lpn. Antoni Kivi surm õnnetu juhtumi tagajärjel 1937

Sõjavägi & Kaitseliit Wabariigi perioodil ...
Vasta
Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2136
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

lpn. Antoni Kivi surm õnnetu juhtumi tagajärjel 1937

Postitus Postitas LoCo »

Lipnik Antoni Kivi
03.06.1912-30.11.1937

Kivi asus õppima Sv. Tehnikakooli 1936.a. sügisel.

Novembrikuu lõpul - vist esmaspäeval. 29. kuupäeval - oli meil ettenähtud kehalise kasvatuse tund. Instruktori eemalviibimise tõttu tegi igaüks endale külmas võimlas omal viisil sooja: kes jooksis, hüppas või tegi miagi muud. Lpn A.Kivi oli tugeva kehaehitusega noor mees, kes oli õppinud ühtteist maadlusest ja oli alati valmis teistele oma teadmisi, oskuseid ja võtteid õpetama. Tema eelistatud partneriks oli klassikaaslane lpn. H.Kubja, kes oli samuti tugev, kuid kaalult kergem. Lpn. H.Kubja pidi minema kõrvalruumi ja lpn. A.Kivi valis omale uueks partneriks maadluspmatil lpn R.Aardma, kes oli II kursusel tugevaim ja kaalult lpn. A.Kivist natukene raskem. Nii nad rabelesid maadlusmatil ja et vastase võttest vabaneda, viskas lpn. Kivi ennast silda ja seekord nii õnnetult, et tema kaelaluud nihkusid paigast, surudes kokku närve, mis tekitas alakeha halvatuse. See oli olnud tema teine heide. Esimene oli õnnestunud hästi. Kui ta lpn. H.Kubjat nägi, ütles ta sellele: "Sa tulid liiga hilja! Näe, mis minuga juhtus!" Viibimata viidi ta kaitseväe keskhaiglasse, kus tema kaela opereeriti ja luud õigesse asendisse seati. Vigastatud närvisüsteem ei hakanud aga tööle ja teisel päeval ta suri. Enne operatsiooni oli ta juhtinud elektrikute tähelepanu ühele vigasele ühendusele, mis oli tõesti vigane. See näitas, et ta oli kogu aeg olnud täie mõistuse juures.
Kui järgmisel päeval kooliülem kõiki õpilasi erandkorras auditooriumi kogus, siis oli selge, et midagi tõsist on juhtunud. Ta tegi teatavaks, et lpn Kivi tegi läbi operatsiooni, mis ei andnud soovitud tulemusi, ja eet lpn. Kivi on surnud. Minutilise püstiseismisega mälestasime lahkunud kaasõpilast. Lpn. A.Kivi oli tore ja tõsine, rahuliku meelega sõber ja jõudis sinna esimesena, kuhu me kõik hiljem jõuame. Umnbes 37 aastat hiljem jõudis sinna temale järele lpn. R.Aardma (LoCo: 23.01.1974. Norilsk, Venemaa). Sündmuste kohta algatatud juurdlus kinnitas, et tegemist oli õnnetu juhusega.
Lipn. A.Kivi õnnetusest olime kõik löödud. Päev hiljem jagati meile kätte sisebalistika kontrolltööd, kus selgus, et ainult lpn. A.Kivil oli õige lahendus hindega "12".

Tema surnuvankri juures seisime kuue mehega auvalves pooletunniliste vahetustega, sest kraadiklaas näitas -23C ja selle lühikese ajaga külmus püssi hoidev käsi sirgeks. Saaremaale läksid teda saatma klassiülem kpt. A.Kandre ja kaasõpilane lpn. F.Saar. Lpn A.Kivi maeti sõjaväeliste auavaldustega Kuressaare surnuaiale.
*1)

Pilt

Pilt

Paremal seisab kolonelleitnant Artur Normak, kes oli siis Sõjaväe Tehnikakooli ülem.

Pilt
*2)

Kasutatud kirjandus:

*1) KVÜÕA Toimetised: "Eesti Vabariigi Sõjaväe Tehnikakool 1920-1923/1936-1940", Koostanud Andres Seene, TÜ Kirjastus 2005. Lk. 131-132 (Victor Orav)
*2) Ajakiri Sõdur; 51-52 1937.a. Lk. 1329.
Vasta

Mine “Eesti Wabariik 1918 - 1940/Republic of Estonia 1918 - 1940”