 - 1940/Republic of Estonia 1918 - 1940”