Vlassovi armee, Volhov

Siin kategoorias võiksid olla teemad, mis puudutavad mitte-eestlastest koosnevate üksuste võitlemist eesti pinnal ... norrakad, flaamid, sakslased, rootslased jne.
Vasta
Kasutaja avatar
Parabellum
Huviline
Postitusi: 696
Liitunud: L Sept 26, 2009 10:49 am
Asukoht: Reval

Vlassovi armee, Volhov

Postitus Postitas Parabellum »

Rääkides ühe veteraniga tema sõjateest,siis mainis ta ka vlassovlasi.Jutu sees tuli välja,et ta oli mitme mehega rääkinud just sellest samast Volhovi kotist ja sealsetest jubedustest.Samas mainis see härra ka seda,et vlassovlastesse ei suhtutud kui võrdne võrdsesse,vaid halvustavalt.Kuid rääkides sellest elust-olust sealt tervena välja tulnud meestega,siis kokkuvõtvalt kuuldu kirjeldused langevad kokku ka raamatutest loetuna.
Toon siin ära ühest raamatust loetud read.

"...juba kuu aega enne Volhovi koti hävitamist oli Vlassovi armee olnud tagalast ära lõigatud.Toit ja sõjavarustus lõppes otsa ja kuna venelased kunagi pole osutanud mingit võimet transportide korraldamiseks,siis ei saadud ka tagalast enam midagi.Juhuslikud saadetised mõne üksiku lennukiga ei suutnud leevendada nälga.Viimases hädas,et kuidagi hinge sees hoida,hakati tarvitama toiduks laipu.Neil lõigati ära sääremarjad,reielihased ja tuharad ja tarvitati neid toiduks.Tääkidega murti lahti kolbad ja tühjendati need ajudest.Pärast Volhovi koti lõplikku puhastamist,millest ka mitmed eesti julgestuspataljoni kompaniid osa võtsid ja milles oli kaastegev ka E.K.,leiti massiliselt tükeldatud laipu.K. oli jäädvustanud filmilindile kümmekond inimsööjate poolt lõhutud laipa.
Zehlendorfi tagasi jõudes andsin E.K. fotod Gruppe Bildi laboratooriumi kopeerimiseks.Kui ma ülevõtetele järele läksin,tehi mulle teatavaks,et fotod on konfiskeeritud ja neid mulle enam tagasi ei anta,samuti mitte koopiaid.Ka mu hilisemad korduvad pöördumised ei andnud mingeid tulemusi.1943.a. ilmus SS-i häälekandjas "Die Schwarze Korps" pikem kirjeldus idarindelt ja kannibalismist venelaste hulgas ja seda kirjutist illustreerisid E.K. ülesvõtted."
"Si vis pacem,para bellum."
Raudrist
Veteran
Postitusi: 2549
Liitunud: L Apr 22, 2006 8:48 pm

Re: Vlassovi armee.Volhov.

Postitus Postitas Raudrist »

PALUN PAKKUDA EW JA TSAARI-VENE MÄRKE , MEDALEID , VORMIELEMENTE , POSTKAARTE , FOTOSID, DOKUMENTE JA MUUD.
5223353
Kasutaja avatar
Parabellum
Huviline
Postitusi: 696
Liitunud: L Sept 26, 2009 10:49 am
Asukoht: Reval

Re: Vlassovi armee.Volhov.

Postitus Postitas Parabellum »

Just need samad pildid.Tänud vihje eest!Ma ise tegelikult tegin siia selle teema selleks,et oli juhuste kokkulangevus kuulda veterani suust samast põrgust läbi käinud meeste meenutusi.Olemas ka failid meenutustega,kus veteran vahendab nende meeste mälestusi.
"Si vis pacem,para bellum."
Hall Kardinal
Huviline
Postitusi: 641
Liitunud: T Apr 17, 2007 11:21 pm

Re: Vlassovi armee.Volhov.

Postitus Postitas Hall Kardinal »

Kunagi aegade alguses sai seal koti südames palju käidud. Oli imedemaa,nii igas mõttes. Kogu kott oli ilmselt surutud mingi 7km suuruse ruudu peale kokku. Ja muidugi siis korralikult segi materdatud. Tehnikat vedeles suht palju .Mina lugesin kokku üle 80 - ne autojäänuki.Alles olid ka kahurid ja muidugi laibad,olgugi,et kaks kohalikku seal jõudumööda matmisega tegelesid. Uuus Mjasnoi -Bori küla,kus all oli koti südamik koosnes suurest hulgast ausammastest. Siinkohal vahemärkuseks,et vana küla hävis sõjamöllus täielikult. Traditsioon nõudis,et külast läbisõidul andsid kõik autod signaalitades au langenuile.Ja sellest peeti kinni. Mets oli täis igasugust rahvast,keda Leningradist tellitud reisibussid kohale tõid. Oli uusnatse,kes otsisid teadagi mida,olid ka sõdurite grupid,kes demineerisid. Suht korralik nagaan maksis demineerijate pomo käest ostes 5 rubla. Midagi askeldas seal ka grupp jaapanlasi. Noh need olid ajad,kus seal kõike oli aga tuua ei saanud midagi. Mingi kitsarööpmeline raudtee läks kuhugi üle soo,selle kaitseks olid huvitavad betoonpunkrid.Huvitavad selle poolest,et need suleti väljast,kes sees oli ise välja ei saanud. Soosaartel olid suured punkrid,savisse raiutud. Mitmesse oli ilmselt lennukipomm kümnesse juhtunud. Lööklaine oli seesolijad punkriseinte sisse pressinud,kust neid sinelikraedpidi sai välja tiritud. Peab ütlema,et väga tugev materjal see vene sinel. Palju kordi mõelnud,mis seal nüüd veel alles võiks olla.Ilmselt vist peale ausammaste mitte midagi.
Kasutaja avatar
speedsta
Veteran
Postitusi: 1488
Liitunud: N Mär 23, 2006 5:37 pm
Asukoht: Tartu

Re: Vlassovi armee.Volhov.

Postitus Postitas speedsta »

Mingi pildiseeria osana päris paljud Volhovi pildid siit foorumist juba läbi jooksnud,aga lisaks veel ühe. 291. jalaväediviisi fotomeenutused.

http://www.allworldwars.com/Photo-Diary ... art-I.html
Kasutaja avatar
freiwilliger
Huviline
Postitusi: 605
Liitunud: E Sept 11, 2006 5:55 pm
Asukoht: Tallinn

Re: Vlassovi armee.Volhov.

Postitus Postitas freiwilliger »

Vaatsin ka neid pilte ja raske on muidugi taluda, kui näed lapsi kannatamas. Kas mitte militaaris polnud kunagi Gundlachi fotoseeria väljas? Osad kaadrid mõlemal saidil samad.
Kasutaja avatar
speedsta
Veteran
Postitusi: 1488
Liitunud: N Mär 23, 2006 5:37 pm
Asukoht: Tartu

Re: Vlassovi armee.Volhov.

Postitus Postitas speedsta »

Sama seeria (minu arvates mitte nii täielik) on läbi jooksnud, pildid olid väiksemad ja all servas saksakeelne selgitus.
Pilte vaadates tekkis küsimus, miks tsiviilid üldse seal olid? või oli sakslaste vahetus läheduses veidigi suurem võimalus ellu jääda?
Kasutaja avatar
Parabellum
Huviline
Postitusi: 696
Liitunud: L Sept 26, 2009 10:49 am
Asukoht: Reval

Re: Vlassovi armee.Volhov.

Postitus Postitas Parabellum »

Saksmannide läheduses oli puht praktiliselt juba suurem võimalus saada süüa.Piltide pealt oli ju selgelt näha venelaste seisukorda peale ülejooksmist.
"Si vis pacem,para bellum."
Kasutaja avatar
freiwilliger
Huviline
Postitusi: 605
Liitunud: E Sept 11, 2006 5:55 pm
Asukoht: Tallinn

Re: Vlassovi armee.Volhov.

Postitus Postitas freiwilliger »

Mul on sellest eelmisest seeriast- vist oli autoriks G.Gundlach, mõned pildid seivitud. Fotod on tõepoolest väiksemad, all selgitav kirje saksa ja vene keeles. Tal ka mõned kaadrid, kus näha meie käisekilbiga mehi, ilmselt siis julgestusgruppide sõdurid. Ja fotosid oli tõepoolest vähem kui selle uuel saidil.
Mul ei ole praegu raamatut käepärast kuid Idapataljonide teoses oli vist nii, et tsiviilid aeti sinna vägisi punaarmeelaste poolt kes siis rakendasid kuni "katlasse" sulgemiseni põletatud maa taktikat. Pärast vaakusid kõik hinge, sest üleliigne söödav oli hävitatud ja esialgne kaasavõetu ära söödud.
"Eesti Idapataljonid idarindel" annab tõese ülevaate tollastest sündmustest.
Vasta

Mine “Mitte-eestlaste Üksused/Non-estonian Units”