M: Šellak pruunsärklaste marss SA marschiert Für Adolf Hitler!

Osta, müü ja vaheta ...
Vasta
Vanatehnika
Huviline
Postitusi: 130
Liitunud: E Dets 01, 2014 7:21 pm

M: Šellak pruunsärklaste marss SA marschiert Für Adolf Hitler!

Postitus Postitas Vanatehnika » R Mär 22, 2019 5:39 pm

Antagu mulle andeks, aga tegu nii unikaalse asjaga, et on teine küll oksjonil, aga parema nähtavuse huvides oleks soov postitada üldseinale. Kui admin sellega nõus ei ole, siis võib ära liigutada.

Müüa siis selline originaalplaat, mis sisaldab lugu SA marschiert! ehk Durch deutsches Land marschieren! (Marsime läbi Saksamaa); oli varane tuntud pruunsärklaste marsilugu, mis oli laialt kasutusel Sturmlied'i, Kampfliedi ja Horst-Wesseli kõrval, millest hiljem NSDAP hümn vormus.

Sturmabteilung (rünnakrühm, lühend SA) oli 1921. aastal asutatud natsionaalsotsialistliku partei liikmetest vabatahtlikkuse alusel moodustatud paramilitaarne organisatsioon, mis mängis olulist osa Adolf Hitleri võimuletulekus. Esialgu mõnekümnest kuni mõnesajast inimesest koosnenud SA kasvas 1933. aastaks 2 miljoni liikmega organisatsiooniks. Sellel oli 1920. aastatel oluline roll NSDAP vastaste vastu suunatud aktsioonide läbiviimisel – peamiselt väljendus see tänavakokkupõrgetes sotsialistlike ja kommunistlike liikumiste esindajatega. SA liikmete kantud pruuni vormiriietuse tõttu nimetatakse neid ka pruunsärklasteks. SA formaalseks asutamise kuupäevaks loetakse 3. augustit 1921, mil Hitler moodustas seni NSDAP koosolekuid turvanud meeste rühmast NSDAP võimlemis- ja spordiosakonna. Sama aasta 5. oktoobril hakkas see kandma SA nime. Sellest kasvas välja Hitleri ihukaitse eest vastatnud SS, mille alluvusse antud organisatsioon lõpuks ise jõudis.

Laul loodi 1929. aastal Saksimaal. Laulu levides üle Saksamaa tekkisid erinevad algusread regionaalsete variantidega Durch deutsches Land kõrvale, millega sai iga regioon seda ise laulda. Durch GroßBerlin / Im Schwabenland / Im deutschen Land jm. Kolmandal salmil on samuti mõningaid erinevusi. Kui NSDAP-Liederbuch annab sõnadeks: "Wir fürchten SPD und Rotfront nicht.", siis Reichsarbeitsdienst laulis "Wir fürchten Moskau und die Juden nicht".

Esimene salm:

1. Durch deutsches Land marschieren wir,
Für Adolf Hitler kämpfen wir.
|: Die rote Front, brecht sie enzwei!
SA. marschiert, Achtung! Die Straße frei!

Paljud varased SA laulud põhinesid varasematel saksa folkmeloodiatel või tehti töötlusi varasematest sõjalugudest või vaenuleeri lauludest. Antud lugu põhineb Argonnerwaldlied'il, Esimese ilmasõja pioneeride marsil. https://en.wikipedia.org/wiki/Argonnerwaldlied

Laule esitab Berliini NSKK puhkpilliorkester, ehk natsionaalsotsialistliku mootorikorpuse orkester. NSKK oli natsionaalsotsialistliku partei väikseim organisatsioon ja juured SA's. https://en.wikipedia.org/wiki/National_ ... otor_Corps

Plaat on heas korras ja mängib ilusti. Fragment antud plaadil olevast marsist: https://youtu.be/2E2p_QrVdp8

Matriitsi- ja seerianumbri järgi paigutub plaat 1938. aastasse. Lindström oli rootslasest leiutaja, kes elas Berliinis ja hakkas tegelema grammofoni- ja plaadiäriga. Firma baseerus Berliinis ja sai tegevuse jooksul paljude teiste plaadifirmade omanikuks, vahetas ka ise omanikke jpm. Gloria oli üks neist paljudest brändidest, mis ühel hetkel Carl Lindström A.G alla kuulus.

Gloria andis välja ka SA ja SS'i muusikat. Väike näide 1933. aasta reklaamlehest: http://www.od43.com/SA_March_1933.html

Ilus asi näitusel grammofoni peale panna. Algse nö lahingorganisatsiooni marss. Maksavad ka Euroopas sageli kolmekohalisi summasid. Poliitilisema suunaga muusikat-plaate ju väga vähe säilinud. Ilmselt palju ka tahtlikult hävitatud, kuna peale suurt sõda oli ju temaatika keelu all.

PS! Tegu ei ole poliitiliste seisukohtade propageerimisega, vaid ajaloolise artefakti müügiga!

Plaat on leitav siit oksjonilt ja oksjon lõpeb pühapäeval 28.03 kl 21.00: https://www.osta.ee/index.php?fuseactio ... =120828301

Vanatehnika
Huviline
Postitusi: 130
Liitunud: E Dets 01, 2014 7:21 pm

Re: M: Šellak pruunsärklaste marss SA marschiert Für Adolf Hitler!

Postitus Postitas Vanatehnika » N Mär 28, 2019 10:37 am

Täna lõpeb!

Vasta

Mine “Ost & Müük/Buy & Sell”