Sidrunihappest

Nõuandeid, kuidas esemeid korralikult taastada ja säilitada ...
Kasutaja avatar
kortik
Veteran
Postitusi: 4146
Liitunud: K Nov 23, 2005 1:03 pm
Asukoht: Muistne Läänemaa

Sidrunihappest

Postitus Postitas kortik »

Suur tänu kamraad Kriuksule! Sidrunihape tegi täiesti jubedast žetoonist ilusa ja puhta asja. Kogu protsess võttis aega täpselt kaks tundi sidrunihappe ostmise momendist. Protsess kiire ja odav. Sidrunihappe pakk ja pakk soodat maksid kõigest 10 krooni ja 40 senti.
ajalugu, ajalugu ja ajalugu...
Kasutaja avatar
Frundsberg
Huviline
Postitusi: 754
Liitunud: P Juul 23, 2006 6:40 pm

Postitus Postitas Frundsberg »

Äkki annaksid ka teistele huvilistele konkreetsed juhtnöörid - s.t. kui palju hapet millise koguse veega ja mis temperatuuril? Oblikhappe teemast on meelde jäänud, et mida kuumem lahus, seda kiirem tulemus.
Kasutaja avatar
kortik
Veteran
Postitusi: 4146
Liitunud: K Nov 23, 2005 1:03 pm
Asukoht: Muistne Läänemaa

Tänane kogemus

Postitus Postitas kortik »

Siinjuures tsiteerin seda, mida kamraad Kriuks soovitas:

"Panin toidupoes müüdava pakikese sisu 2 liitri vee sisse ( vesi umbes 50 kraadi soe). Leotasin tunnikese protsessi pidevalt jälgides ja "karukeelega" toimet testides. Üheltmaalt oli rooste lahti ja järgnes soodaga happe neutraliseerimine. "

Täpselt nii ma tegingi, muidugi ei mõõtnud vee temperatuuri, vesi oli parasjagu nii kuum, kui kraanist tuli. Uputasin žetooni lahusesse. Poolteise tunnise protsessi käigus, võtsin plätaka ühe korra enda rahustamiseks välja ja lasin näppude vahel soodaga üle, siis veel üks uputus ja jälle soodaga üle. Ja ongi kõik. Tulemus käes, kulutused minimaalsed, ei mingit haisu ja naabrite mürgitamist.Liitri vee peale pool 40 grammist sidrunihappe pakki. Kahjuks, pole fotokat käepärast, ei saanud jäädvustada tulemust-enne ja pärast puhastamist.
ajalugu, ajalugu ja ajalugu...
ak47
Kasutaja
Postitusi: 64
Liitunud: L Okt 14, 2006 10:54 pm

Postitus Postitas ak47 »

Kas siis juhtuks midagi kui ma laseks vanni vett niipalju kui vaja ja teeks seal sidrunihappe lahuse ma mõtlen et kas värv ei tule maha.
Mazz
Kasutaja
Postitusi: 76
Liitunud: L Juul 01, 2006 2:01 pm
Kontakt:

Postitus Postitas Mazz »

võtaks ehk vanniltki rooste ära? :D
Kasutaja avatar
speedsta
Veteran
Postitusi: 1489
Liitunud: N Mär 23, 2006 5:37 pm
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas speedsta »

ak47 kirjutas:Kas siis juhtuks midagi kui ma laseks vanni vett niipalju kui vaja ja teeks seal sidrunihappe lahuse ma mõtlen et kas värv ei tule maha.
Mõni kamraad võiks kommenteerida oblikhappe mõju vannile :P Sidrunhape vist nii vänge ei ole?
Kasutaja avatar
desert eagle
Huviline
Postitusi: 608
Liitunud: P Juul 16, 2006 2:28 pm
Asukoht: Tartu.

Postitus Postitas desert eagle »

Jah,mina tegin näiteks nii et lasin vanni vett poolenisti täis ja valsin aga oblikhappe sisse ja rauakola ka järgi.Mõni päev hiljem oli hape lihtsalt vanni emaili ära söövitanud.Pool vanni oli täitsa haljas.Sidrunhappe kohta ei oska öelda et kas ka sama teeb aga proovi järgi ja ütle mulle ka! :lol: :lol: :lol:
ak47
Kasutaja
Postitusi: 64
Liitunud: L Okt 14, 2006 10:54 pm

Postitus Postitas ak47 »

Sain veidi teisiti juba asja aetud, nii et vanni varjant jäi katsetamata.Aga sidrunihappe väga hea asi, võttis rooste ilusti ära raualt.
Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5350
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Postitus Postitas Kriuks »

Mingil hetkel kamraad Gaasimask'ilt soetatud köögitarvik ...

http://public.fotki.com/rentsel/2ms/p7050030.html
http://public.fotki.com/rentsel/2ms/p7050031.html

... ning sama ese pärast ainetega menetlemist :wink: ...

Pilt
Kasutaja avatar
zenker
Huviline
Postitusi: 194
Liitunud: L Nov 25, 2006 9:33 pm
Asukoht: tallinn

Postitus Postitas zenker »

päris hästi tegi puhtaks.
Kasutaja avatar
wolf
Kasutaja
Postitusi: 51
Liitunud: T Okt 11, 2005 10:25 am
Asukoht: tartu

Postitus Postitas wolf »

Mis mõju sidrunhappel on värvile ja raua kaitseoksiidi kihile ?
Näiteks mp 40 salv millel on rooste laigud peal. Kui roostest puhastada, jääksid roostelaikude asemele haljad laigud,aga kas see kogu salve haljaks ei tee :?: :?:
Kasutaja avatar
kortik
Veteran
Postitusi: 4146
Liitunud: K Nov 23, 2005 1:03 pm
Asukoht: Muistne Läänemaa

Mõjust.

Postitus Postitas kortik »

Minu esbit oli vaata, et hullemgi kui kamraad Kriuksu jagu. Kuid peale sidrunihapet jäi roostest vaid mõni üksik tumedam laik. Toimega täiesti rahul ja jätkan eksperimente ka tulevikus...
Kamraad Wolfile ei oska kahjuks midagi tarka kosta, pole sidrunihappega värvitud asju töödelnud. Kindlasti keegi kamraadidest omab sellealaseid kogemusi. Samas võib ju alati toimet testida mõne kasutu metalljunni pääl.
ajalugu, ajalugu ja ajalugu...
Kasutaja avatar
desert eagle
Huviline
Postitusi: 608
Liitunud: P Juul 16, 2006 2:28 pm
Asukoht: Tartu.

Postitus Postitas desert eagle »

Sidrunhappe mõju värvile on see et värv lihtsalt lahustub selle kraamiga.Värvitud eseme puhul tuleks ikka oblikat kasutada.
Kasutaja avatar
siss
Huviline
Postitusi: 316
Liitunud: P Aug 21, 2005 12:49 pm

Postitus Postitas siss »

õige jutt, täna soetasin ühe esbiti ja toppisin sidrunisse-algul peal olnud värv haihtus mõne hetega, nii et omad vitsad peksavad ja veel oi kui valusalt.kahju , et ennem eelmist postitust ei lugenud... :cry:
soadf
Veteran
Postitusi: 1064
Liitunud: N Aug 11, 2005 9:21 pm

Postitus Postitas soadf »

Esbis pole minu teada k8ll v8rvitud,kuna kuumaga tuleks see v8rv ikka maha selle pealt.
Vasta

Mine “Restaureerimine/Restoration”