Me Olime Eesti Sõdurid

Jutud, mida on rääkinud Saksa poolel võidelnud isad, vanaisad, vanaonud jne ...
Vasta
corav
Kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: L Okt 23, 2010 2:23 am

Me Olime Eesti Sõdurid

Postitus Postitas corav »

Kaaned on näha lisandis...

Siin on viie sõjavääkoolis õppinud kursusekaaslastest (aastatel 1936 kuni 1940) Eesti ohvitseri lood. Nende mälestused algavad Nõukogude okupatsioonist Eestis ning II maailmasõja puhkemisest. Kõik nad sai kooli lõpetamisel 1940.aastal nooremleitnanti auastme. Siis võtsid nende eluteed aga erinevad suunad.

Leitnant Hugo Kubja põgenes Punaarmeest. Tema lugu räägib ellujäämisest Eesti metsades. Ühel juhul pidi ta ka relva kasutades oma vabadust ohustavast olukorrast läbi murdma. Ta võitles vene vägede Eestist väljatõrjumisel Punaarmee vastu Tartu lahingus. Hiljem osales ta lahingutes Leningradi rindel. Sõja lõpul õnnestus tal läände põgeneda.

Leitnant Edgar Reiksaar võeti venelaste poolt kinni peale oma Punaarmee väeüksusest põgenemist. Venelased pidasid teda Saksa langevarjuriks ning spioneerimissüüdistuse saanuna mõisteti Nõukogude võimude poolt tema üle kohut. Kohus leidis ta süüdi olevat ning teda karistati surmanuhtlusega. Tal õnnestus põgeneda, kuid ta püüti uuesti kinni ning ta määrati surma mahalaskmise teel. Ehkki mitu kuuli olid ta pea läbinud, õnnestus tal ime läbi ellu jääda. Tema läbielamised ning lugu, kuidas tal õnnestus pääseda, on uskumatumad kui enamik ilukirjanduslikke teoseid.

Leitnant Victor Orav alustas oma sõjaväekarjääri Eesti armees, mis peagi likvideeriti ning Vene okupatsioonivägede poolt üle võeti. Ta põgenes Punaarmeest ja lõpetas vangina Saksa sõjavangide laagris. Elu vangilaagris oli karm, seda kinnitas asjaolu, et kui ta vabastati, kaalus ta vaid 40 kilo. Seejärel teenis ta Saksa SS pataljonis ning sai sõjategevuses raskelt haavata. Tema ja tema perekond elasid üle Tallinna pommitamise. Sõja lõpul, proovides mitte venelaste kätte vangi langeda, õnnestus tal jalgsi ning rongivagunite katustel sõites pääseda Tšehhoslovakkiast Lääne-Saksamaale.

Leitnant Johannes Jaagus elas otseselt läbi Nõukogude okupatsiooni poolt kaasatoodud intriigid ja hirmud. Ta pidas suuri sisemisi võitlusi, kui teda sunniti astuma Kommunistlikkusse Parteisse. Nuhid ning „surmainglid“ tõid tema ellu ängi ja pideva hirmu. Punaarmees olles elas ta läbi mitmeid hirmuäratavaid õhurünnakuid. Ka temal õnnestus leida võimalus põgenemiseks ning temagi langes sakslaste kätte vangi.

Leitnant August Võhmat võis lugeda tõeliselt vapra ning pühendunud sõduri võrdkujuks. Ta osales sõjategevuses kõigi sõjaaastate jooksul. Mistahes riigi mundrit ta ka ei kandnud, ei kaotanud ta iial oma väärikust. Ta sai esmalt kapteniks ning seejärel omistati talle majori auaste. Sõja lõpul oli temast Saksamaal saanud kõrgeima auastmega eestlasest suurtükiväeohvitser. Augusti lugu on ka lugu armastusest. Sõja ajal kohtus ta noore naisega, kellest sai tema abikaasa. Pühendunult proovis ta sõjajärgseil aastail oma abikaasa taas üles leida, see otsingute käik tõi endaga kaasa palju ootamatuid pöördeid ning saatuse keerdkäike.
Manused
kaaned_õiged_01.pdf
(159.24 KiB) Allalaaditud 629 korda

Kasutaja avatar
Parabellum
Huviline
Postitusi: 697
Liitunud: L Sept 26, 2009 10:49 am
Asukoht: Reval

Re: Me Olime Eesti Sõdurid

Postitus Postitas Parabellum »

Selline totter küsimus,et mis nende kaantega ja elulugudega on?Kas raamat on ilmumas? Või mis...
"Si vis pacem,para bellum."

Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8040
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Re: Me Olime Eesti Sõdurid

Postitus Postitas ivalO »

:) Sa ole ikka foorumis usin, vastuse võid leida alateemas Paberimajandus/Documents

Kasutaja avatar
divine
Veteran
Postitusi: 2820
Liitunud: K Juul 04, 2007 10:11 pm
Asukoht: Urwald

Re: Me Olime Eesti Sõdurid

Postitus Postitas divine »

Äkki annaks võluritel see info erinevatest alafoorumitest tõsta ümber uute raamatute teemasse :roll:
"Maakri ja Kuke nurgal puumajas elasid kaks õde litsi, väga soojad mälestused." (tundmatu klassik, 2013)

Kasutaja avatar
Parabellum
Huviline
Postitusi: 697
Liitunud: L Sept 26, 2009 10:49 am
Asukoht: Reval

Re: Me Olime Eesti Sõdurid

Postitus Postitas Parabellum »

ivalO kirjutas::) Sa ole ikka foorumis usin, vastuse võid leida alateemas Paberimajandus/Documents
Ma hiljem märkasin jah,aga olin ennem juba ära lajatanud küsimuse,kuna kiire pilguviskamne meitemaa valgustus gigantide kodulehele (Apollo ja Rahvaraamat) ei andnud tulemusi. Samas on meil siin ju teema olemas uute raamatute näol ning see oleks sinna sobinud väga kenasti,mitte mitmesse teemasse laiali loobituna.Pooldan samuti,et tähemärke ja eelajalooliste looma pilte täis tikitud keepidega võlurid need teemad õigesse kohta tõstaks ornungi pärast.
"Si vis pacem,para bellum."

Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8040
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Re: Me Olime Eesti Sõdurid

Postitus Postitas ivalO »

Nagu Divine juba ära märkis on raamatute teema täitsa olemas ja seal selle koht olekski.
Kepikeste ja tähtedega rohelised mehikesed võinuks juba ammu teema ära liigutada!

corav
Kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: L Okt 23, 2010 2:23 am

Re: Me Olime Eesti Sõdurid

Postitus Postitas corav »

Parabellum kirjutas:Selline totter küsimus,et mis nende kaantega ja elulugudega on?Kas raamat on ilmumas? Või mis...
Raamat ilmus 20. detsember. On poodides. Webi pealt vist veel ei saa.

corav
Kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: L Okt 23, 2010 2:23 am

Re: Me Olime Eesti Sõdurid

Postitus Postitas corav »

"Me Olime Eesti Sõdurid" on nüüd ka ilmunud e-raamatuna (€10):
http://pood.rahvaraamat.ee/raamatud/me_ ... rid/921204

Sõltumata sellest, mis mundrit kanti, oli mälestuste autoritele vastumeelne nii natsism kui kommunism – nende eesmärgiks oli Eesti iseseisvuse taastamine. Mõne mehe lugu on seejuures sedavõrd fantastiline, et kui ei teaks, et selliseid lugusid ei suuda inimene välja mõtelda, võiks seda uskumatuks pidada. Nad olid tõesti eesti sõdurid. - Mart Laar

Kinkides kõigile välismissioonidelt tagasitulnud kaitseväelasele pühendusega Carl Orava raamatu ME OLIME EESTI SÕDURID, ütles peaminister Andrus Ansip üritusel osalejatele: „Me kõik teame, et vabadus ei ole tasuta. Vabaduse eest tuleb aeg-ajalt maksta kõige kallimaga, mis meil on – eluga, kuid vabaduse eest tuleb seista iga päev, iga tund, sest kui oma riigi vabaduse eest ei hoolitse, võib see kergelt haihtuda“.
http://valitsus.ee/et/valitsus/59122/pe ... C3%A4elasi

Need, kes elavad maades, kus ei ole olnud võõra võimu okupatsiooni, ei oska ette kujutada terrorit, mida see kaasa toob. Tänud Sulle lugude eest meestest, kes elasid selle terrori üle minetamata väärikust, kaastunnet, ja pühendumust vabadusele. – Tiiu Kera, kindralmajor (erus), US Air Force

Raamatu arvustus, Estonian World Review - Eesti sõdurite saatus II maailmasõja keeristormides oli niivõrd ränk ja rusuv, et iga üksiku kirjeldamine tundub nagu ühe salmi laulmine ülipikast sõdurilaulust. Kõik salmid, olgu kuitahes eripalgelised, lõpevad sama refrääniga: jää vabaks, Eesti meri; jää vabaks, Eesti pind! Ometi ei lepi me vaid refrääni korrutamisega, vaid tahame aeg-ajalt tähelepanelikult jälgida ja lahata ka üksikuid värsse. Ainult üksikult vaadeldes suudame tajuda meile osaks saanud valu ja ülekohtu karmust. Vaid ühe inimese ränk saatus on tragöödia, tuhandete ja miljonite oma on statistika.

Vasta

Mine “Memuaarid/Memoirs”