Põrgu, mis oli hullem kui põrgu

Huvitavad lingid, mis on seotud sõjaajalooga ...
Vasta
Kasutaja avatar
funker
Veteran
Postitusi: 4527
Liitunud: E Veebr 11, 2008 7:40 pm
Asukoht: Reval Estland

Põrgu, mis oli hullem kui põrgu

Postitus Postitas funker »

Kasutaja avatar
Johannes
Kasutaja
Postitusi: 73
Liitunud: P Dets 02, 2012 9:59 am
Asukoht: Pärnu

Re: Põrgu, mis oli hullem kui põrgu

Postitus Postitas Johannes »

Väga huvitav lugemine.
oliver
Huviline
Postitusi: 614
Liitunud: K Okt 05, 2011 2:54 pm

Re: Põrgu, mis oli hullem kui põrgu

Postitus Postitas oliver »

Plaanis on novembri algul seda põrgut oma silmaga kaema minna, kas tollane kablutamise marsruut kattus tänapäevase teedevõrguga - Jelenia Gora (Hirschberg) - Tanvald?
Kasutaja avatar
freiwilliger
Huviline
Postitusi: 605
Liitunud: E Sept 11, 2006 5:55 pm
Asukoht: Tallinn

Re: Põrgu, mis oli hullem kui põrgu

Postitus Postitas freiwilliger »

Väljavõte minu 2013.a reisipäevikust:
Tšehhi põrgu linnadest sõitsime läbi Mlada Boleslav (Jung Bunzlau), Turnov (Turnau), Liberec (Liebenau)- korralikud Tšehhi linnad, kesklinnaks ajalooline vanalinn, ümber moodsad elamurajoonid. Loomulikult ei hakanud me otsima neid rajatisi, kus näiteks eestlasi kinni hoiti. Küll oli sooviks lihtsalt piirkonda näha ja see trass läbi sõita. Kasvõi vahemaadest ja pinnamoest aru saamiseks, et tolle jubeda sündmuse olemust mingilgi määral mõista. Logistika aluseks võtsime A.Loorpärgi kannatustee:
Diviisist saadud käsu järgi oli Gablonzist alates meie marsruut järgmine: Gablonz-Turnau-Liebenau-Jung-Bunzlau-Praha-Pilsen (Zgarzeles-Turnov-Liberec-Mlada Boleslav-Praha-Plzen).

Tolle päeva õhtuks jõudsime Poola poolele Jelenia Gorasse (Hirschberg), tsiteerin Loorpärga:
7.mail 1945.aastal tuli käsk positsioonid maha jätta ja alustada liikumist Hirschbergi suunas. Minu arvates olime asjatult kaotanud kaks vajalikku päeva. Liikuma hakkasime 8.mai varahommikul. Sõda pidi lõppema täpselt südaööl vastu 9.maid. Relvade kasutamine peale seda oli keelatud. Sõjavangidena oleks see toonud ebameeldivusi. Meie pääsemisvõimalus oli: jõuda igal juhul läände, kus olid inglaste või ameeriklaste väeosad. Liikusime 45.rügemendi üksustega koos Hirschbergi poole. Tee oli täis mehi, hobuveokeid ja autosid, esialgu veel organiseeritult, iga üksus omaette. Kogu varustus, mida vähegi vaja polnud, jäeti maha. Kaasa võeti ainult relvad, laskemoon ja toit. Riesengebirge mäestikku sai läbida ainult üht teed mööda. Kardetavasti pidi seegi ainus tee üsna varsti ummistuma.
8.mai keskpäevaks jõudsime Hirschbergi. Linn oli vastase hõreda suurtükitule all. Siit algas mäkketõus. Varsti pidime jõudma mägedesse. Liikusime juba tõusul, kus ma varemgi viibinud olin. Siin oli Relva-SSi puhkekodu, kus minu perekond aasta algul peavarju leidis. Nüüd elasid seal taanduvad sõdurid. Tegime lühikese peatuse.
Seega sõitsime marsruudi läbi vastupidises suunas ja osaliselt. Käisime ära ka Tšehhi kõrgemal tipul, Snezkal, mida on samuti põrgu mälestustes ületatud, sks.keeles Schneekoppe.
Vasta

Mine “Lingid/Links”