Retk Sirgala Põrgu

Jutud, mida on rääkinud Saksa poolel võidelnud isad, vanaisad, vanaonud jne ...
Kasutaja avatar
speedsta
Veteran
Postitusi: 1455
Liitunud: N Mär 23, 2006 5:37 pm
Asukoht: Tartu

Retk Sirgala Põrgu

Postitus Postitas speedsta » K Mai 09, 2007 8:35 pm

...mis on see tung, mis meid kisub metsa poole? Päris selliste sõnadega esmaspäevane päev päris ei alanud aga ainet filosofeerimiseks küll andis.
30.04.07 sai pandud kotid kokku ja asutud liikuma ida suunas, täpsemalt sihiks Ida-Virumaa mõnusad sood, rabad ja metsad. Eesmärgiks nagu ikka veeta meeldivalt aega ja otsida seda, mis vaenuväed on maha poetanud.
Lumi oli tegelikult väga ebameeldivaks üllatuseks, eriti kui seda oli päeva lõpuks u 20 cm maha sadanud. Virumaal tervitas meid soe tuba ja härraste seltskond, kes viina viskasid. Kuna viin hakkas lõppema ja seda isukest ka nii väga polnud otsustasime trotsida lumesadu ning käivitada detektor ja vaadata, kas väärt kraami leidub kah. See lumi oli kindlasti vene šamaanide sajatus pronksmehe eest, seda viha jätkus päris mitmeks päevaks ennem, kui päike paistma hakkas.
Esiteks otsustasime uurida veidikene vana Sirgala küla maid, täpsemalt endise koolimaja ümbrust.
Miskite kirjandusallikate põhjal oli seal olnud jalaväe saatesuurtükkide patareid, kes tiblasid kõvasti materdasid. Ohtralt leiduvad le IG 18 kestad kinnitasid ka seda. Lisaks oli ka vähe jämedamad torud seal paugutanud, tõenäoliselt s IG kestad. Nagu alati, oli roosteuss nende kestade peale väga kuri olnud, pudedad nagu paber.

Pilt
Keegi usin maaelu arendaja oli sinna kunagi ühe slummi stiilis lauda ehitanud.
Pilt
Tulenevalt lauda olemasolust tuli elus esimest korda kaevata sita sees. Õnneks polnud see enam värske :D Ettenägelik (mitte)kodanik oligi matnud sita sisse kümmekond padrunit, kirve ka pool sulle-mulle saest. Ühesõnaga esimese päevaga saime käe valgeks.
Järgmisel päeval sai käidud avastamas karjääride kaunist tehnomaastiku, kusjuures tundub et metsloomad ei ole lasknud ennast kaevandamisest väga segada. Päts oli metsa all kõvasti mütanud, nii et pidi ikka laskma pilgul ringi käia.
Pilt
Näidatud sai ka erinevaid jõu ja ilu numbreid, kuid mõistus käis jõust üle ning punkreid täies mahus tühjaks kühveldama ei hakanud.
Pilt
Selle asemel kõndisime mööda vanu sõjateid ja avastasime positsioone, mis oli avastatud ennem meid. Üheks selliseks oli 105 mm suurtükkide positsioon, millelt peale hülsside ja hambapasta tuubi suurt midagi välja ei tulnud. Järelikult oli elu rahulik olnud ja keegi ei olnud miskit head maha poetanud, kahju. Üle sai ka vaadatud ühed suhteliselt üksikud punkrid, aga nagu tavaks saanud, oli meist keegi juba ette jõudnud.
Pilt
Tegelikult tuli sealt välja üks vene kaabli rull ja marketenderi pudeli jäänuseid, punkri ehitamisel kasutatavat rauda ei maini parem üldse.
Pilt
Kolmapäev polnud üldsegi meie päev. Tiblastani poolt ründas järjekordne lumepilv nagu vastuseks eelnevale ilusale ilmale. Sellest hoolimata otsustasime minna vaatama kohta, kus oli paiknenud üks eesti üksus. Poisi oli vist kõvasti einestanud, sest juba eelmisel korral oli sealt tulnud välja toiduainetuube, katel ja lusikas. Seekord jäi saagiks üks kiivri sisevõru ja mõned padrunikestad. Igasugu roostes plekki vedeles kah, aga sellel polnud enam mingisugust väärtust, roosteuss istus juba nii sügaval sees, krõmpsutamist isegi oli kuulda.
Loomulikult olime peale paari tundi lörtsisajus kottideni märjad ja küpses otsus koju tagasi kulgeda. Õhtupoolikul sai imetletud tiblade "vägitegusid" Sinimägedes.
Pilt

Sambad olid pikale tõugatud ja suure risti pihta oli miski rohelise lögaga visatud.
Pilt
Pilt
Viru maleva mehed olid ka sealsamas asja vaatamas, aga tervet ausammast ei hakanud püsti ajama, see töö tuleks ikka jätte asjatundjate hoolde. Lubasid maikuu algul silma peal hoida Sinimägedel. Huvitav on see, et kaamera oli seal küll üleval, aga juhtmed mitte kuhugi ei viinud. Ei tea, kas olid metsloomad kallal käinud või teab mis. Mägedes oli kah päris kõvasti kaevandamistööd tehtud, peaks vist maamiinid maha panema?
Neljapäeval sai käidud vaatamas ühte vana teeristi, kus tõenäoliselt oli vene iseliikuv suurtükk SU(ka) puruks lastud.
Pilt
Pilt
Suuremad palad olid loomulikult minema tassitud aga ühteteist jäi ikka silma. Esimesena hakkasid silma mürsud, neid oli ikka igal pool.
Pilt
Ja sibulad on kah vist uue ekstreemspordiala leiutanud. Nimelt oli paljudel mürskudel maha toksitud vasest juhtvööd. Värviline metall teadagi kallis, aga kas tasub ära see iseküsimus.
Pilt
Oma "sõpradeks" ristisime PPš padrunid. Neid oli ikka igal pool, valusasti ajas närvi. Nagu oleks keegi muistse talumehe kombel neid külimitist laia käega metsa alla külvanud. Miskisugust 0,5´´ kuulipritsi paistis ka seal olevat paugutaud, nii mõnegi kesta korjasin sealt ülesse. Seal ja edaspidi korjasin ülesse ka igasugust mõttetut aga värvilist metalli, mis ta seal ikka niisama metsa all vedeleb, ressursside raiskamine ju. Keegi hea inimene oli ühte kohta vedelema jätnud pooliku MP 38, mis sai kohe sujuvalt ülesse korjatud. Relvast on tegelikult järgi ainult mälestus.
Pilt
Sealt samast lähedalt sai veel leitud Panzerfausti juppe ja muud mudru. Vähe eemal oli paar punkrit, mille ümber olid kah juba detektoristid tegutsenud. Aga mis nendele ei kõlvanud kõlbas meile. Sain miskisuguse kahuri luku, lootsin väga, et PAK 40 aga oli tsipakene väike selle jaoks.
Pilt
Tõenäoliselt miskisugune vene asjandus, peale numbrite ei suutnud muid kirjasid välja meelitada. Üleüldse ilmestas metsa alust palju välja visatud rauda. Paar köögitarvikut sai ikka kaasa rabatud, kausid ja tarelkad. Nagu boonusena sain ka ootamatult PPS salve omanikuks.
Kuna transport meid vahepeal hülgas ja sai/vorst lõppe kah otsa, otsustasime edasi kolada. Viha tekitasid jällegi vene padrunid, mida leidus kõikjal. Ühel endisel heinamaal leidud jällegi palju väljatuhnitud kraami, mida sai ka pildistatud.
Pilt
Pilt
Jällegi vedeles hunnikutes lõhkekehasid. Keegi otsija oli ühest pommiaugust välja visanud padruni kasti, mis peale 60 aastat vees sees olemist nägi päris hea välja. Vaatab, mis tast peale kuivamist üldse saab, aga padruni olid küll kõik vasakule pandud, vast siis 9. mai jaoks? Taevataat keeras kah kraanid valla siis kui juba kõigest kopp oli eest ja koju tahtsime. Kuna transat esialgu veel polnud, otsisime edasi. Sain suurepärase lilla markeeringuga raketipüstoli padruni hülsi omanikuks. Leidus ka igasugu kreemituubikesi ja mingil hetkel tekkis kahtlus, millega need sõdurid metsas on tegelenud.

Mina olin näiteks tõsiselt vihane, et poest polnud võimalik alkoholi osta. Päeva lõpus oli küll teinekord selline tunne, et tõmbaks paar õlut rindu ja kukkuks voodisse. Plaan oli ka minna Sillamäele poodi ja öelda, et me oleme ausad ja riigitruud kodanikud, mis annaks põhjust meile õlut müüa. Plaan tundus juba ette läbikukkunud olevat, seetõttu jõimegi teed :P

Reedene päev algas sellega, et läksime vaatama ühte vene positsiooni, mis oli saanud hirmsa tulelöögi. Miskisugused tegelase olid sealt ka välja kaevanud u 6 sõdurit, normaalne oli see, et kondid ei vedelenud metsa all vaid olid minema viidud ja tõenäoliselt maha maetud kusagile kalmistule.
Pilt
Üks väike kont oli vedelema jäänud aga muidu korralik töö, ainult saapad olid augu äärele jäetud. Järjekordselt kõvasti laskemoona, granaate, miine ja mürske vedelemas. Markovkasid ehk siis vene 5cm miinist tehtud karnaate oli üsna palju, miskisuguseid imevigureid kah millele ei osanud nime anda, vist mingi Lenska kooperatiivi käsitööliste tehtud karnaadid.
Pilt
Kui see koht ennast meie jaoks ammendas siis läksime jällegi sohu, tähendab suhteliselt vesisesse kohta. Päris tore oli korjata kiivreid puude otsast ja maa pealt.
Pilt
Saksa kiivrid olid talve camoga, võib arvata, et madistamine toimus seal talvel. Sain ka ühe mälestuse kiivrist, talve camo ja topelt dekaalid, kahjuks midagi sealt välja lugeda pole. Vedeles ka paar velge, laskemoona käru ratas, vene tääkisid ja minu heameeleks paar saksa miinipilduja kandmise tarvikut, mida on hirmsasti tarvis nagu mõnel mehel maksimi :D
Pilt
Laupäeval otsustasime jällegi tungida sügavale sohu ja otsida ülesse paar vana positsiooni. Endine positsioon/palisaad õnnestus leida suhteliselt kerge vaevaga ja kohati oli see ka päris hästi säilinud. Mõnes kohas kadus jällegi ootamatult. Vene liinilt peale saapa, vankri teliku ja kestade muud huvitavat ei leidnud. Saksa positsioone polnud ka nii lihtne leida, kui seda võinuks kaardilt arvata. Paaris kohas oli paugutatud prantsuse vinti ja raketi püstolit. Kuna orienteerumisega sai vähe puusse pandud ja siis liikusime järgmistele huvitavatele positsioonidele. Paari punkrikoha läbivaatamisel tuli päris huvitavat kraami: lusikas, ise tehtud karbikene, raketika hülsse, miini kastist punkri ahi, tt-püssi hülssisid, toidu tuubi jäänused.
Pilt
Tagasiteel sai avastatud suhteliselt puutumatu vene positsioon. Kuna väga aega ei olnud siis sai kaasa rabatud paar elevandi püssi (tt) hülssi. Positsioonid olid kõrgemates kohtades päris korralikult ehitatud ja ka hästi säilinud. Madalamates kohtades leidus üksikuid kp pesasid ja palisaad /muldvalli jäänuseid. Ühes pesast tuli välja väga huvitab asjandus. Nimelt oli punaväelane Petuhov N.P Rõzikovo külast teinud endale alumiinium plekist zetooni. Aja puudumisel jäi koht täpsemalt läbi otsimata.
Pilt
Päeva lõpus jõudsime lõhkuda tõbraste ehitatud räiget vesiehitist, mis tegi kohe tuju veelgi paremaks.
Pilt
Et ikka päev päris asja eest oleks, otsustasime ennast autoga põhjatule karjääri teele ära uputada. Savine muda oli nagu tatt. Tunnen kaasa sõduritele ja autojuhtidele, kes pidid sellises mudas 60 a tagasi müttama, tõesti väga paha oli.
Pilt
Proovisime hea ja kurjaga, aga meie jõust jäi 2 tonni raua ja muda vastu väheks. Aga paari tunni pärast olime lõpuks august väljas tänu ühele loom-autole, mis meid kerge vaevaga vabastas. Offrõud mees arvas, et liiga labaselt jäime kinni, st liiga igavalt lahenes välja tõmbamine. Peale mudas müttamist olime ise küll kõrvuni sttaga koos nagu muda maadlejad, aga see enam ei tähendanud, sest asjad oli juba pakitud ja puhtad riided ootasid selga panemist. Talus nimega "Sirgala Põrgu" sai asjad laaditud autole ja sellega lõppeski kahe tööinimese kevadine puhkus. Suurimad tänusõnad Kaarlile kes oli meile suureks toeks eluaseme transpordi ja hea seltskonnaga.
Arrivederci Sirgala!

Rohkem pilte leiab siit

Kasutaja avatar
Coger
Huviline
Postitusi: 320
Liitunud: K Mär 21, 2007 3:41 pm
Asukoht: Pärnu

Postitus Postitas Coger » K Mai 09, 2007 9:05 pm

kuradi hea jutt! Ja väga lahedad pildid. Tundub, et seal oli ikka kõvasti möllu olnud. Kurtnas möödi samasuguseid pildil nähtud roostest ja õhust koosnevaid kiivreid kohati hingehinnaga nt:)

Kasutaja avatar
speedsta
Veteran
Postitusi: 1455
Liitunud: N Mär 23, 2006 5:37 pm
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas speedsta » K Mai 09, 2007 9:13 pm

Kolm päeva kirjutasin vahelduva eduga, st ajapuuduse tõttu nii kaua. Parematest ja puhastatud asjadest pildid tulevikus.

kass
Veteran
Postitusi: 3194
Liitunud: K Aug 24, 2005 2:07 pm

Postitus Postitas kass » K Mai 09, 2007 9:43 pm

Tänud hea reisipäeviku eest!
Nagu näha saapad ons lendliis lepinguga amide poolt. Huvitav millise protsendi abinänn sõdurite varustusest ka moodustas? Too käsitöö šetoon on hea leid.
Aga tõpra tammi jauks oleks pidanud ühe riida leitud head-paremat koos tulega keskele laduma ja siis...hopp.
Maal meil ka sindrid ilusa paekivipõhjaga oja täiesti persse keeranud oma rajatistega.

Kasutaja avatar
Wolfenstein
Huviline
Postitusi: 132
Liitunud: N Veebr 08, 2007 9:41 pm
Asukoht: Võru

Postitus Postitas Wolfenstein » K Mai 09, 2007 10:13 pm

väga lahedad pildid :)

Kasutaja avatar
ivalO
Moderaator
Postitusi: 8020
Liitunud: E Aug 08, 2005 12:04 am
Asukoht: Lilleküla

Postitus Postitas ivalO » K Mai 09, 2007 10:15 pm

Väga tahe lugemine. Kenaste pildimaterjal ka juures, selliseid reisikirju tore lugeda. Kindlasti ärgitab ka teisi oma ekspeditsioone sõnas ja pildis foorumlastega jagama.
Edu ja uusi meeldivaid rännakuid.
Omal ka üks reisikiri tulekul.

Kasutaja avatar
Tarts
Huviline
Postitusi: 638
Liitunud: L Okt 14, 2006 10:16 pm
Asukoht: Estland

Postitus Postitas Tarts » K Mai 09, 2007 10:36 pm

:D 5+

Kasutaja avatar
freiwilliger
Huviline
Postitusi: 563
Liitunud: E Sept 11, 2006 5:55 pm
Asukoht: Tallinn

Sirgala Põrgu!

Postitus Postitas freiwilliger » N Mai 10, 2007 1:44 pm

Tublid mehed!
Ega see esmaspäeva hommik, kui Teie kohale jõudsite ja meie vehkat tegime, eriti kevadine küll välja näinud, lund jätkus tagasiteel kuni Rakvereni. Aga nagu näha, trotsisite ilma ja loodust ja kena reisikirigi valmis.
Mis puutub "Sirgala Põrgu" nimesse siis selle võttis antud piirkonna kohta kasutusele Fischeri pataljoni võitleja Jakob Sauväli- põrgu oli seal lahti küll veebruaris 1944.a.
Nii Fischeri pataljonis kui ka rgt."Reval"I pataljonis, kes seal rinnet hoidsid, oli väljalangevus eriti suur. Põhjuseks vilets varustus, väljaõppe puudulikkus ja rindejoone kui sellise olematus.
Sirgala lahingute tulemusena vääristati kahte Fischeri pataljoni võitlejat EKII: Jakobit ja tema kamraadi. Autasu anti kätte Sirgala koolimajas.

Kasutaja avatar
plekkpea
Veteran
Postitusi: 1401
Liitunud: P Mai 07, 2006 5:30 pm
Asukoht: Harju

Postitus Postitas plekkpea » N Mai 10, 2007 1:46 pm

Kas ka toda tammi lähemalt uurisite? Oli millalgi juttu , kus keegi leidis tammist vinte-värke. Tuleb välja , et koprad on nagu harakad- mis läigib ,vaja kaasa tassida.

Kasutaja avatar
speedsta
Veteran
Postitusi: 1455
Liitunud: N Mär 23, 2006 5:37 pm
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas speedsta » N Mai 10, 2007 2:42 pm

Tammile tegime 1:0 :D Korralike kooritud kasekaikaid leidsime seal ainult.
rgt."Reval arvatavat lahingukohta käisime kah vaatamas aga suht edutult, tõenäolislt polnud kohta kah päris õige.

Selline küsimus erinevate lõhkekehade kohta, mida võib piltidel üksjagu kohata. Kui demineerijad viitsivad ennast üldse sinna kanti metsa ka liigutada, st kas oleks üldse mõitlik leiud näiteks gps ülesse täheldada ja siis pärast saata sinna kuhu tarvis. Mõni korjab ehk üless ja haub kurjasid mõtteid. Delhvis kirjutab kah, et demineerijatel käed jalad tööd täis.

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/1 ... d=15875974

kass
Veteran
Postitusi: 3194
Liitunud: K Aug 24, 2005 2:07 pm

Postitus Postitas kass » N Mai 10, 2007 6:37 pm

Tuleb välja , et koprad on nagu harakad- mis läigib ,vaja kaasa tassida.
Ei need s...d läikest hooli. Mis hambu hakkab ja sobib tammitäiteks- see läheb. Aga tamme oskavad kuraskid hästi teha. Viimistlused ju kõik puha muda ja kividega tehtud.
Aga jah seoses selle lõhkekehade ohtrusega metsa all. Meil maalgi üks selline koht metsas kuhu tassiti sakslaste moon pärast kokku ja õhati. Aga seal veel siiani igasugu terveid isendeid veel vedelemas. Kohalik KL teab ka seda aga pole nagu indu eriti üles näidatud seal midagi teha. Mujal üksikuid leide on nad küll elimineerinud.

Peaks igaks petteks vist päästekatele traati tõmbama. Kuna too koht pole mitte paksus metsas ja soos vaid alevi külje all ja jutu levides rüblikute hulgas võib mõni selle kohaga lähemalt tutvust teha, mis ei pruugi heaste lõppeda.

Kasutaja avatar
Kriuks
Moderaator
Postitusi: 5304
Liitunud: T Aug 09, 2005 5:09 pm

Postitus Postitas Kriuks » N Mai 10, 2007 7:20 pm

Kohalik KL teab ka seda aga pole nagu indu eriti üles näidatud seal midagi teha
Ega see KL ei saa ka miskit muud teha, kui et Päästeametile kella anda. Organisatsioonil endal demineerimis funktsioon puudub :roll:. Aga Sa anna pädevatele asjapulkadele kohe kindlasti probleemist teada. See s... lugu küll, kui asjad nõnda külaservas püsti on ...

reamees
Kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: L Jaan 12, 2008 12:43 pm

Postitus Postitas reamees » R Jaan 25, 2008 11:10 pm

kus on küll eestis sellised kohad kus kiivrid puu otsas vedelevad?
gott mit uns

Kasutaja avatar
speedsta
Veteran
Postitusi: 1455
Liitunud: N Mär 23, 2006 5:37 pm
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas speedsta » E Jaan 28, 2008 11:51 am

Kardetavasti on neid kohtasid väga väheks jäänud. Need kiivrid, mis puu otsas rippusid olid ainult vared, head kraami enam niisama ei leia, kuigi endal oli juhus kevadel, kui sõbra maja tagant leidsin oksa küljes rippumas aukliku koore.
Vene kiivreid leiab tihedamini vedelemas, aga paremad on samuti ära korjatud ja küllap viiakse ülejänudki varsti vanametalli.

BOBAH
Kasutaja
Postitusi: 4
Liitunud: P Nov 23, 2008 11:00 am

Petuhov N.P. Rõzikovo külast

Postitus Postitas BOBAH » P Nov 23, 2008 11:22 am

On sündinud 1910 a.
Leningradi obl.
Slantsõ rajoon
Rõžikovo küla
Naine Raisa Mihailovna
http://www.obd-memorial.ru/221/Memorial ... 000116.jpg

Vasta

Mine “Memuaarid/Memoirs”