SS kiivri värv ja dekaalid

Nõuandeid, kuidas esemeid korralikult taastada ja säilitada ...
metsma
Kasutaja
Postitusi: 68
Liitunud: P Apr 08, 2007 8:40 pm
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas metsma »

Värvidest niipalju, et maavägede (Heer) värvitooni RAL 6006 (grauoliv), krunt värv all on RAL 3009 (Oxidrot). RAL 7021 on Dunkelgrau ja on kahetoonilise kamo alusvärv.

RAL 7016 on Luftwaffe kiivrite värv (Anthrazitgrau).
59 väisrõnga mõõtu kui sellist ei ole.

Siin on sulle peamõõtude ja kiivrimõõtude tabel. Ühes kiivrimõõdus (välisrõngas) võis olla 2 peamõõtu (siserõngast) ja mõõdud jooksevad järgnevalt - siserõngad ees ja välisrõngas järel:

52,53 /60; 54,55 /62; 56,57 /64; 58,59 /66; 60,61 /68; 62 /70

Kui sisusid vaja siis anna teada, saab väga korralike heledaid sisusid koos 1943.a. tootja kirjadegaga. Hinnad jooksevad ca. 600 riigiraha kanti. Samuti on kiivririhmasid ja neete peagi laekumas.

Teen ise siin ühte Heer'i kiivrit:

Pilt
Pilt
Pilt
metsma
Kasutaja
Postitusi: 68
Liitunud: P Apr 08, 2007 8:40 pm
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas metsma »

Aa ja enne oli asi midagi sellist:

Pilt
Kasutaja avatar
sigalahe
Huviline
Postitusi: 215
Liitunud: R Mär 07, 2008 7:49 pm
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas sigalahe »

kas sisud siis koos mõlema rõngaga ?
www.ehitaja.page.tl
metsma
Kasutaja
Postitusi: 68
Liitunud: P Apr 08, 2007 8:40 pm
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas metsma »

Otseloomulikult koos mõlema rõngaga. Samuti pealae nöör ka sees (minu pildil seda pole, sest tarnija unustas selle kogemata kaasa panemata). Sa pead ainult kolme neediga kogu kupatuse installeerima kiivri külge ja kogu moos.

Needid ja kiivririhma on eraldi. Ühesõnaga, kogu komplekt: sisu + needid ja rihm, siis see ujub kusagil 1000 riigiraha alla välja. Kui kindlamat soovi on, siis võib privas edasi suhelda ja tellimusega läheb ka tiba aega, sest need tulevad Euroopast.

Peagi peaks olema laekumas peamõõt 58 ja välismõõt 66 - 1tk. ning peamõõt 60 ja välismõõt 68 - 1 tk. sest mul veel 2 kiivrit ootavad.

Niipalju peab ära mainima, et need sisud, mis tulevad sobivad M40 ja M42 kiivritele (ise taastan M42'sid). M35 juurest on vist mingi nüanss juures aga ei ole ka päris kindel. Võimalik, et sobivad ka sinna, idee järgi peaks, sest kogu tootmise ajal kasutati M31 sisu.

Pilt
Kasutaja avatar
Rändur
Huviline
Postitusi: 467
Liitunud: T Jaan 31, 2006 8:20 pm

Postitus Postitas Rändur »

Mis allikas see kirjas, et krunt oli Oxidrot RAL 3009 või need teised vastavalt? Ma sirvisin Baeri raamatut kiivritest, kus on kirjas igasugused direktiivid ja juhendid värvimise ja dekaalide paigaldamise, ka lakkimise kohta, aga seda krunti ei leidnud.
metsma
Kasutaja
Postitusi: 68
Liitunud: P Apr 08, 2007 8:40 pm
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas metsma »

Eino absoluutset õigelt ühest tooni kui sellist ei ole niikui nii ja seda on kirjutanud ka mitmed allikad.

Minu info pärineb siit:

http://bilder.zib-militaria.de/sonstige ... szugWH.pdf
metsma
Kasutaja
Postitusi: 68
Liitunud: P Apr 08, 2007 8:40 pm
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas metsma »

Kui nüüd sisude ja muu seonduva vastu huvi on siis hinnad on järgmised:

Sisu - 575 krooni (suurused hetkel saadaval on 66nA/58 ja 68nA/60), markeering: "B&C Litzmannstadt" 1943

Pilt
Pilt
Pilt
Pilt
Pilt

Lõuarihm - 200 krooni, markeering: "LLG Hessen 1942"

Pilt
Pilt

Needid (3tk.) - 150 krooni

Pilt

Kogu komplekt - 925 krooni

Pilt
Pilt

Mul tuli siis üks selline eksemplar kokku:

Pilt
Kasutaja avatar
Rändur
Huviline
Postitusi: 467
Liitunud: T Jaan 31, 2006 8:20 pm

Postitus Postitas Rändur »

Kruntimiseks seda kasutati, nõus ja see on seal ka kirjas. Aga et just kiivrite kruntimiseks - seda seal spetsiifiliselt pole mainitud ja küsisin lihtsalt, kuna ei meenu, et ühelgi kiivril oleks sellist tooni krunti kohanud värvikihi all. See on iseenesest huvitav teema ja küsimus. Krunt mõjutab ka ju lõpptulemuse tooni. Kasvõi seda RAL 6006 võib lasta välja paista väga erinevalt...
Ühest värvi muidugi ei olnud.

Lakkimise kohalt, eriti dekaalide lakkimine nende kaitsmiseks - see on ka direktiivides kirjas, aga alati seda vist ei tehtud? Taastamisel on keegi lakkida proovinud?
metsma
Kasutaja
Postitusi: 68
Liitunud: P Apr 08, 2007 8:40 pm
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas metsma »

Mnjah, huvitav teema tõesti...
Kasutaja avatar
brunner
Veteran
Postitusi: 2018
Liitunud: N Jaan 26, 2006 1:09 pm
Asukoht: NIFLHEIM Metsapoolel

Postitus Postitas brunner »

Kraapisin ja pesesin veidi ühte roostest 42-te. No pöle krundist haisugi! Plaasterdasin siis just luftimulgu all olevale öige värvi lätakale ajaviiteks Ollilt saadu välgukilbi südamerahuks pääle. Kärsatasin veidikene juusefööniga. Limpsisin dekaali tütrelt virutatu küünelaki eemaldajaga(atsetoonivaba aga sulatab nigu atsetoon).
Ja tulli midagi sellist
Pilt
Kraapisin ka ühte 40-t -pöle krunti!
Pilt
Meine Ehre heisst Treue http://sojavaramuuseum.ee/
metsma
Kasutaja
Postitusi: 68
Liitunud: P Apr 08, 2007 8:40 pm
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas metsma »

Eino seda võis arvata, et seal krunti ei ole. Kusjuures, ma siin tegin ühte M42, mis on ikka rooste lohke täis ning tõmbasin selle krundiga üle, et leida kohti, mida pahteldada ja nii umbes 3x. Täheldasin ühte, et egas tegelt suurt seda krunti ei jää peale sellist toimingut alles, sest enamus sai jälle maha lihvitud. Teemaks on pahtel ja selle värv pigem, sest seda ikka tiba jääb lrooste ohkude täiteks peale.

Aga noh, eks meil ole erinev algmaterjal käes koorte näol ka. Minu koored on ikka korralikult roostes.

Samas RAL õigesse tooni (ehk siis roheline) segatuna on Tallinnas ostes suht kallis, seega ei raatsi seda lihtsalt niisama hilisema mahanühkimise eesmärgil peale kanda. Kui siis alles viimase kihina.
Kasutaja avatar
Rändur
Huviline
Postitusi: 467
Liitunud: T Jaan 31, 2006 8:20 pm

Postitus Postitas Rändur »

Mind see lakkimise teema huvitab palju rohkem. Just vaatasin ühte sõjaaegset videot, Deutsche Wochenschau, kus näitas kiivrite valmistamist konveiermeetodil. Eks neid videosid ka teisi, aga see oli varem nägemata, heliga. Seal oli värvimise osa sees, aga huvitav oli ka see moment, kui dekaali kinnitamise järel tõmmati see lakiga üle.

Sobilik peaks olema mingi õhem kiht lakki, tõenäoliselt midagi mudellismi teemas kasutatavat. On kogemusi restauraatoritel?
Kasutaja avatar
brunner
Veteran
Postitusi: 2018
Liitunud: N Jaan 26, 2006 1:09 pm
Asukoht: NIFLHEIM Metsapoolel

Postitus Postitas brunner »

Rändurmiis-vöta kätte ja laki ära. Mina olen lakkinud nii nitroga kui ka pentaftaaliga. Pihustanud,pintseldanud ,tupsutanud ja peale valanud.
Mingi vana pörmandulakk jättis kena kollaka varjundi.
Soovitaks aerosoolputlisse pakitud poolmattnitrot.
Meine Ehre heisst Treue http://sojavaramuuseum.ee/
metsma
Kasutaja
Postitusi: 68
Liitunud: P Apr 08, 2007 8:40 pm
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas metsma »

Rändur ole hea ja jaga ka seda videolinki, siis saame kõik näha!
Kasutaja avatar
StenR
Kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: T Jaan 27, 2009 7:15 pm

Postitus Postitas StenR »

Peaks olema see video.
http://www.youtube.com/watch?v=VppQ5idpp_w




terv. Sten
Vasta

Mine “Restaureerimine/Restoration”