Kohila

Positsioonid, kus Eesti mehed seisid Punaarmee vastu ...
Vasta
Slinky
Kasutaja
Postitusi: 12
Liitunud: T Nov 14, 2006 3:47 pm
Asukoht: Estland-Tallinn

Kohila

Postitus Postitas Slinky »

tervist kaasmaalased, oleks tahtmine esitada suht nõme küsimus, nimelt kas keegi teab/on kuulnud lahing tegevusest või lihtsalt saksa/vene vägede tegutsemisest Kohila ümbruses. Kuksilt vanainimeste käest kunagi kuuldud et seal metsades oli sakslastel väike laager olnud ning seal nad siis ringi sagisid. Samuti olevat Kiisa juures venelaste laager olnud aga see juba kuskil nõuka aja alguses.

Kasutaja avatar
LoCo
Moderaator
Postitusi: 2045
Liitunud: L Aug 05, 2006 10:03 am
Kontakt:

Postitus Postitas LoCo »

Lisaks sellele, et Kohila lähedal Lohu rabas tegusesid peale sõda metsavennad oleks abiks äkki ka Mati Mandeli artikkel Maalehest, 03.03.2005

aasta 1944 september:

Karotami järgi jõuti Kiviloolt Kosele 22. septembril kella 14 paiku. Selleks ajaks oli üksusse alles jäänud vaid umbes 50 meest. Kolm autot, mis olid täidetud sõjavarustuse ja meeste isiklike asjadega, saadeti otse Kohilasse, mille kontradmiral Pitka oli määranud üksuse edasiseks koondumispaigaks.
Umbes samal ajal jõudis oma autoga Kosele ka varahommikul Tallinnast lahkunud Pitka. Kose koolimajas toimus väike nõupidamine. Karotami järgi olnud Pitka täiesti masendunud sakslaste reetlikkusest, kes tõmbasid väed Eestist välja, võimaldamata seejuures eestlastest koosnenud üksusi Tallinna ümbrusse koondada.
Nüüd olnud tal idee võtta ühendust kindral Lembit Pärnaga, et selgitada käimasoleva vennatapusõja lõpetamise võimalusi. Selleks saatnud ta Koselt koguni kulleri Pärna juurde ning käskinud kulleril jõuda tagasi Kose lähedasse Vilamaa külla järgmiseks hommikuks.
Peagi pärast kulleri lahkumist jõudsid aga Kose-Risti poolt Kosele Punaarmee tankid, kes avasid Saksa mundris võitlejate pihta tule. Pooletunnise tulevahetuse järel andnud Pitka korralduse taanduda läbi Ravila mõisa Vilamaale ja oodata teda seal. Pitka ise sõitnud maastikuautoga minema.
Karotam oma meestega ootas Pitkat Vilamaal 23. septembri hommikuni. Kuna Pitkat ei ilmunud, hakati liikuma Kohila poole ja jõutigi õhtuks sinna. Kohilas ootas juba ees Tallinnast tulnud kapten Paul Laaman.
Kohilas viibis suurem sakslaste juhtimise alt eraldunud eestlaste üksus major Sillaotsa juhtimisel. Major kirjeldas ohvitseridele olukorda, öeldes, et Tallinna langemise järel on edasine vastupanu mõttetu ja tuleb mehed kodudesse laiali saata, juhtkond peab aga varjuma. Nii toimitigi.
Karotam saatis oma üksuse, kuhu oli siis jäänud umbes 30 meest, laiali Hageris. Meestele anti kaasa relvad, mis kästi peita kodudesse, kuna need kuluvad ära siis, kui antakse korraldus Eesti iseseisvuse eest peetava võitluse jätkamiseks.
http://www.maaleht.ee/?artikkel=2235&gr ... kkel&page=

Vasta

Mine “Positsioonid/Positions”